Liberečtí se o další body poperou s brněnskou Kometou

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c – Bílí Tygři se poprvé v rámci skupiny play-out představí na domácím hřišti. V neděli jim bude soupeřem brněnská Kometa, Severočeši zahájili stíhající jízdu za každým bodem. V pátek vyloupili sídlo chomutovských Pirátů a o další lup budou usilovat v neděli od 17:00 na ledě Tipsport areny.

HC Kometa Brno

V loňské sezoně zakončili svoji spanilou jízdu až ve finále, letos měli ještě v polovině soutěže před hrstkou nejhorších pohodlný náskok. Nakonec však úřadující vicemistr propadl, Brno prohrálo v lednu i osm zápasů v řadě a po roční odmlce opět skončilo ve skupině play-out.

V závěru základní části přitom měla Kometa stále slušnou naději na účast v předkole, jenže nezvládla souboje s přímými konkurenty v tabulce. Celek z jihu Moravy prohrál ve Vítkovicích a na domácím ledě posléze nestačil ani na Pardubice, závěrečná prohra 0:6 na Spartě navíc brněnský zmar definitivně stvrdila.

Brankář Jiří Trvaj je oporou svého týmu.
Po dvaapadesáti odehraných kolech nakonec skončili modrobílí na jedenáctém místě a vedení sáhlo ke změně na trenérském postu. Zdeňka Veneru nahradil Vladimír Kýhos, jenž už v klubu dříve působil. Kometu vedl před třemi a půl lety ještě v první lize, poslední angažmá si zkušený kouč odbyl v Karlových Varech.

Loňský vicemistr má pod vedením nového lodivoda pozitivní bilanci. V play-out zatím sehrála Kometa dva zápasy na domácím hřišti a v obou případech dokázala uspět v prodloužení. Zdolala Chomutov i karlovarskou Energii, v neděli vycestuje brněnský celek poprvé na led soupeře.

Kometa může na rozdíl od ostatních celků ve skupině o udržení zakončit sezonu bez větších propočtů a komplikací. Jihomoravané jsou s šestasedmdesáti body daleko od obávaných příček, s největší pravděpodobností se jim barážové bitvy vyhnou.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1953
Klubové barvy: modrá a bíla
Webové stránky: hc-kometa.cz
Stadion: KAJOT ARENA (7 200 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Asistenti trenéra: Lubomír Oslizlo a Karel Beran
Trenér brankářů: Jaroslav Odehnal
Vedoucí mužstva: Ota Železný

Statistiky z play-out:

Útočníci:

Jakub Svoboda        2  (0+2)
Patrik Lušňák        1  (1+0)
Jan Hruška           1  (1+0)

Obránci:

Jozef Kováčik        1  (1+0)
Tomáš Dujsík         1  (0+1)

Brankáři:

Jiří Trvaj    (126 minut) 1,43 branky na zápas/úspěšnost 95,08%

Posledních pět zápasů:

50. kolo Kometa Brno – Pardubice    2:3
51. kolo Kometa Brno – Liberec      2:1sn
52. kolo Sparta Praha – Kometa Brno 6:0
P-out: Kometa Brno – Chomutov       3:2p
P-out: Kometa Brno – Karlovy Vary   2:1p

Libereckým hokejistům se povedlo napravit bídný výkon z Karlových Varů. Ve druhém zápase play-out se šelmy dočkaly tříbodového vítězství, na ledě Chomutova uspěly po výsledku 2:1. Soupeř se sice dostal jako první do vedení, ale Tygři díky trefám Čakajíka a Tomáše Urbana otočili zápas ve svůj prospěch.

Tomáš Urban rozhodl svoji brankou střetnutí v Chomutově.
"Můžeme být rádi za tři body a za to, že živíme naději," pravil po skončení utkání liberecký kouč Pavel Hynek. Bílé Tygry navíc potěšila také zpráva z Brna, kde Karlovy Vary prohrály v prodloužení. Severočeši mají momentálně na svého největšího konkurenta pětibodovou ztrátu.

Liberečtí již musí za každou cenu bodovat, do konce skupiny play-out zbývají pouze čtyři zápasy. Jakákoliv ztráta může v těchto bitvách partu kolem kapitána Nedvěda nesmírně mrzet. Na stranu Bílých Tygrů se však přiklonilo rozlosování, mužstvo totiž nyní čekají tři domácí zápasy v řadě.

"Nemáme se na co šetřit, musíme do toho jít po hlavě a nechat na ledě všechno," burcuje brankář Tomáš Vošvrda. Ten dostal v Chomutově od trenérů důvěru a výkonem rozhodně nezklamal. Kdo se ale postaví do liberecké branky v nedělním střetnutí zatím zůstává otázkou.

Hokejisté z města pod Ještědem zkřížili s brněnským soupeřem hole před dvěma týdny, jednapadesáté kolo nabídlo na jihu Moravy dramatickou zápletku. Tomáš Pospíšil ve druhé části dorovnal soupeřův náskok a duel nakonec dokráčel do samostatných nájezdů, v nich si však úspěšně vedla Kometa. Brno letos porazilo Bílé Tygry už třikrát, Liberec se radoval pouze v závěru října. Na svém ledě tehdy otočili nepříznivý stav a vyhrál 3:2.

Statistiky z play-out:

Útočníci:

Tomáš Bulík          1  (1+0)
Tomáš Urban          1  (1+0)
Michal Bárta         1  (0+1)

Obránci:

Martin Čakajík       2  (1+1)
Jakub Čutta          1  (1+0)

Brankáři:

Tomáš Vošvrda   (110 minut) 1,09 branky na zápas/úspěšnost 95,24%
Marek Schwarz   (9 minut)   20,0 branky na zápas/úspěšnost 25,00%

Posledních pět zápasů: