Jubilejní 100. gól juniorů vstřelil Vantuch

Date of publication Author JRš

V 10. minutě utkání 25. kola extraligy juniorů s HC Hamé Zlín vstřelil po spolupráci s Lukášem Pabiškou jubilejní 100. liberecký mistrovský gól letošní sezóny Lukáš Vantuch. V utkání na sebe upozornil i Lukáš Mucha, který za jeden gól a tři přihrávky získal čtyři kanadské body. Stejný počet kanadských bodů si za čtyři asistence připsal také Michal Kapička, který s 35 body vede tabulku produktivity a s 18 góly vévodí střelcům A skupiny juniorské extraligy.

25. kolo, čtvrtek 25. listopadu 2004
7:2
(4:1, 2:0, 1:1)

Branky: 4. Pajič (Rýgl, Kapička), 8. Mucha (Kapička), 10. Vantuch (Pabiška L.), 18. Pajič (Mucha, Kapička), 33. Daňo (Mucha, Pajič), 33. Dušek (Klimenta), 53. Rýgl (Mucha, Kapička) - 18. Stuchlík (Novák), 56. Novák (Balán). Rozhodčí: Stolín - Šilhán, Švejda). Vyloučení: 11:10. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 173. Střely na branku: 29:27. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 7:1, 7:2.

Ševčík - Petrmichl, Pabiška M., Rýgl, Hrach, Daňo, Paško - Kapička, Pajič, Mucha - Klimenta, Dušek, Špaček - Vantuch, Hruška, Pabiška L. (od 28. Nevyhoštěný). <b>Trenér:</b> Vladimír Čermák. <b>Asistent:</b> Miloslav Špinka. <b>Vedoucí mužstva:</b> František Blíženec.

PSG Berani Zlín

Fous - Kudělka, Lučka, Bahula, Bulička, Magušin (od 32. Višenka), Karlíček - Pšurný Michal, Balán, Gajdošík - Stejskal, Vaněk, Piluša - Suk, Staša, Bula - Brimus, Novák, Stuchlík. <b>Trenér:</b> Stanislav Přikryl. <b>Asistent:</b> Zdeněk Albrecht. <b>Vedoucí mužstva:</b> Eduard Gajdošík.

Vstup do zápasu se domácím tradičně vydařil. Již ve 2. minutě našel Klimenta přesnou přihrávkou přes celou šíři kluziště Daňa, jehož dělovka od modré poprvé vážněji zaměstnala zlínského brankáře Fouse. Na konci 2. minuty přišlo první vyloučení. Za nedovolené bránění putoval na trestnou lavici zlínský Bahula. V početní převaze se domácí usadili ve zlínském obranném pásmu a Fous byl ve stálé permanenci. Dvacet vteřin chybělo do konce liberecké přesilovky, když z levého rohu přihrál Kapička na modrou Rýglovi. Zlínský brankář proti dělovce libereckého beka povyjel, aby zmenšil střelecký úhel. Rýgl přesto vypálil a puk se od Fousových betonů odrazil k neobsazenému Pajičovi. Pro libereckého centra nebyl problém poslat pohotově puk do odkryté zlínské brány a otevřít skóre zápasu.

Na druhé straně předvedli v 6. minutě hezkou kombinační akci Zlínští. Stejskal zpoza branky přesně nahrál najíždějícímu Pilušovi, ale jeho střela minula tyče liberecké branky. Při následném protiútoku předvedl svou rychlost liberecký Lukáš Pabiška a hostujícímu obránci Lučkovi nezbylo, než jej zastavit faulem. I druhou přesilovku dokázali Bílí Tygři využít. Na levém bodu pro vhazování, v obranném pásmu hostů, se puku ujal Kapička a s perfektním přehledem našel před brankou volného Muchu. Zlínský brankář se nestačil s přihrávkou přesunout a Mucha puk podruhé zametl do zlínské svatyně.

O dvě minuty později zahřmělo u zlínské branky potřetí. Lukáš Pabiška vyslal přesnou přihrávkou do průniku Vantucha. Ten s pukem prošel po pravém mantinelu až do rohu kluziště, odkud si našlápl přímo ke zlínské brance. Fous si levou tyč své branky hlídal nedostatečně a Vantuch, střelou zápěstím pod horní tyč, zaznamenal jubilejní 100. liberecký mistrovský gól sezóny 2004 - 2005.

V 10. minutě dostali výhodu přesilovky i hosté, ale jediným jejím výsledkem byl odvážný průnik Piluši. Přes dva obránce Tygrů ale individuálně projít nedokázal a tak jeho slibná akce skončila těsně za útočnou modrou čárou. Ve 14. minutě se jej pokusil napodobit spoluhráč Balán. Na zlínské obranné modré si našlápl k samostatnému úniku, ale ve středním pásmu mu puk utekl daleko od hole a liberecký gólman Ševčík, který do Liberce přišel před loňskou sezónou právě ze Zlína, včasným vyjetím i jeho šanci zmařil. Pozorný byl Ševčík i při nepříjemné střele Karlíčka.

A tak na druhé straně trestali opět Liberečtí. V útočném pásmu si výborně hrající Kapička s Muchou vyměnili puk a Mucha ho zleva přihrál před zlínskou branku. Nikým neatakovaný Pajič překonal nešťastného zlínského brankáře počtvrté. Ještě v téže minutě se střelecky prosadili i hosté. Novákovu přihrávku gólově zužitkoval Stuchlík. Z pravé strany si najel k liberecké brance a střelou po ledě, k bližší tyči, stanovil konečnou podobu skóre 1. třetiny.

2. třetina začala spoluprací druhé liberecké útočné formace. Na konci rychlé akce Klimenty s Duškem stál Špaček. Jeho prudká střela ale skončila v lapačce hostujícího gólmana. Ve 24. minutě vyzkoušel pozornost brankáře Ševčíka zlínský bek Bulička. Liberecký brankář byl bezchybný. K následnému protiútoku na zlínskou branku vyrazil Kapička. Jeho střela přes obránce prošla mezi Fousovými betony, ale puk, naštěstí pro hostující mužstvo, těsně minul levou tyč zlínské branky. Dramatická situace se odehrála ve 26. minutě před brankou Bílých Tygrů. Závar před svou svatyní chtěl Ševčík vyřešit vyjetím z branky, ale puk nezachytil. Na brankové čáře ho při střele Stuchlíka výborně zastoupil obránce Daňo.

Do další slibné příležitosti se dostal ve 27. minutě zlínský Balán, ale puku v cestě do sítě zabránila špička pravého Ševčíkova betonu. Zákrok z kategorie snů předvedl Ševčík o minutu později. Zprava si před libereckou branku najel Stejskal a Ševčík jeho pohyb kontroloval skluzem. Ve chvíli, kdy se zlínský útočník odhodlal ke střele a překonat ležícího brankáře nemělo být těžké, vyletěl vzhůru levý Ševčíkův beton. Odražený puk dokázal Stejskal ještě zpracovat, ale dorážka skončila pod tělem vynikajícího libereckého brankáře.

V kabině hostů muselo být v první přestávce asi pořádně rušno, protože zlínští hráči byli ve druhé třetině jako vyměnění. Zlepšili bruslení, dohrávali osobní souboje a tím vymazali libereckou lehkost a převahu ze třetiny první. Potvrzením tohoto stavu sil na ledě byla liberecká přesilovka ve 31. minutě zápasu. Liberečtí sice v útočném pásmu dobře kombinovali, ale perfektní zlínské rozestavení jim střelbu neumožnilo. Rána do vazu pro hosty přišla ale vzápětí. Sotva hlasatel oznámil, že hrají v plném počtu, nepokryl bek Karlíček za brankou Muchu a dovolil mu přihrát před bránu. Zcela volný Daňo, střelou k tyči, překonal bezmocného Fouse popáté. Druhá asistence byla připsána Pajičovi.

Hosté se z této rány nestačili ještě ani vzpamatovat a Fous opět lovil puk ze sítě. Od vstřelení páté branky uběhlo 37 vteřin, když Klimenta z pravého kruhu našel bleskovou přihrávkou Duška. Gólman na přihrávku nestihl reagovat a Dušek měl situaci jednoduchou - 5:1.

Od této chvíle přestal hosty zajímat hokej a hru utápěli ve velkém množství zbytečných osobních soubojů se snahou o vyvolání šarvátky. Nervozita na ledě byla velká a rozhodčí nemohl nechat bez povšimnutí byť jen náznak nedovoleného zákroku. Z tohoto důvodu byla hra kouskována vyloučeními, tempo se vytratilo a předváděný hokej nesnesl přísnější měřítko. Za zmínku tak stojí pouze nevyužitá 37 vteřinová zlínská přesilovka 5 proti 3 a zákroky obou brankářů. Liberecký Ševčík perfektně vychytal Pšurného a zlínský Fous si stejně počínal při nebezpečné střele Hracha.

Tam, kde druhá třetina skončila, tam třetí začala. Výsledkem bylo, že se na ledě více jiskřilo a bojovalo, než by se hrál extraligový hokej. V úvodu posledního dějství utkání tak ještě více vynikl způsob hry libereckého Tomáše Klimenty, který byl ozdobou utkání. Jeho rychlost, nasazení, přehled a chuť do hry ostře kontrastovala s výkony zlínských hráčů.

Jedním z mála světlých okamžiků 3. třetiny byl ve 48. minutě průnik domácího Nevyhoštěného. Ten na levém křídle třetího útoku nahradil Lukáše Pabišku, který pro bolest v třísle odstoupil již v polovině zápasu. Nevyhoštěný, ač faulován Buličkou, dokázal v pádu vystřelit a pukem orazítkoval pravou tyč Fousovy branky.

V 52. minutě se opět naplno projevila zlínská nedisciplinovanost a postupně byli vyloučeni Višenka a Gajdošík. Liberečtí tak měli na minutu a 41 vteřin výhodu dvou hráčů, ale využít toho nedokázali. Nebezpečně na Fouse vystřelil Paško, ale zlínský brankář jakoby měl v betonech magnet. Úspěšněji si Tygři počínali v 53. minutě, při další přesilovce, kdy byl vyloučen Novák. Od modré čáry dělovkou vypálil Marek Pabiška a od Fousových betonů se puk odrazil ke Kapičkovi. Proti němu zlínský brankář vyjel a střelecký úhel mu zmenšil natolik, že i tato střela vyprášila betony zlínského brankáře. Od nich se ale puk odrazil až na modrou čáru, kde ho zachytil Rýgl a přesně mířenou střelou trefil prázdnou branku hostů.

Kterákoliv střela a jakákoliv akce končila snahou o vyvolání šarvátky. V tomto úsilí vynikali především zlínští Bahula a Lučka. Liberečtí si nenechali nic líbit a rozhodčí, který situaci zvládal skvěle, musel opět často zasahovat. Proto se už do konce utkání v plném počtu hráčů nehrálo. V 56. minutě, při hře 4 na 4, padla poslední branka zápasu. Na útočné modré chyboval liberecký bek Hrach a do přečíslení ujela zlínská dvojice Balán a Novák. Druhý jmenovaný, přesnou střelou po ledě k tyči, uzavřel gólový účet zápasu.

Šanci na zvýšení libereckého skóre měl v 58. minutě Petrmichl, který ke střele zužitkoval přihrávku Muchy. Fous však stál dobře postavený a puk za svá záda nepustil. Úplně poslední akci zápasu předvedli Pajič s Kapičkou. Liberecký kapitán však těsně před brankou puk promáchl a gól v tomto zápase nevstřelil.

Do střelecké listiny se ale Kapička zapsal čtyřmi asistencemi a s celkovým ziskem 35 bodů za 18 gólů a 17 přihrávek vede tabulku produktivity a 18 vstřelených branek jej současně staví do čela tabulky střelců A skupiny extraligy juniorů.