Marek Pinc se s letošní výstrojí vrátí v čase. Bude chytat v retru!

Date of publication Author Petr Schultz

Liberecký brankář Marek Pinc je známý tím, že si do nové sezóny přípraví nečekanou image své výstroje. Pro letošní sezónu zvolil barvy retra, a tak ho fanoušci uvidí v kompletní hnědé kombinaci. "V NHL s tím chytalo pár gólmanů, takže jsem se tím nechal inspirovat. Moc se mi nová výstroj líbí," neskrývá nadšení brankář Bílých Tygrů.

Marku, prý máš stejně jako Tomáš Vošvrda novou výstroj. Jak vypadá?
Tento rok jsem si chtěl vyzkoušet retro, protože se mi to už delší dobu líbilo. V loňské sezóně jsem si zkusil variantu, že jsem měl jeden beto modrý a druhý bílý. Nová výstroj zatím vypadá hodně dobře. Ještě čekám na hokejky, které budou taky v hnědé barvě a potřebuji nastříkat masku. Ta bude také v retru.

Co všechno z nové výstroje má tedy vyzáž retra?
Jsou v tom hnědočerné betony, klasická vyrážečka s hnědými kruhy, které byly typické pro tehdejší dobu. Ta se mi líbí asi nejvíc. Když si jsem si vzpoměl na tu dobu, kdy všichni chytali v hnědém, tak jsem si řekl, že by to bylo pěkné se do toho obléct pro příští ročník. Nové výstroje, ve kterých teď chytáme my, přišly do módy až v devadesátých letech.

Jak bude vypadat maska?
Možná byste se měli nechat překvapit, protože je to těžké na vysvětlení. Něco málo ale prozradím. Budou tam nastříkané vlasy a uši.... no uvidíme, jak to bude vypadat.

Myslíš, že budou kruhy na vyrážečce přitahovat střely soupeřů?
Uvidíme. Pár gólmanů s takovou vyrážečkou už chytalo. Třeba Bryzgalov to měl v NHL. Vypadalo to pěkně, takže jsem si řekl, že do toho po sezóně půjdu.

Říkáš retro výstroj. Co takhle, kdyby sis vzal i retro helmu z tehdejší doby? Něco po vzoru třeba Dominika Haška.
To ne. Ale maska bude udělaná do retra. V dorostu a juniorech jsem měl helmu s košíkem. Dříve s tím chytal třeba i Zdeněk Orct nebo Hašan. Jednou jsem pa šel do masky a už jsem u ní zůstal.

V čem je největší rozdíl mezi maskou a helmou?
Dá se říci, že v helmě je lépe vidět, protože ten koš byl přeci jen po celé šířce obličeje. Maska to nemá až tak vykrojené, ale je to jen o zvyku. Na začátku jsem se toho také bál, že v masce toho moc neuvidím. Po dvou týdnech jsem si jí ale nechal. Maska je hlavně bezpečnější. Když jsem totiž dostal pukem do helmy, točila se mi hlava ještě půl roku.

Kde se vždy necháváš inspirovat novými nápady na výstroj?
Loňskou výstroj, kdy jsem měl půlku modrou a druhou bílou, jsem nikde neviděl, takže jsem si řekl, že bych to mohl zkusit. Retro se mi líbilo v NHL, takže jsem si řekl, proč ne. Retro se hodí prakticky ke všemu.

Co zbytek výstroje, který nepůjde na první pohled vidět? Bude také v retru?
Brusle nebudu mít v retru. Ty se snad ani nedělají. Když si vzpomenu, co se dříve dělalo za brusle, tak bych teď dostal pukem do nohy a měl bych zlomené asi všechny prsty. Já mám teď super brusle. Jsou to bílé Bauery a jsem s nimi spokojen. Chrániče pod dres bych neměnil vůbec. To by byla asi jedna rána a nevím, zda bych se ještě někdy probudil. Dnes jsou střely daleko tvrdší než dříve. Tenkrát to zvedl jeden ze sta a teď prakticky každý.

Na výstroji přibývají postupně i šrámy od puku, hokejek a dalších elementů ve hře. Jak moc Tě mrzí, když se postupně ničí Tvá výzbroj?
Mě to nemrzí vůbec. Je jasné, že výstroj dostane vždy pořádně zahulit. My máme s Vošvecem (pozn. red. Tomášem Vošvrdou) novou výstroj, protože je vždy na konci sezóny všechno pořádně vybouchané. Jestli bude nějaký šrám na výstroji nebo škrábanec na helmě...... to k tomu prostě patří. Že bych si ale helmu leštil každý den po zápase, tak to určitě ne. Teď na sezónu mám dvě lapačky a vyrážečky, takže to mohu točit. Betony jsem si nechal udělat ale pouze jedny.

Děkuji za rozhovor a ať se ti v nové zbroji daří.

Jak se vyrábí hokejové betony:

Slavná trojice aneb selská jízda