Masáž srdce nebo práce s defibrilátorem. Trenéři tygří mládeže rozšiřovali své znalosti první pomoci
Liberec - Je dobré tyto dovednosti znát, ale ještě lepší je nikdy nevyužít. Podobné heslo platilo o školení trenérů tygří mládežnické Tělovýchovné jednoty pod vedením dlouholetého klubového lékaře MUDr. Dušana Mormana. Ten svou praktickou ukázku zaměřil především na poskytování první pomoci v případě zástavy krevního oběhu a na manipulaci s defibrilátorem.
Také proto svolal manažer tygří mládeže Jiří Bermann školení trenérů jednotlivých mládežnických kategorií, v němž klubový lékař a zároveň primář ARO liberecké nemocnice MUDr. Dušan Morman jednotlivé kouče poučil, jak se v podobné situaci správně zachovat. Zástupci realizačních týmů si tak na vlastní kůži vyzkoušeli například masáž srdce nebo manipulaci s defibrilátorem.
Být připraven
Prvním klíčem ke správné první pomoci v případě zástavy srdce je její včasné odhalení. "Většinou dojde k náhlému upadnutí do bezvědomí, často bez evidentní příčiny. Hráči se zastaví krevní oběh a najednou se zcela mimo hru může sesunout k zemi," popisoval doktor Morman, jak může podobný kolaps vypadat.V takovém případě je nutné okamžitě přejít k srdeční masáži, v nezbytných situacích pak na scénu nastupuje také defibrilátor. "V Home Credit Areně i ve Svijanské aréně máme připravené automatické defibrilátory, které jsou určené k použití laiky, tedy i člověkem bez lékařského vzdělání. Byť by bylo nejlepší, kdybychom je nikdy nemuseli použít, trenéři by měli vědět, jak s nimi zacházet," říká MUDr. Dušan Morman, který trenérům předvedl, jak se defibrilátory používají.
Jak sám zdůrazňuje, v podobných momentech nelze s okamžitou pomocí váhat. "Jde doslova a do písmene o život. Kvalitní první pomoc může být v těchto momentech zásadní," říká, a znovu podotýká: "Případy srdeční zástavy naštěstí nejsou zrovna běžné, ale i nedávná zkušenost z Jihlavy ukázala, že je potřeba být na podobnou situaci připraven."
Trenéři mládežnické Tělovýchovné jednoty Bílých Tygrů Liberec jsou i díky tomuto školení na první pomoc v případě náhlého kolapsu připraveni. Přesto nezbývá než doufat, že k ní během tréninků či zápasů nikdy nebude muset dojít.

Jiří Bermann, manažer tygří mládeže:
"Zastávám názor, že štěstí přeje připraveným. Doufáme, že u nás k něčemu podobnému nikdy nedojde, ale zároveň na to nemůžeme spoléhat. Na myšlenku podobného školení mě přivedl pan Ctibor Jech, který tím trochu předběhl dobu. O nutnosti této schůzky mi říkal přibližně měsíc před tím, než došlo k nepříjemné události v Jihlavě. Ta nás v tom ještě více utvrdila. Domlouvali jsme se s doktorem a s trenéry, že bychom podobné školení měli každoročně opakovat. Na zápasech jsou sice přítomni lékaři, kteří jsou připraveni zasáhnout, ale na trénincích takový dozor nemáme. Každý trenér proto musí přesně vědět, jak přistoupit k první pomoci, kde najít defibrilátor a jak s ním zacházet. Každý se sice podobné situace, v níž by musel k první pomoci sáhnout, bojí, ale i díky tomuto školení víme, jak reagovat. Věřím, že nás to všechny posunulo vpřed.“
Pro sdílení musíte povolit cookies sociálních sítí. Detaily a nastavení
Sdílet