Bílí Tygři míří do Olomouce na bitvu o velice důležité body

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Po čtyřbrankové porážce na ledě Mladé Boleslavi jsou Bílí Tygři v tabulce baráže poslední, což se ovšem může co nevidět změnit. Mužstvo se totiž chystá na zápas v Olomouci, kde se v případě výhry může posunout zpět na druhé místo. Jestli se to libereckým šelmám povede, zjistíme v neděli v 17:00.

HC Olomouc

O velké kvalitě našeho příštího soupeře svědčí především to, že si v semifinále 1. ligy doslova pohrál se silným Ústím nad Labem, které vyřadil ve čtyřech zápasech a pokaždé na ledě Lvů udržel čisté konto. Podobné výkony Kohouti podávají i v baráži, kde zatím ve třech zápasech inkasovali pouze třikrát. Mladá Boleslav na ně recept nenašla, Piráti se trefili jen jednou. O zbylé dva góly se postarali Liberečtí ve velice vyrovnaném utkání, které otevřelo letošní baráž.

Brankář Hanáků, Libor Kašík, je ve formě

Velkým důvodem těchto defenzivních úspěchů je mladý, ale zkušeně působící brankář Libor Kašík, nad jehož statistikami se podivují mnozí fanoušci i experti. O Kašíkově talentu se vědělo už před rokem, na památném MS do 20 let 2012 v Kanadě dělal náhradníka oblíbenému Petru Mrázkovi. V kádru Olomouce není letos žádným nováčkem, ve skutečnosti však patří Zlínu, který jej vychoval. Poté, co ale nyní předvádí, se dá přinejmenším pochybovat o tom, zda ho Ševci ještě někdy pošlou na hostování do 1. ligy.

Kašík samozřejmě není jediným hráčem Moravanů, který stojí za zmínku. Kvůli zranění Jiřího Dopity se musí mužstvo v útoku spoléhat především na Radima Kucharczyka, Jiřího Řípu nebo mladíky Petra Koloucha s Romanem Rácem. Od modré čáry umí kdykoli zahrozit kapitán Jakub Bartoň a pokud by se zranil Kašík, Kohouti by nebyli úplně ztracení. Na hostování z Košic mají nadějného Slováka Tomáše Halásze a jako trojku velice talentovaného juniora Jana Lukáše.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1955
Klubové barvy: červená, bílá
Webové stránky: hc-olomouc.cz
Stadion: Zimní stadión Olomouc (5 300 diváků)

Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko
Vedoucí mužstva: Josef Podlaha

Statistiky v play-off a baráži

Útočníci

Jiří Řípa     12 (7+5)
Petr Kolouch  11 (2+9)
Roman Rác     10 (6+4)

Obránci

Jakub Bartoň   8 (2+6)
Jiří Ondrušek  6 (2+5)

Libor Kašík (778 minut) 1,23 branky na zápas/úspěšnost 96,42 %

Posledních pět zápasů

3. kolo baráže: Chomutov - Olomouc        1:2sn
2. kolo baráže: Olomouc – Mladá Boleslav  3:0
1. kolo baráže: Liberec - Olomouc         2:1
Semifinále č.4: Ústí nad Labem - Olomouc  0:2
Semifinále č.3: Ústí nad Labem - Olomouc  0:3

Radek Duda se sice v Boleslavi trefil, nakonec to však nestačilo

Rivalitou vyhecované utkání v Mladé Boleslavi se odehrávalo celkem klidně a spíše lépe pro hosty z Liberce až do čtvrté branky Středočechů. Ti se totiž díky ní poprvé v zápase ujali vedení, a to v pětadvacáté minutě. Klání se vymklo Tygrům z rukou a nakonec skončilo vysokou výhrou domácích 7:3.

Zápas dokonce pár hráčů nedohrálo. Marek Schwarz byl z branky odvolán po již zmiňovaném čtvrtém gólu a nahradil ho Tomáš Vošvrda, jenž se sice uvedl parádním zákrokem lapačkou, ale pak nedokázal zabránit prohře. Ačkoli se jednalo o tvrdé střetnutí, ve kterém například Petr Kica vynechal několik střídání po ostré kolizi, na konci duelu to vypadalo, že se marodka týmu nerozšíří.

Olomoučtí díky výhře po samostatných nájezdech v Chomutově odskočili na druhé místo, kde mají momentálně dvoubodový náskok na dvojici Liberec-Mladá Boleslav. Do hanácké metropole tedy míří modrobílí s jasným cílem, a to dobýt pevnost tamních Kohoutů. "Do neděle se z toho musíme oklepat, protože nám nezbývá nic jiného, než v Olomouci vyhrát," řekl po pátečním klání Radek Duda, který dodává: "dost možná to pro nás bude životní zápas."

Statistiky v play-out a baráži

Útočníci

Petr Nedvěd    10 (4+6)
Radek Duda      7 (4+3)