Je to velká výzva, na kterou se těším, říká Tomáš Filippi před reprezentačním debutem

Date of publication Author Martin Zíta, Martin Kadlec

Česká reprezentace zahájí čtvrtečním soubojem s Dánskem jednu z posledních fází před nominací na světový šampionát a jak jistě víte, budou u toho i tři zástupci Bílých Tygrů. Obránce Ondřej Vitásek a útočníci Jakub Valský a Tomáš Filippi. A právě poslední jmenovaný se o první zkušenosti s reprezentačním A-týmem podělil.

Tomáši, byl jsi z nominace hodně překvapený?
Nemůžu říct, že jsem to očekával, ale konec sezony se mi povedl, takže jsem si říkal, že by to možná mohlo vyjít.

Bylo hodně náročné udržet se do reprezentačního srazu v tempu?
Dal jsem si pět dní volno, jelikož jsem potřeboval doléčit nějaká zranění. Potom jsme chodili každý den na led s Benátkami a když taky vypadly, měli jsme ještě další dny led pro sebe. Udržet se v tempu tedy nijak těžké nebylo.

Říkal jsem si, že by to možná mohlo vyjít.

Myslíš, že na nominaci, kde se objevilo velké množství nováčků, měla velký vliv změna trenéra?
Je to možné. Říká se, že pan Hadamczik na mladé moc nehrál a měl tam svoje hráče. Ale těžko říct. Já jsem každopádně rád, že to takhle dopadlo a dostal jsem pozvánku.

Ve čtvrtek vás čeká v rámci Euro Hockey Challenge zápas s Dánskem. S kým nastoupíš a co od tohoto souboje čekáš?
Hraju s Martinem Zaťovičem a Petr Pohlem z Karlových Varů. Zatím to vypadá dobře, tak uvidíme, jaké to bude při zápase. Čekám, že Dánové nebudou úplně hokejoví, spíš budou hodně dohrávat a bojovat. Což si myslím, že pro nás bude asi ještě těžší, než kdybychom hráli třeba se Švédskem.

Jak vidíš své šance probojovat se v reprezentaci dál, třeba až na mistrovství světa?
Udržel se dál v kádru bude hrozně těžké. KHL pomalu končí, vypadnou další dva týmy z extraligy, takže trenér povolá spoustu nových hráčů... Chtěl bych tam zůstat co nejdéle, ale myslím, že už teď to bude „narvaný“.

Proti Dánům tě tedy čeká debut mezi dospělými, ale máš za sebou mládežnické výběry, jsi z toho nervózní?
Atmosféra v kabině a na tréninku je hodně podobná „dvacítkám“. Samozřejmě všechno je rychlejší, jsou tu lepší, zkušenější a vyspělejší hráči. Nervózní tedy nejsem, těším se. Že jsem se do reprezentace dostal, je velká výzva. Budu se tím bavit a doufat, že mi tam spadne nějaký ten gól.

Tomáši, díky za rozhovor a hodně štěstí.

Slavná trojice aneb selská jízda