Tygři v prvním čtvrtfinále přetlačili Spartu. Do druhého duelu půjdou s dvoubrankovým náskokem

Liberec – Tygři vstoupili do prvního zápasu čtvrtfinále Generali Česká Cupu skvěle a rychle si vypracovali dvoubrankové vedení, které navýšili na začátku prostředního dějství. Až poté se Sparta dostala do tempa a byla velmi nebezpečná. Jaroslav Pavelka však předvedl několik solidních zásahů a podržel liberecký tým. Sparta ale v úvodu třetí třetiny snížila na rozdíl jediné trefy! Svěřenci trenéra Patrika Augusty poté dlouho bránili hubený náskok a byli úspěšní! V závěru se ještě prosadil Jaroslav Vlach a po prvním duelu je tak stav série 4:2 pro Liberec.

GČC ČF1, pondělí 24. srpna 2020
4:2
(2:0, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Vlach (Knot, Šír), 14. Lenc (Derner, Gríger), 21. Filippi (Lenc), 59. Vlach (Lenc, Rosandič) – 42. Buchtele, 45. Kvapil (Košťálek). Rozhodčí: Svoboda, Šindel – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 328. Střely na branku: 33:41. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.

Pavelka (Kváča) – Šmíd (A), Knot, Rosandič, Hanousek, Derner, Štibingr, Kunst – Birner (A), Filippi, Bulíř – Rachůnek, Gríger, Lenc – Musil, Jelínek (C), Zachar – Vlach, Najman, Šír.

Machovský (Neužil) – Jeřábek, Jandus, Dvořák, Košťálek, Kalina, Pavelka – Rousek, Horák (A), Tomášek – Buchtele (A), Sukel, Kudrna – Kvapil, Pech (C), Forman – Zikmund, Říčka, Dvořáček – Vitouch.

Utkání začalo mírným oťukáváním a první vážnější situaci musel řešit Jaroslav Pavelka, jenž pro tentokrát nahradil v bráně Liberce Petra Kváču, až v sedmé minutě, kdy z mezikruží pálil Miloš Forman. Gólman domácích však stihl vytasit svůj beton a udržel bezbrankový stav. Vzápětí se blýskl čtvrtý útok Tygrů! Jan Šír přihrál na modrou Ronaldu Knotovi, který vystřelil a jeho ránu šikovně tečoval za záda Machovského Jaroslav Vlach.

Hned na to se dostala do přečíslení první formace, jenže Michal Birner nahrávku Tomáše Filippiho nezužitkoval. Poté se přihlásili o slovo také Pražané. V situaci dva na jednoho přihrál Roman Horák puk Lukáši Rouskovi, který ale trefil pouze tyč! A tak přišel druhý úder Severočechů. Lukáš Derner se, pro něj trochu netypicky, ocitl za bránou soupeře a odtud přihrál mezi kruhy Radanu Lencovi, jenž parádní ranou pod břevno zvýšil liberecké vedení. Závěr úvodního dějství přinesl ještě několik slibných příležitostí na obou stranách, žádná branka už ovšem nepadla.

Vstup do prostřední dvacetiminutovky vyšel lépe rovněž domácímu mužstvu. V signalizované výhodě obešel Tomáš Filippi dva hráče a z vrcholu levého kruhu zamířil přesně mezi nohy sparťanského brankáře. O chvíli později Adam Musil vybídl povedenou přihrávkou od pravého mantinelu k zakončení Radana Lence, jenže ten v druhém souboji s Matějem Machovským tentokrát prohrál.

Do takřka identické šance se v polovině utkání dostal Tomáš Rachůnek po nahrávce Dávida Grígera, i tentokrát však stihl Matěj Machovský zasáhnout. O chvíli později mohli Pražané snížit. V rychlém protiútoku se Lukáš Rousek ocitl sám před Jaroslavem Pavelkou, kterého překonal kličkou do bekhendu. V tu chvíli ale zakopl tak nešťastně, že svou vlastní holí zastavil kotouč na čáře.

V šestatřicáté minutě se do samostatného úniku dostal zkušený útočník Marek Kvapil, který však tváří v tvář Pavelkovi poslal touš až do ochranné sítě. Sparta si připsala ještě několik vážných šancí a měla k dispozici i přesilovku, Jaroslav Pavelka ale famózními zákroky držel čisté konto. A když už jednou na střelu nedosáhl, zachránila ho branková konstrukce!

Jenže na začátku závěrečné části přišel smolný moment. Jan Buchtele nahazoval od půlící lajny, přičemž puk těsně před Pavelkou nadskočil, přeplachtil ho a skončil za čárou. O tři minuty poté už to bylo jen o gól! Marek Kvapil se uvolnil na modré čáře a skrz chlum hráčů před bránou vymetl horní roh. Tygři si poté konečně také vyzkoušeli početní výhodu, Matěje Machovského však nijak vážně neohrozili.

Sparta vycítila šanci na zvrat a vrhla se do útoku. Liberecká defenziva však odolávala. Necelé tři minuty před koncem putoval na trestnou lavici Tomáš Filippi a domácí se museli bránit ve čtyřech. Radan Lenc ale vyslal do útoku Jaroslava Vlacha a ten luxusním projektilem z pravého kruhu propálil Matěje Machovského!

Zbytek utkání už si šelmy pohlídaly. Do čtvrtfinále Generali Česká Cupu tak vstoupily výhrou a do středečního zápasu na Spartě půjdou s dvoubrankovým vedením!

„Myslím, že se nám velmi povedla první třetina. Byli jsme v ní produktivní a hráli jsme dobře. Ve druhém dějství se ukázala kvalita soupeře, hra se vyrovnala. Udělali jsme několik chyb, kterými jsme Spartu dostali na koně. Začátek třetí třetiny ovlivnila nešťastná branka, která prostě sem tam padne. Když jsme se poté dostali trochu pod tlak, tak jsme to odehráli velice dobře až do samotného závěru, kdy jsme rozhodli brankou v oslabení.“

Josef Jandač
„Měli jsme katastrofální vstup do utkání, v první polovině zápasu bylo na hřišti jedno mužstvo. V polovině druhé třetiny jsme začali víc bruslit a trochu promíchali sestavu. Začali jsme se dostávat jako první k pukům a z toho pramenily šance. Díky šťastnému gólu na začátku třetí periody jsme se dostali zpět do zápasu a nakonec jsme mohli i vyrovnat. Bohužel jsme v závěru nenaložili dobře s přesilovou hrou. Soupeř dal gól v oslabení, který je pro něj z hlediska postupové matematiky velmi důležitý. Do druhého utkání jdeme s nějakým mankem, pokud ale navážeme na druhou polovinu tohoto duelu, jsou postupové šance otevřené.“