Tygři míří na led pražské Slavie, potvrdí svou formu?

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Po další, už desáté domácí výhře v řadě, míří Bílí Tygři na led pražské Slavie, kde budou chtít pokračovat v jiné sérii a dokázat tak svou defenzivní formu. Slavii sice posílilo několik zkušených hráčů, přesto v posledním týdnu vyhrála jen jedno utkání ze tří. Zápas začíná zítra v 18 hodin 15 minut.

HC Slavia Praha

Slavii se v této sezoně vůbec nedaří, a tak v mnohém připomíná loňskou Spartu, která také tápala na posledních příčkách tabulky. Ani po reprezentační přestávce nevykročili slávisté do dalších zápasů dobře. Po prohrách v Brně a na Kladně však zdolali Pardubice, k čemuž přispěli i nové posily v podobě Michala Vondrky a Jonathana Sima. Nyní čeká pražský tým první domácí zápas od 6. listopadu.

Tomáš Kůrka patří k nejproduktivnějším hráčům Slavie. Prosadí se proti Tygrům?
Slavia se s Tygry v této sezoně už jednou potkala, v jediném vzájemném utkání od kruté porážky z minulého play-off prohrála po samostatných nájezdech. Branky si připsali Tomáš Micka, Tomáš Svoboda a Tomáš Hertl, nejproduktivnějším soupeřem Tygrů ale byl obránce Vladimír Roth, který si připsal dvě asistence.

Ve většině zápasů Slavie v této sezoně nastoupil Miroslav Kopřiva, kvůli nepříliš přesvědčujícím výkonům ale dostává více prostoru také mladý Dominik Furch, který už má na kontě dvě čistá konta. Obranu před těmito gólmany diriguje zkušený veterán Petr Kadlec, ofenzivně ho však předčí již zmíněný Vladimír Roth, který má osm bodů, avšak žádnou branku. Jediným bekem Slavie, který hraje pravidelně a drží si statistiku +/- v kladných hodnotách, je Pavel Kolařík.

Bodování Slavie vede Vladimír Růžička, syn stejnojmenného trenéra pražského celku, který má šestnáct bodů. Společně s ním patří mezi časté bodové přispěvatele Tomáš Svoboda, Tomáš Kůrka a mladý, teprve osmnáctiletý Tomáš Hertl, kterého skauti týmů z NHL zařadili na první místo mezi hráči v České republice, kterým bude do příštího září osmnáct let.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1900 jako SK Slavia
Tituly: 2 (2003, 2008)
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: hc-slavia.cz
Stadión: O2 Arena (kapacita 17 360 diváků)

Hlavní trenéři: Vladimír Růžička
Asistenti trenéra: Jiří Čelanský a Josef Beránek
Trenér brankářů: Mgr. František Pomahač
Vedoucí mužstva: Josef Hronek

Změny v kádru v průběhu sezony

Přišli
Michal Vondrka  – útočník – Kärpät (Fin.)
Jonathan Sim    – útočník - Pardubice - hostování
Jan Alinč       - útočník - Ústí nad Labem - střídavé starty

Útočníci:
Růžička Vladimír  16 (5+11)
Svoboda Tomáš     14 (9+5)
Hertl Tomáš       13 (8+5)

Obránci:

Roth Vladimír   8 (0+8)
Kadlec Petr     7 (2+5)
Brankáři:
Kopřiva Miroslav (586 minut) 3,3 branky na zápas/úspěšnost 88,8%
Furch Dominik    (494 minut) 3 branky na zápas/úspěšnost 90%

Posledních pět zápasů:

19. kolo: Slavia - Třinec        3:2sn
20. kolo: Slavia - Plzeň         0:3
24. kolo: Brno - Slavia          4:0
21. kolo: Kladno - Slavia        5:1
22. kolo: Pardubice - Slavia     2:3

Letošní sezona se Tygrům daří na jedničku. Defenzivně patří bezesporu mezi nejlepší týmy v extralize a jejich útok hraje přesně tak, jak to potřebují - většinu zápasů totiž vyhrávají o jediný gól. Navíc mají výbornou formu. V posledních pěti zápasech totiž nedostali více jak dva góly, což se jim naposledy povedlo na přelomu minulého listopadu a prosince. Stejně jako nyní této sérii přecházela prohra, v případě minulého roku po ní následovala také prohra. Uvidíme, zda-li se Tygrům povede tuto hrozbu eliminovat.

Mladý Marek Trončinský patří k nejlepším ofenzivním zadákům extraligy.
Ve znamení defenzivy a neprůstřelné taktiky se odehrávalo i poslední utkání Bílých Tygrů, které se hrálo pod Ještědem. Tygři uvítali svého rivala z Mladé Boleslavi a jak už to bývá zvykem, museli dotahovat jednobrankové vedení. Nakonec se jim povedlo zvítězit po samostatných nájezdech, jak vyrovnávací gól, tak rozhodující nájezd vstřelil Milan Bartovič.

V době zranění Tomáše Vošvrdy je jasnou jedničkou Tygrů Marek Pinc, který vévodí několika ligovým gólmanským statistikám. Před ním mu pomáhají ofenzivní beci Marek Trončinský a Martin Čakajík, skvělé defenzivní statistiky mají z libereckých beků také David Štich a Lukáš Derner.

V útoku Bílých Tygrů je jasným vůdcem kapitán Petr Nedvěd, který má na kontě už 30 bodů ve dvaadvaceti zápasech. Po reprezentační přestávce se daří i Milanu Bartovičovi, který tak v tabulce produktivity libereckého celku přeskočil Michala Bártu.

Útočníci:
Nedvěd Petr      30 (12+18)
Bartovič Milan   14   (8+6)
Bárta Michal     13  (12+1)

Obránci:

Trončinský Marek  10 (2+8)
Čakajík Martin     6 (0+6)

Brankáři:

Pinc Marek    (969 minut) 1,8 branky na zápas/úspěšnost 93,89%
Vošvrda Tomáš (362 minut) 5,47 branky na zápas/úspěšnost 83,9%

Posledních pět zápasů:

18. kolo: Liberec – Karlovy Vary   3:2 sn