Tygři inkasovali na ledě Växjö šest branek a končí před branami finále

Växjö/Liberec – Úvod odvetného zápasu semifinále Ligy mistrů nebyl pro Tygry vůbec příjemný. Växjö se totiž během první třetiny dostalo do tříbrankového vedení a na začátku prostředního dějství přidalo již čtvrtý gól. Liberečtí hokejisté sice poté snížili, náskok Lakers už ovšem přes veškerou snahu nedotáhli. Do finále tak postupuje švédský celek.

SF2, úterý 16. ledna 2018
6:1
(3:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Pettersson (Martinsson, Pesonen), 7. Lundberg (Shinnimin, Calof), 16. Fröberg (Netterberg, Welch), 22. Kiiskinen (Pesonen, Persson) – 40. Jelínek (Krenželok, Ševc). Rozhodčí: Schrader, Piechaczek – Lundgren, Pihlblad. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4177. Střely na branku: 36:17. Průběh utkání: 4:0, 4:1.

Växjö Lakers

Fasth – Persson, Rahimi, Martinsson, Lundberg A., Högberg, Welch, Bohm – Calof, Shinnimin, Lundberg M. – Pesonen, Pettersson, Kiiskinen (A) – Netterberg, Fröberg, Røndbjerg – Brodecki, Josefsson (A), Reddox (C) – Carnbäck.

Janus (Will) – Pyrochta, Ševc (C), Jánošík, Šmíd (A), Husa, Derner, Bednář – Bakoš, Jelínek (A), Krenželok – Lakatoš, Jašek, Ordoš – Král, Bližňák, Psota – Hrabík, Vantuch, Špaček.

Domácí začali utkání mnohem aktivněji a v úvodních minutách toho Tygrům moc nedovolili. Z tlaku nakonec Växjö vytěžilo první přesilovku, kterou využilo po jednatřiceti vteřinách. Eric Martinsson našel svou nahrávkou Eliase Peterssona, jenž svou tvrdou ranou z pravého kruhu otevřel skóre. O několik okamžiků později udeřili Lakers podruhé, když se po chybě v liberecké rozehrávce dostal k puku Brendan Shinnimin. Ten jej posunul na úplně volného Martina Lundberga, jemuž stačilo zakončit do napůl odkryté klece.

Týmu z města pod Ještědem se stále nedařilo vymanit z náporu domácích a v patnácté minutě potřetí inkasoval. Lukáši Jaškovi se nepodařilo odpálit do bezpečí vyraženou střelu Pontuse Netterberga, načež se kotouče chopil Linus Fröberg a z bezprostřední blízkosti jej dorazil za Janusova záda. Šelmy se ke slovu dostaly až v závěru prvního dějství, kdy měly k dispozici početní výhodu. V se do obrovské šance dostal Filip Pyrochta, gólovou radost mu ale skvělým zákrokem sebral Viktor Fasth.

Hned na začátku prostřední dvacetiminutovky přišla pro Liberec další studená sprcha. V přečíslení tři na jednoho našel Janne Pesonen svým krásným pasem najíždějícího Tuomase Kiiskinena, který ranou z první překonal marně se přesouvajícího gólmana a zvýšil na 4:0. Domácí měli poté nadále herní převahu, všechny jejich další pokusy ale zlikvidoval Jaroslav Janus.

V polovině zápasu se našemu mužstvu přeci jen podařilo srovnat se soupeřem krok a začalo se dostávat do šancí. Minutu před druhou sirénou putoval na trestnou lavici Noah Welch a Severočeši nabídnutou příležitostí nepohrdli. Lukáš Krenželok se napřáhl na modré čáře a jeho jedovatou střelu šikovně tečoval za Fasthova záda Petr Jelínek.

Do závěrečné periody vstupovali hosté s cílem zdramatizovat utkání. Dobrou příležitost k tomu měl Dominik Lakatoš, jenž mohl po chybě brankáře Fastha poslat puk do zcela odkryté svatyně Lakers. Na poslední chvíli ho ale v zakončení vyrušil jeden z obránců. Žádné vážnější komplikace už poté švédský celek nepřipustil a zkušeně bránil svůj náskok.

V dvaapadesáté minutě navíc ještě navýšil své vedení, když Januse z pravé strany prostřelil Pontus Netterberg. Těsně před koncem se ještě prosadil Elias Pettersson, jenž svou nekompromisní ranou vsítil šestou branku domácích. Liberečtí sice bojovali až do konce, na Växjö to ovšem nestačilo a cesta Bílých Tygrů v letošním ročníku Ligy mistrů tak končí v semifinále.

Liberečtí se ale rozhodně nemají za co stydět, neboť se poprvé v historii dostali mezi čtyři nejlepší týmy evropské soutěže, což je skvělý výsledek!

Filip Pešán
„Rozhodně jsme nebyli lepším týmem. Chyběli nám někteří hráči základní sestavy, takže jsme museli postavit několik hráčů z Benátek. Soupeř byl jasně lepší. Měli jsme vstřelit více branek, šancí jsme na to měli dost. Stejně tak tomu bylo i v prvním utkání. Příčinou porážky byla nízká produktivita.“

Sam Hallam
„O vítězství jsme rozhodli v první třetině, která byla tou nejlepší, jakou jsem nás viděl za ta léta v CHL odehrát. Dostali jsme se v ní hry. Liberec neměl k dispozici některé ze svých nejlepších hráčů a poté neměl v závěru dost síly, aby skóre otočil.“