Letní příprava podle Pešána: Kratší, zato intenzivnější tréninky a na začátku června týden na ledě

Date of publication Author Martina Válková

L i b e r e c – S koncem dubna začal hokejistům Liberce několikatýdenní dril na suchu, ve kterém by měli nabrat síly na nadcházející extraligový ročník 2015/16. Jak bude letní příprava v Pešánově režii vypadat? Dočtete se v následujícím rozhovoru.

Hráči zahájili přípravu na sezónu 2015/16. Jak bude dále letní příprava pokračovat?
Hráči budou mít čtyřtýdenní každodenní trénink, potom bude následovat pauza. Od 1.6. tady ve Sport Parku Liberec vyjedeme na led a budeme trénovat do 3. července. Pak bude čtrnáctidenní pauza a sezóna začne 20. července.

Znamená to, že jste po dlouhých letech upustili od tradičního horského soustředění?
Ano, upustili. Já osobně jsem chtěl s týmem vyjet na led, čímž jsme kompenzovali to soustředění. Zůstaneme tady v našich podmínkách, které jsou dle mého vynikající a dostačující, a půjdeme k tomu na led.

Proč je do programu letní přípravy zařazen týden na ledě? To není moc běžné...
Běžné to v našich podmínkách není. V zámoří ale spousta hráčů během léta na ledě zůstává, protože není standardní, aby jakýkoli sportovec opustil své přirozené sportovní prostředí na tak dlouhou dobu, jako to dělají hráči hokeje. Proto chceme rozbít stereotyp letního drilu týdnem na ledě.

Mezi letní přípravou a tréninkem na ledě původně měla být třítýdenní pauza. To je interval, na který si trenéři často stěžují. Vy jste ho ale letos zkrátili.
Ano, interval bude dvoutýdenní, protože nechceme, aby veškerá trénovanost spadla na původní hodnoty. Hráči obvykle během třítýdenního volna ztratí veškerou sílu, kterou v létě nabrali, což nedává smysl.

Filip Pešán z povzdálí sleduje průběh prvního tréninku

Liberecká letní příprava vždy měla svá specifika. Tím narážím především na neoblíbené výběhy a výjezdy na Ještěd a in-line tréninky ve Vesci. Zachováte to i letos?
Zachováme. Terénní tréninky budou probíhat hlavně z počátku přípravy, kdy chceme využít horského prostředí našeho města. Tréninky však nebudou v tak velkém objemu, v jakém byly v minulosti, ale budou kratší. Budeme se snažit spíš zintenzivnit samotný trénink a vhodně ho, téměř každodenně, doplnit silovou průpravou.

Co se individuální přípravy týče, kterou v tuto chvíli od vás má povolená následující pětice hráčů: Ján Lašák, Martin Bakoš, Branko Radivojevič a nově i dvě čerstvé posily Michalové Birner a Řepík... Kontrolujete nějakým způsobem to, jestli si hráči své povinnosti plní, nebo to necháváte na jejich zodpovědnosti?
Doba v tomto ohledu extrémně pokročila. Časy, kdy hlavní trenér hlídal hráče, aby byli připravení, a organizoval jim tréninky v létě a zimě, jsou pryč. Pojďme důvěřovat hráčům, že se na sezónu připraví nejlépe, jak můžou. Každý hráč ví, kde ho tlačí bota, v čem by měl přidat, nebo naopak v čem je dobrý. Nechci být trenér, který bude kontrolovat, testovat, potajmu se někde vkrádat do tréninku, aby kontroloval, jestli hráči dělají to, co mají. Je to jejich práce a jejich příprava na jejich sezónu. V situaci, kdy hráči nebudou dobře fyzicky připravení, v týmu jednoduše nebudou.

Poznáte na prvním tréninku na ledě, zda tomu hráč dal všechno?
Poznám. Kromě toho si s hráči určitě projdeme některé drobné testy, jako je váha či silové testy. Na druhou stranu sama sezóna ukáže, jak je hráč fyzicky připravený.

Kdy se fanoušci můžou na Bílé Tygry těšit poprvé v zápase? Už máte i toto nějakým způsobem načrtnuté?
V prvním týdnu na ledě určitě nebudeme chtít hrát žádné přátelské utkání. Mám načrtnuté dva soupeře tady v okolí, abychom zbytečně moc necestovali. Jestli mi to potvrdí, budu schopen oznámit příští týden.

Slavná trojice aneb selská jízda