V pátek od tří s plyšáky, aneb Bílí Tygři hostí Spartu

Date of publication Author Petr Schultz

V pátek pokračuje Tipsport extraliga již šestnáctým kolem, ve kterém se na libereckém ledě představí tým Sparty. V prvním vzájemném letošním střetnutí se radovali z vítězství Bílí Tygři, a tak jim to Pražané budou chtít jistě vrátit. Utkání pro rodiny s dětmi a akcí „Plyšáci na led“ startuje netradičně v 15:00.

Hokejisté Sparty odstartovali do letošního ročníku extraligy špatně, když třikrát v řadě prohráli. Postupem si ale obměněný kádr sednul a po dvou letech budí jeden z nejúspěšnějších českých klubů opět respekt. Aktuálně jsou Pražané na čtvrtém místě a na Liberec ztrácí jeden bod.

Sparta do všech zápasů zatím nasadila brankáře Tomáše Pöpperleho. Dostane v Liberci také přednost někdo jiný?

K dobrým výkonům dopomáhá i navrátilec David Kočí, jenž proslul v zámoří především jako bitkař. Za šest jeho zápasů v extralize se ho ale nikdo neodvážil vyzvat na pěstní souboj, a tak mu na kontě svítí „jen“ dvanáct trestných minut. V Holešovicích ale dokazuje urostlý bek, že se neumí jen ohánět pěstmi, ale také holí. Do zadních řad totiž přinesl klid. Možná právě proto má Sparta aktuálně nejlepší oslabení z celé soutěže. Jeho smlouva ale končí v Praze na začátku listopadové reprezentační přestávky.

Kanadské bodování klubu vede nestárnoucí útočník Petr Ton. Rodák z Kladna, který vyhrál dvakrát krále střelců a jednou kanadské bodování extraligy, má na svém kontě aktuálně šest přesných zásahů a osm přihrávek. Dobře se adaptoval jeho jmenovec Tenkrát, jenž se vrátil po angažmá ve finském Kärpätu do Prahy. V třinácti zápasech nasbíral 11 kanadských bodů.

Sparťanské tažení v posledních zápasech extraligy je jako na houpačce. V posledním duelu si ale došli svěřenci trenéra Jandače v Plzni pro vítězství v samostatných nájezdech. Pražané ale sahali v regulérní době po třech bodech, které jim ale vyfoukl náčelník Martin Straka. Penaltovou loterii tak rozhodl až nájezd Petera Jánského, jehož Holešovičtí přivedli před sezónou z Litvínova.

Do utkání pod Ještědem by neměl zasáhnout obránce Angel Krstev, který je momentálně zraněný. Jinak by měla dorazit pod vrcholky Jizerských hor kompletní sparťanská sestava.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1903
Mistr své země: 8 krát (1953, 1954, 1990, 1993, 2000, 2002, 2006, 2007)
Klubové barvy: modrá, žlutá a červená v kombinaci s černou a stříbrnou
Stadión: TESLA ARENA (kapacita 13 150 diváků)

1.  kolo: Plzeň – Sparta    4:5 sn

Bílý tygr je ve volné přírodě ohrožen. Smečka libereckých šelem v extralize se ale o své postavení mezi elitou bát nemusí. Severočeši se pohybují prakticky celou sezónu v horních patrech tabulky. Prožívají tak opravdu pěkný podzim, když s osmi zápasů dokázali hned sedmkrát vyhrát. Stejnou bilanci mají na kontě aktuálně jen hráči Českých Budějovic. Podještědští navíc dokazují, že jim prostředí v domácí Tipsport areně po dlouhé době sedí. Šest výher v řadě před domácími fanoušky nezažili hráči Liberce už pět let.

Překoná se dva roky starý liberecký rekord v plyšácích?

Kanadské bodování klubu vede kapitán Petr Nedvěd, který je v této činnosti nejlepší v extralize. S jednadvaceti body zatím zažívá svou nejlepší sezónu a na záda mu dýchá jen karlovarský Pech. V posledním utkání proti Třinci předvedl liberecký kapitán opět svůj um. Nejprve rozjel akci při vyrovnávací brance na 2:2 a v prodloužení navíc ujel ocelářské obraně a rozhodl o další výhře Tygrů.

Páteční duel se ale bude v Tipsport areně nést především v duchu „utkání pro rodiny.“ Zápas totiž začíná v netradičních 15:00. Součástí klání mezi Libercem a Spartou bude také akce nazvaná „Plyšáci na led!“.V ní fanoušci mohou přinést nepotřebné plyšové hračky a v přestávce po druhé třetině je vhodit na led. Charitativní akce v Liberci už mají svou tradici a podobnou už klub zorganizoval v roce 2009 při utkání s Litvínovem. Tehdy na led přistálo neuvěřitelných 2324 plyšových hraček. Kolik jich tedy bude tentokrát?

První letošní zápas mezi Spartou a Libercem dopadl na holešovickém ledě lépe pro Severočechy, kteří na svěřence kouče Josefa Jandače vyzráli 3:2 v prodloužení.

Do duelu s Pražany nezasáhnou zranění Daniel Špaček, Jan Víšek, Jiří Moravec a možná také Jaroslav Kudrna, jehož start je nejistý. Trenér Jiří Kalous navíc nemůže spoléhat už na služby útočníka Tomáše Kliment, který od středy hostuje do 30. ledna 2012 u Ocelářů Třinec.