Karta hráče

Radek Duda
útočník
Narozen28. 1. 1979
Výška185 cm
Váha91 kg
Hůllevá

Statistiky

Aktuální statistiky

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Posledních 5 zápasů

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Profil hráče

Radek Duda pochází ze západu Čech, konkrétně z Chodova, kde se narodil v lednu 1979. Hokejově ale tento křídelník vyrostl v Sokolově, vychoval ho tamní Baník. V sedmnácti letech už mohl slavit první úspěch, a to jako mládežnický hráč pražské Sparty. Ta se rozhodla jej pro play-off povolat na jedno utkání do prvního týmu. Ve stejném roce si Radek zahrál stejný počet utkání doma v Sokolově a příležitost mu dala i česká reprezentace do 18 let.

O rok později už dostal od trenérů historicky úspěšnějšího z pražských "s" důvěru na celou sezonu. Tehdy ještě talentovaný teenager si nevedl vůbec špatně a i díky účasti na MS juniorů do 20 let si získal pozornost skautů z NHL. V draftu si ho vybrala Atlanta a mladý Duda se stěhoval do moře. Přestože měl už rozjetou extraligovou kariéru, zamířil do juniorské Western Hockey League.

Na západě Kanady strávil dva roky, a to v dresech Reginy a Lethbridge. Zapsal se jako produktivní hráč, který umí sbírat trestné minuty. Ve druhém roce svého působení za Atlantikem byl ve své lize třetí nejproduktivnější hráč a nejtrestanější cizinec. Thrashers to ale nejspíš nestačilo, a tak Duda zamířil zpět do Čech. První rok strávil v Plzni a Spartě a celkově byl nejtrestanějším hráčem ligy.

Stejného prvenství dosáhl i v další sezoně, kterou strávil jen v Plzni. Se 35 body byl ale na západě Čech také druhým v týmovém bodování, s čímž přišla první šance na Euro Hockey Tour. O rok později ještě zvedl své bodové výkony, v počtu trestných minut jej pokořil jen liberecký Angel Krstev a už jako hráč Slavie reprezentoval na Mistrovství světa ve Finsku 2003.

Díky povedené sezoně se mu opět otevřely dveře do zahraničí, kde si zvolil ruskou Kazaň. Patnáct bodů za jednu sezonu ruské Superligy bylo ale málo, a tak se vrátil zase do své vlasti. Navíc v tom roce hrál své poslední zápasy v národním týmu. Do Čech se vrátil právě, když byla v NHL stávka, a možná i díky tomu se mu návrat příliš nepodařil. Sezonu 2005/06 ale v dresu Slavie prožil ve velkém stylu a se 44 body mu patřilo v extralize sedmé místo.

A tak se Radek opět rozhodl zkusit Evropu, konkrétně švédské Malmö. Tam ale moc dlouho nepobyl, jelikož forma na něj čekala ve finském Ilves Tampere. Tam patřil k tahounům týmu předtím než mu ve vyřazovacích bojích došla munice. Další ročník načal zpátky v dresu Slavie a díky povedenému startu ještě v jejím průběhu odešel do Švýcarska. V Langnau i Basileji se sice vyznamenal, přesto se poté opět stěhoval do extraligy. V Českých Budějovicích ale spadl do průměru, a tak následoval přestup o úroveň níže.

V roce 2009 podepsal smlouvu s tehdy ještě prvoligovým Chomutovem, kde všechny své kritiky rychle umlčel, jelikož vyhrál ligové bodování a ještě se stal nejvylučovanějším hráčem. A protože i rok poté vypadal velice nadějně, dohodl se Duda na hostování s Plzní, kde strávil část sezony. Později se vrátil do Chomutova, ale sezonu 2011/12 strávil už kompletně v dresu indiánů. Po boku Martina Straky se tam stal druhým nejproduktivnějším hráčem soutěže po Petru Nedvědovi.

Letos v létě se Duda dohodl na jednoleté smlouvě s opcí se švýcarskou Ženevou, ta ho ale kvůli stávce v NHL a pravidlům o regulaci cizinců ve švýcarské NLA propustila. Důrazný forvard tedy zamířil zpět do Chomutova, ale nedokázal naplnit očekávání tamního vedení. To s ním tedy také rozvázalo smlouvu, načež se Radek stal hráčem Liberce.

Radek Duda je produktivní útočník, který vyniká v hokeji na hraně, díky němuž také sbírá více trestných minut než ostatní hráči. Může tak být týmu velice platný, jelikož dokáže nejen psychicky rozhodit soupeře, ale také zasadit ránu v podobě dobře načasované branky.

Fotogalerie

Naši partneři

Generální partner
Generální partner