Vstoupí Bílí Tygři do roku 2012 vítězně proti sešívaným?

Date of publication Author Petr Schultz

Liberečtí hokejisté zakončili rok 2011 vítězstvím na ledě Mladé Boleslavi. Do toho dalšího vstoupí duelem se Slavií Praha, kterou dvakrát v sezóně už porazili. Bílí Tygři se navíc budou snažit potvrdit zlepšenou formu z ledu města automobilů. Utkání začíná v pátečních 18:30.

HC Slavia Praha

Pro červenobílou kombinaci dresů se sezóna zatím nevyvíjí příliš úspěšně. Sešívaní okupují po pětatřiceti kolech až dvanáctou pozici Tipsport extraligy a únik z play-outu se jim vzdálil už na osm bodů. Slavia ztrácí cenné body především v domácí O2 areně, kde vybojovala nejméně bodů z celé čtrnáctky. Úspěšnější je ale paradoxně na ledě soupeřů, kde je osmá.

Bude proti Liberci chytat Kopřiva nebo Furch?

Sešívané tlačí bota v sezóně prakticky všude. Útoku to příliš nestřílí a ani obrana není nejpevnější. Svěřenci trenéra Růžičky mají třetí nejhorší ofenzívu a absolutně nejhorší defenzívu extraligy. Nejproduktivnějším hráčem je tak útočník Tomáš Pospíšil s jednadvaceti body. Ten ale většinu svého přídělu nasbíral v dresu brněnské Komety – 19 bodů. Nejlepším v této činnosti by tak mohl být syn trenéra Slavie Vladimír Růžička mladší, který má na kontě 20 bodů. Hodně za očekáváním zatím zůstává Tomáš Kůrka, jenž je na třetím místě bodování klubu.

Kouč Vladimír Růžička se o vánočních svátcích musel také vyrovnat s absencí talentovaného útočníka Tomáše Hertla. Start osmnáctiletého forvarda, který reprezentoval Českou republiku na šampionátu dvacítek v Edmontonu a Calgary, je tak v pátečním utkání nejasný. Talentovaný mladík, jenž loni hrál na MS osmnáctiletých v Německu, měl na kanadském turnaji fantastickou formu. V šesti zápasech nasbíral 5 bodů za 2 branky a tři asistence a dopomohl Čechům k pátému místu.

Po Novém roce odehrála Slavia dohrávku 28. kola s Karlovými Vary, ale příliš se jí nevedlo. Poslední Energie jí zdolala na jejím ledě 4:2 a Pražané jsou tak už jen jeden bod vzdáleni od poslední příčky. Pod Ještědem tedy budou bojovat Vondrka a spol. o naději.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1990 jako SK Slávia
Tituly: 2 (2003, 2008)
Klubové barvy: červená, bílá
Webové stránky: www.hc-slavia.cz
Stadión: O2 arena (kapacita 18 000 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Růžička st.
Asistenti trenéra: Jiří Čelanský, Josef Beránek
Trenér brankářů: František Pomahač
Vedoucí mužstva: Josef Hronek

Změny v kádru v průběhu sezony

Přišli
Jan Dresler     – obránce - Plzeň
Jan Alinč       – útočník – Ústí nad Labem – hostování
Juraj Valach    – útočník – Brno – hostování
Tomáš Pospíšil  – útočník – Brno
Michal Vondrka  – útočník – Kärpät Oulu (FIN)
Odešli
Jiří Vašíček    – obránce – Brno – hostování
Miroslav Čermák – útočník – hostování
Lukáš Endál     – útočník - Chomutov
Antonín Dušek   – útočník – Liberec – hostování
Tomáš Svoboda   – útočník – Brno – hostování

Útočníci:
Pospíšil Tomáš       21 (9+12)
Růžička Vladimír ml. 20 (8+12)
Kůrka Tomáš          18 (11+7)

Obránci:

Kadlec Petr          13 (4+9)
Roth Vladimír        13 (2+11)
Brankáři:
Kopřiva Miroslav (1 095 minut) 3,12 branky na zápas/úspěšnost 89,73%
Furch Dominik    (1 017 minut) 3,07 branky na zápas/úspěšnost 89,70%
Slipčenko Robert    (18 minut) 6,67 branky na zápas/80,00%

Posledních pět zápasů:

32. kolo: Slavia – Třinec       3:1
33. kolo: Plzeň – Slavia        4:3
34. kolo: Slavia – Kladno       3:1
35. kolo: Slavia – Pardubice    2:6
28. kolo: Slavia – Karlovy Vary 2:4

Se závěrem roku 2011 se odvalil smečce Tygrů obrovský balvan ze srdce, který odkulila až hubená výhra v Mladé Boleslavi. Modrobílí měli do té chvíle za sebou šňůru osmi proher v řadě, když dokázali během prosince vybojovat jen jeden bod a to proti Spartě na domácím ledě. Nyní tak může začít nová série, tentokrát ale ta vítězná.

Milan Bartovič se v posledním utkání roku 2011 Trefil dvakrát. Přenese střeleckou pohodu i do toho letošního?

Situace ale není zase tak růžová. Bílí Tygři se drží s pětapadesáti body na šestém místě, jenž jim ještě zaručí přímý postup do play-off. Zezadu se ale nebezpečně dotahují Oceláři, kteří ještě před pár dny měli ztrátu v podobě dvou bodů. Díky kontumaci zápasu s Plzní jim byly tři body odečteny, a tak teď mají svěřenci trenéra Kalouse čtyřbodový náskok. Pokud by se Bílým Tygrům podařilo v pátek vyhrát v základní hrací době a Zlín naopak prohrál po šedesáti minutách, vyhoupli by se až na páté místo Tipsport extraligy.

Liberec se utkal letos v sezóně se Slavií již dvakrát a má z těchto dvou duelů pozitivní bilanci v podobě dvou výher. Tu první museli hráči rozhodnout až v penaltách – 4:3. Druhý zápas přinesl rozuzlení už v základní hrací době, když po výsledku 3:1 brali tři body Podještědští.

Ve vzájemné bilanci se pod vrcholky Jizerských hor daří více Libereckým, kteří zde dokázali vyhrát celkem v jedenácti případech. Osmkrát se naopak radovala z výhry Slavie. Sešívaným mají na severu republiky ale přesnější mušku. Už devětapadesátkrát dostali puk za modrobílého brankáře, Liberečtí mohou konkurovat v tomto případě pouze s dvaapadesáti přesnými zásahy.

Do pátečního zápasu nezasáhne ještě obránce David Kajínek, který stále laboruje s poraněným kolenem.

Útočníci:
Nedvěd Petr       34 (13+21)
Bartovič Milan    21 (11+10)
Bárta Michal      17 (12+ 5)

Obránci:

Trončinský Marek  15 (5+10)
Čakajík Martin     8 (1+7)

Brankáři:

Pinc Marek    (1 732 minut) 2,01 branky na zápas/úspěšnost 93,22%
Vošvrda Tomáš  (393 minut)  3,97 branky na zápas/úspěšnost 88,34%

Posledních pět zápasů:

31. kolo: Karlovy Vary - Liberec   4:1