Pod Ještěd přijíždí plzeňská Škodovka. Uloví šelmy proti Indiánům první body?

Date of publication Author Jan Kousal

L i b e r e c - Bílí Tygři se s Plzní utkali dvakrát, dvakrát sahali po bodech, ale zároveň dvakrát padli stejným výsledkem 1:2. Liberečtí však do roku 2015 vykročili pravou nohou a zatím brali v každém lednovém zápase alespoň bod. V pátek budou mít další možnost zisku, od 18 hodin hostí Severočeši plzeňskou Škodovku.

HC Škoda Plzeň

Na začátku sezony se Západočechům příliš nedařilo a zdálo se, že si Plzeň bude muset dlouho zvykat na hru bez Martina Straky. Škodovka tápala, a také proto figurovala v průběhu listopadu na pozicích znamenající skupinu o umístění. Nyní se však píše leden 2015 a tým, který byl nucen sáhnout i po trenérské změně, se hodně zlepšil a s jednapadesáti body se nachází na šestém místě.

Slovenský kanonýr Ján Sýkora

A Plzni se daří i nadále. Na přelomu roku si Západočeši sice připsali tři prohry v řadě, ale i tuto nelichotivou sérii dokázali svěřenci Michala Straky zastavit včas, konkrétně v posledním utkání proti Zlínu, se kterým si poradili poměrem 5:2.

Otázka plzeňského kanonýra už je nejspíše také vyřešená. Pomyslné žezlo po Martinu Strakovi převzal mladý šikula Ján Sýkora. Čtrnáct gólů a stejný počet asistencí – tak zní vizitka slovenského forvarda, prozatím nejproduktivnějšího hráče v dresu Škody.

O plzeňských gólmanech také nemůžeme mluvit jako o slabině západočeského celku. Matěj Machovský si v průběhu drží stabilní formu a navíc mají trenéři v záloze ještě zkušeného Lukáše Mensatora. Oba dva mají úspěšnost zákroků lehce přes 91,5 %, což je v extraligovém měřítku velice slušný počin.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: www.hcskoda.cz
Stadion: ČEZ Aréna (8 236 diváků)

Hlavní trenér: Michal Straka
Asistent trenéra: Jaroslav Špaček a Ladislav Čihák
Trenér brankářů: Petr Kůs
Vedoucí mužstva: Václav Kalina

Útočníci:

Ján Sýkora         28 (14+14)
Jakub Lev          18 (10+8)
Nicholas Johnson   18 (8+10)

Obránci:

Jakub Jeřábek      21 (3+18)
Vojtěch Mozík      18 (7+11)

Brankáři:

Matěj Machovský (1748 minut) 2,33 branky na zápas/úspěšnost 91,76%
Lukáš Mensator  (304 minut) 1,97 branky na zápas/úspěšnost 91,67%
Patrik Polívka  (60 minut) 4,00 branky na zápas/úspěšnost 84,00%

Liberec čeká ještě složitá cesta směrem vzhůru, nicméně v novém roce ještě nebylo utkání, ve kterém by Tygři nebodovali. Severočeský klub ale zatím stále jen dohání své konkurenty v boji o elitní šestku a příliš růžové to není ani v klání o předkolo play-off. Do toho se desátí svěřenci Rostislava Čady zatím vejdou, na svém kontě mají 46 bodů.

Petr Vampola se lepší zápas od zápasu

Tygry však trochu musí mrzet poslední zápas na Spartě, kde se Liberec zásluhou Bulíka, Vampoly a Urbana ujal vedení, ale vítězství nakonec slavili Pražané, když se v prodloužení trefil přesně do horního růžku Lašákovy branky Juraj Mikuš.

Předešlé duely také poukazují na bodové obrození Petra Vampoly, který se po skvělé formě z úvodu aktuálního ročníku zasekl ve druhé čtvrtině základní části. Mistr světa z roku 2010 ale v utkáních s Pardubicemi a se Spartou dvakrát skóroval a na jeden gól nahrál, v Praze byl dokonce zvolen nejlepším libereckým hráčem.

Dobré výkony brankáře Jána Lašáka jsou už téměř tradicí. Slovenský gólman má procentuální úspěšnost přes 92,5 % a není náhodou, že je matador v tygřím dresu mezi nejlepšími maskovanými muži v lize. Jak se Jánkovi a dalším povede proti Plzni, můžeme sledovat v pátek od 18 hodin.

Útočníci:

Tomáš Filippi       25 (10+15)
Martin Bartek       21 (10+11)
Petr Vampola        20 (12+8)

Obránci:

Radim Šimek         12 (5+7)
Martin Škoula        7 (2+5)

Brankáři:

Ján Lašák       (1824 minut) 2,34 branky na zápas/úspěšnost 92,51 %
Marek Schwarz   (312 minut) 3,27 branky na zápas/úspěšnost 87,31 %

Historická bilance v základní části ELH

Bílí Tygři Liberec vs. HC Škoda Plzeň