Utkáním v Plzni končí třetí čtvrtina Tipsport extraligy

Date of publication Author Radek Šenk

Dohrávkou 33. kola Tipsport extraligy ukončí celky Plzně a Liberce třetí čtvrtinu nejvyšší soutěže. Oba týmy se v letošní sezóně střetly již dvakrát a pokaždé z toho byla remíza. Kluby si navíc před třemi koly vyměnily hráče, na západ Čech se vrátil Michal Straka, opačným směrem putoval obránce Jiří Hanzlík (viz. foto).

V Plzni se vůbec udály změny. K velkému trejdu se Západočeši dohodli se Slavií, s níž měnili klíčový post brankáře. Po zranění navrátivší se Libor Barta již nedostal další šanci poprat se o místo jedničky a odešel do Karlových Varů. Ze Slavie pak přišel reprezentační brankář Roman Málek, kterému podobně přestal důvěřovat kouč Vladimír Růžička. Ten za něj získal útočníka Aleše Krátošku, jenž již v loňské sezóně odehrál v červenobílém dresu 37 utkání a na jaře se radoval z historického titulu. Spolu s ním odešel do Prahy v Liberci dobře známý brankář Zdeněk Šmíd.

Trejdy pokračovaly a ještě tentýž den se uskutečnila již zmiňovaná výměna Straky za Hanzlíka. Bývalému kapitánovi Liberce se letos vůbec nedařilo a po odchodu Radoslava Kropáče do Slavie se tak úspěšná dvojice definitivně rozpadla. Straka se zkoušel vzpamatovat během měsíčního angažmá ve Znojmě, ani tam ale výrazně do statistik nepromluvil, a tak se jeho další hokejové kroky vracejí do důvěrného prostředí, kde s vrcholovým hokejem začínal.

Plzeň, která v průběhu sezóny podobně jako Liberec měnila trenérské složení, s novými tvářemi evidentně ožila. Ve Vsetíně to sice na body ještě nestačilo, v dalších dvou utkáních si ale svěřenci trenérů Přerosta a Kučery dokázali poradit se Spartou, kterou přestříleli vysoko 7:3. V posledním duelu v Kladně vychytal navíc Málek svou první nulu a Plzeň zvítězila 5:0. O čtvrtou branku se postaral Michal Straka, jehož trenéři zařadili do centru druhé pětky vedle Vostřáka s Matějovským.

Změna prostředí svědčí také Janu Paroulkovi, jenž přišel do Plzně z pražské Sparty. Ve vzduchu visí další návrat Martina Špaňhela z finského IFK Helsinky. Hráč by dokonce mohl stihnout úterní duel s Bílými Tygry.

V brance Liberce by měl podle všeho nastoupit od začátku utkání Pavel Falta, který byl v Litvínově střídán, otazník visí nad startem dvojice Čermák - Ťupa. Oba hráči odjeli v pondělí dopoledne na lékařské vyšetření pro bolesti v ramenních kloubech. „Plzeň posílila na postu brankáře, že bychom z toho ale měli mít strach, to určitě ne. Musíme se z výprasku oklepat a zvládnout to. Myslím, že se z posledního utkání ponaučíme. Navíc se nám na západě Čech vždy dařilo,“ řekl před dopoledním tréninkem kapitán Václav Novák. Dlouhodobé statistiky vyznívají pro Bílé Tygry, tři ze čtyř utkání dokázal Liberec ve své premiérové sezóně v extralize vyhrát, letos se oba soupeři rozešli smírně.

Do utkání nezasáhnou útočníci Michal Straka, Jan Paroulek a Lukáš Krajíček, kteří 33. kolo absolvovali v barvách jiných týmů, na straně Liberce bude chybět Jiří Hanzlík, jehož neúčast si vynutila Plzeň.

HC Lasselsberger Plzeň - HC Bílí Tygři Liberec 2:2pp (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 14.Vostřák (Švík), 29.Pospíšil (Dvořák) - 18.Novák (Kašpařík), 37.Kašpařík(Novák, Čakajík) Rozhodčí: Husička - Machálek, Čech Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 5235.

HC Bílí Tygři Liberec - HC Lasselsberger Plzeň 1:1pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 7. Korhoň (Jech) - 36. Krátoška. Rozhodčí: Turčan - Kareš, Bláha. Vyloučení: 9:11. V oslabení: 0:1 navíc Čakajík - J. Straka 10 min. Diváci: 2580.

Sestavy v posledních utkáních:

Plzeň: Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - M. Dvořák, Hurtaj, Šaffer - Kracík, Švík, Důras.
Liberec: Falta - Jiří Hanzlík, Ťupa, Čakajík, Holub, Šmíd, Jiruš - J. Hašek, Vampola, Korhoň - S. Procházka, Kašpařík, V. Novák - Rozsíval, Plodek, Verčík - Hájek, Jech.

Slavná trojice aneb selská jízda