Dokáží Tygři poprvé v sezóně vyzrát na Spartu?

Date of publication Author Tomáš Dolejš

L i b e r e c - Na utkání 41. kola Tipsport extraligy míří Bílí Tygři na led stejnojmenné arény v Praze. Zde je hostí tým HC Sparta. Liberečtí zatím na své oponenty v této sezóně nenašli recept. Situace v tabulce není pro Tygry zrovna nejlepší, a tak je úkol opět jednoznačný: tříbodový zisk. Úvodní vhazování je naplánováno na 18:30 hodin.

HC Sparta Praha

Ačkoliv pražskému týmu nevyšel začátek sezony, dokázal se vzchopit. Narozdíl od Bílých Tygrů, po návštěvě spodku tabulky Sparta zabrala a momentálně jí náleží osmá pozice. Na kontě mají hráči 61 bodů, a navíc na šestou, přímo-postupovou pozici zatím ztrácejí pouze dva body. Do konce základní části tedy bude rozhodovat každý bod o umístění ve středu tabulky.

Letošní sezona nedopadla podle představ. Hned za začátku si pražští ukrouhli sérii devíti proher bez bodování, což se jistě projevilo i v tabulce. Ale od té doby provázel tým jistý zdvih. Od nového roku navíc v pěti odehraných utkáních ztratili hráči s červeným eskem pouze jeden bod. Vzájemné duely s Libercem v letošním ročníku extraligy Spartě vycházejí. Zatím jsou odehrané tři, a všechny vítězně pro Pražské – 4:2, 3:1 a 2:1.

Petr Ton je oporou Sparty.

Tým po gólové stránce táhne jednoznačně Petr Ton. Další střelecké opory má Sparta v Jaroslavu Hlinkovi nebo Petru Tenkrátovi. V brance však nastaly určité změny. Michal Neuvirth, letošní jednička mezi tyčemi sparťanské svatyně, odletěl do zámoří do NHL. V té době chytal jako druhý brankář Marek Schwarz, který se však po dohodě týmů vyměnil s libereckým Markem Pincem. Avšak není jisté, zda bude bývalý Tygr chytat, protože zatím větší důvěru dostává další brankář Marcel Melicherčík. Ten odchytal necelé tři zápasy a inkasoval zatím jediný gól.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1903
Klubové barvy: rudá, žlutá, modrá
Webové stránky: hcsparta.cz
Stadion: Tipsport aréna (13 150 diváků)

Hlavní trenér: Josef Jandač
Asistent trenéra: Jan Votruba
Trenér brankařů: Radek Tóth
Vedoucí mužstva: Jaroslav Velechovský

Útočníci

Jaroslav Hlinka 37 (11+26)
Petr Ton        35 (18+17)
Petr Tenkrát    23 (13+10)

Obránci

Vladimír Sičák 15 (4+11)
Troy Milam     12 (3+9)

Marcel Melicherčík (174 minut) 0,34 branky na zápas/úspěšnost 98,73%
Vojtěch Sedláček    (92 minut) 2,61 branky na zápas/úspěšnost 90%
Marek Pinc – zatím nechytal

Posledních pět zápasů

40. kolo: Karlovy Vary – Sparta 0:2
39. kolo: Kometa – Sparta       1:2sn
38. kolo: Sparta – Pardubice    9:2
37. kolo: Vítkovice – Sparta    4:5
36. kolo: Sparta – Litvínov     6:3

Stejně jako soupeř, i Tygři si prošli krizí. Avšak únik z ní se ještě nekonal. I když to občas vypadalo, že tým v tabulce stoupne, zatím se to nepovedlo. Nejhorší měsíc byl zřejmě prosinec, kde se nepovedl ani jeden tříbodový zisk. Zatím okupují Tygři předposlední, tedy třinácté místo tabulky, 44 body. Pozitivní věc je, že na poslední tým, Piráty Chomutov, mají náskok čtyř bodů. Ale negativní je, že Energie o příčku výš předbíhá také o čtyři body. Proto je hlavním úkolem bodovat, a dotáhnout se na menší rozdíl.

Letošní rok už je o něco lepší, ale stále to není ono. Z šesti zápasů dokázali uhrát Liberečtí pouze šest bodů za dvě výhry. Do konce sezóny zbývá pouze třináct utkání, a tak je potřeba co nejvíce bodů. Vždyť na předkolo play-off jich momentálně chybí osm. Úkol to není těžký, ale každým prohraným utkáním to začíná být zajímavější.

Nový brankář Marek Schwarz ukázal, že chytat umí.

První místo liberecké produktivity drží kapitán týmu Petr Nedvěd, jenž má nejvíce gólů i nahrávek. Další tahouni jsou Jan Víšek, Tomáš Filippi, nebo Michal Bulíř. V posledních zápasech se projevil i Petr Kica, který v minulých dvou utkáních třikrát vsítil puk do branky. V brance dostává příležitost nově příchozí Marek Schwarz, který nahradil Marka Pince. Vyměněný gólman zatím odchytal dva duely, ve kterých předvedl své kvality.

Útočníci

Skore: 107:109
Bilance: 14 – 5 – 0 – 6 – 18
Divácký průměr: 5 604 diváků