Tygři navzdory skvělému úvodu na ruského protivníka nestačili

Liberec - V prvním domácím přípravném střetnutí narazili Liberečtí na soupeře z Ruska. Nad Novokuzněckem vedli po první části 3:0, poté však hosté pěti zásahy v prostřední dvacetiminutovce skóre převrátili na svoji stranu a omlazená tygří soupiska se už na ně ve slušně zaplněné Home Credit Areně nedokázala dotáhnout.

přát., čtvrtek 02. srpna 2018
4:7
(3:0, 0:5, 1:2)

Branky a nahrávky: 8. Braid (Chrtek, Šír), 14. Bittner (Burda), 14. Šír (Bednář, Braid), 47. Bittner (Braid) – 22. Musin (Ždanov), 25. Erdakov (Maltsev), 29. Sčukin (Maslov, Djurjagin), 35. Šubin (Maltsev), 38. Gavrilov (Maslov, Djurjagin), 56. Kanitskij (Medvěděv), 59. Medvěděv. Rozhodčí: Vyloučení: 5:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1294 Průběh utkání: 3:0, 3:5, 4:5, 4:7.

Schwarz – Havlín, Hanousek, Maier, Husa, Urbanec, Bednář, Kunst – Zachar, Mikyska, Psota – Špaček (C), Bittner, Klapka – Braid, Chrtek, Šír – Průžek, Burda, Řepík D.

Metallurg Novokuzněck

Gafjullin – Švalev, Sčukin, Gavrilov, Maslov, Ždanov, Kapotov, Baldajev, Jatsenkov – Maltsev, Glovatskij, Erdakov – Djurjagin, Kanitskij, Medvěděv – Korostin, Poljakov, Musin – Butuzov, Ševčenko, Šubin -Karavajev.

Družina trenéra Filipa Pešána na nic nečekala a skvělým pohybem dělala zaskočenému ruskému celku potíže hned od samotného úvodu. V první šanci ještě Marek Zachar hostující svatyni neohrozil, kotouč mu totiž mezi kruhy podjel pod holí. Lépe už si nicméně počínal Kanaďan Chance Braid, jenž těsně před gólmanem Gafjullinem tečoval puk mezi jeho betony - 1:0. Zanedlouho viselo ve vzduchu vyrovnání, avšak Marek Schwarz po nepřesné střele Korostina nepropustil navrátivší kotouč za svá záda.

Tygři tedy pokračovali ve vyučování z produktivity. Po rychlém brejku vykopl pokus Václava Burdy Gafjullin pouze před sebe a Ladislav Bittner snadno zvýšil na 2:0. Uplynulo pouze 19 sekund a síť novokuzněcké branky se třepotala potřetí. Z důrazu na brankovišti těžil Jan Šír a sklepl střelu Jana Bednáře pod betony Gafjullina - 3:0! Hosté si v závěru třetiny ještě zahráli přesilovku, ale Marek Schwarz byl neoblomný. Na druhé straně mohl naopak dvakrát zvýšit Adam Klapka. Škoda, že ani jednou nezamířil ideálně.

Ve druhé třetině se však průběh hry změnil. Hned ze začátku se prosadil Ilja Musin, který těžil z důrazu před brankovištěm - 3:1. Tento moment dodal Novokuzněcku sílu a za pár minut snížil díky Daniilovi Erdakovovi. Ten se vytočil zpoza brány a zasunul kotouč za dezorientovaného Schwarze - 3:2. Tygři měli poté mnoho příležitostí, jak soupeři znovu odskočit, ale z bezprostřední blízkosti nezakončil Chance Braid ani Josef Mikyska.

Liberečtí zalitovali, jelikož bylo rázem srovnáno. Při hře ve čtyřech na obou stranách využil prostoru na ledě Kirill Sčukinov, jehož nápřah od modré čáry liberecký brankář pouze bezmocně sledoval - 3:3. V polovině zápasu se tedy hrálo znovu od nuly, nicméně nerozhodný stav vydržel pouze pár minut. Novokuzněck se dostal do přečíslení a na jeho konci Alexej Šubinov pouze nastavil hůl a zakončil do odkryté branky - 3:4. To ještě ve druhé třetině nebylo všechno. Savvo Gavrilov navýšil vedení poté, co si našel odražený puk a poslal jej za Marka Schwarze - 3:5.

Hned zkraje třetí periody měli Tygři skvělou šanci dostat se na dostřel díky dvojnásobné přesilovce, ale ani jedna ze střel si nenašla cestu za ruského brankáře. Po chvíli se ale po akci Chance Braida před brankovištěm odrazil puk k Ladislavu Bittnerovi, který vymetl pavučinu v horním rohu - 4:5. Na druhé straně se musel ohánět i Marek Schwarz, který hasil vznikající požár ve svém brankovišti.

Tygři nebyli daleko od vyrovnání, když se Chance Braid z pravé strany protáhl až před Gafjullina, ale v rozhodující moment ztratil kontrolu nad pukem. Toho se zmocnil Novokuzněck a během chvíle znovu udeřil z dorážky. Jevgenij Kanitskij jako první našel kotouč za Schwarzovými betony a zvýšil vedení na 4:6. Ke konci si Tygři vyžádali oddechový čas a zkusili štěstí v power-play, Novokuzněck si však ještě našel cestu k prázdné bráně, kam kotouč poslal Pavel Medvěděv od modré čáry - 4:7. Tygři tedy poprvé v přípravě zažívají pachuť porážky.

„Bylo to utkání podobného ražení jako v Pardubicích. Dali jsme šanci mladým hráčům a hráčům na zkoušku. Dnes se pro nás zápas vyvíjel velmi dobře, ale pokazili jsme si ho ve druhé třetině osobními chybami a nedůrazem, kdy se soupeř rozehrál k velmi dobrému výkonu. Přesto jsme až do konce bojovali o to, abychom před svými fanoušky začali sezónu vítězně. Bohužel se to nestalo.“