Do Liberce přijede aktuální lídr skupiny, TPS Turku

L i b e r e c - Ve druhé části finského dvojboje vyzvou Bílé Tygry hráči TPS Turku. Liberec se pokusí navázat na páteční vítězství nad Tapparou, Turku však nebude snadný oříšek. Představme si klub, který do Liberce přijede.

TPS Turku

Druhým finským sokem libereckých Bílých Tygrů budou v rámci European Trophy hráči TPS Turku. Tým z pátého největšího finského města zaujímá v historické bilanci SM-liigy třetí pozici, hned za dvojicí klubů z Tampere. Na poslední ze svých 11 titulů dosáhl v roce 2010, ale od té doby se poněkud trápí.

TPS aktuálně vévodí Východní divizi European Trophy.

Loňská sezona se TPS vůbec nepovedla. Po základní části se nacházeli až na třináctém místě, navíc s propastnou ztrátou 16 bodů na dvanácté Espoo Blues a celých 22 bodů na příčky zajišťující předkolo play-off. Na tento ročník budou jistě chtít co nejdříve zapomenout.

Soupiska Turku je složena převážně z hráčů finské národnosti. Ty doplňují pouze Kanaďané Shaone Morrison a Brian Willsie spolu s Francouzem Charlesem Bertrandem. Trenér Kai Suikkanen vsází hlavně na mládí, doplněné o pár starších borců, kteří mladíkům předávají své zkušenosti. O tom hovoří i fakt, že jen trojice členů kádru TPS přesáhla hranici třiceti let! Nejstarší je jasně čtyřicetiletý brankář Fredrik Norrena, který v klubu působí také jako trenér brankářů. Má na svém kontě několik sezon strávených v NHL, kde hájil branku Columbusu, a mnoho startů za finskou reprezentaci. S ní také získal dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili na mistrovstvých světa. NHL si vyzkoušel také Shaone Morrison, v osmi sezonách zde střídavě nastupoval za vícero týmů. Nikde se ovšen výrazněji neprosadil, a tak od roku 2012 zkouší své štěstí v Evropě.

V aktuálním ročníku European Trophy si Turku vede skvěle. Po pěti odehraných kolech vede svou skupinu, pouze jednou okusilo hořkost porážky. Ve druhém kole ve Stockholmu na půdě Djurgrdens IF prohrálo až po samostatných nájezdech. Bod ztratilo ještě v následujícím domácím zápase, Fribourg porazilo rovněž po nájezdech. Doposud poslední duel odehráli hráči TPS v Pardubicích, kde porazili domácí tým 4:1. Poměr střel na branku byl přitom propastných 42:20 pro východočeský tým! Do statistik se v tomto zápase zapsal také dosud nejproduktivnější hráč TPS, Dan Sexton. Ten si v dosavadních zápasech připsal celkem již 6 bodů (1+5).

Loňský vzájemný souboj Bílých Tygrů a TPS patřil finským hráčům. Ti na domácím ledě zvítězili 5:2. Zápas byl víceméně rozhodnut již po osmi minutách, po kterých Turku vedlo 3:0. Liberec sice dokázal ve druhé třetině zápas zdramatizovat a snížit na 2:3, ale na branky Vantucha a Urbana nikdo nenavázal, a i když hosté finský tým jasně přestříleli, na body to nestačilo.

Asistenti: Riku-Petteri Lehtonen a Miika Elomo

Do nedělního zápasu vstoupí Tygři povzbuzení páteční výhrou 6:4 nad dalším finským celkem, Tappara Tampere. Jednalo se o první letošní výhru Liberce, hned však také o velmi cenný skalp.

Domácí do zápasu vlétli a hned po dvou minutách hry otevřel skóre sám kapitán Bílých Tygrů Petr Nedvěd. Náskok se po dvou třetinách rozrostl na 4:1, o branky se postarali Kica, Dušek a ze samostatného nájezdu Bulík. Když ve čtrnácté minutě poslední třetiny přidal pátou branku Koba Jass, zdálo se, že je zápas již rozhodnut. Po sérii vyloučení a hattricku Jarkka Malinena však hosté vykřesali naději a nebezpečně uzavřeli Liberecké v jejich obranném pásmu. Naštěstí pro domácí pojistil těsně před koncem definitivní vítězství gólem do prázdné brány Jiří Hunkes a Tygři se už o body připravit nenechali.

I Petr Kica zaznamenal v pátek svou premiérovou branku v soutěži.

V neděli chtějí Tygři dokázat, že jejich vítězství nebylo pouze jednorázového charakteru. Souhra nových formací pomalu začíná klapat, což bylo v pátek vidět i na ledě. Poprvé skóroval v letošní European Trophy Petr Nedvěd, premiérové byly i branky Petra Kicy, Tomáše Bulíka i Jiřího Hunkese. Nejproduktivnější hráč Liberce, Tomáš Filippi, svůj bodový účet rozšířit nedokázal.

Pokud nastolená forma hráčům vydrží, budou jistě sahat po bodech i v neděli. Přijďte Tygry podpořit 1.9. od 17:00. Nezapomeňte, že vám, stejně jako v zápase s Tapparou Tampere, lístek na zápas nezaručuje konkrétní místo na tribuně. Platí tedy, že čím dříve přijdete, tím větší budete mít výběr, kam se usadit. Vstup bude otevřen od 16:30.