Tygři dotahovali náskok Sparty marně. Přesto ovládli základní část!

Date of publication Author Jonáš Majtyka

Praha/Liberec – Tygři se sice v první třetině dostali do vedení, jenže Sparta díky přesilovým hrám otočila stav zápasu a vypracovala si dostatečný náskok, který už se Severočechům nepodařilo dohnat. Díky výhře Mladé Boleslavi nad Třincem se ale i přesto mohli radovat ze zisku Prezidentské trofeje.

52. kolo, pátek 08. března 2019
(1:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 19. J. Hlinka (Roberts Bukarts, Kudrna), 26. J. Hlinka, 42. Kudrna (Pech), 43. Blain (Beran), 60. Pech – 10. M. Kvapil (Šmíd, Filippi), 43. Derner (Kolmann). Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Frodl, Komárek. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 202. Střely na branku: 22:32. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2.

HC Sparta Praha

Machovský (J. Sedláček) – Kalina, Blain, Piskáček (C), T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Košťálek, T. Voráček – Jarůšek, Pech (A), Kudrna – Klimek, J. Hlinka, Roberts Bukarts – Smejkal, Sill, Černoch – Beran, Klíma, Rousek.

Will (Schwarz) – Derner, Kolmann, Šmíd (A), T. Hanousek, Ševc, Havlín – Birner, L. Hudáček, Ordoš – M. Kvapil, Filippi, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek (C), M. Zachar – J. Vlach, Redenbach, Valský – Lakatoš.

Utkání začali o něco aktivněji Liberečtí, jenže v šesté minutě putoval na trestnou lavici Petr Kolmann a Sparta dostala k dispozici přesilovou hru. V té se však málem prosadili Tygři, Dominik Lakatoš totiž úspěšně vystihl rozehrávku domácích a ocitl se sám před Matějem Machovským. Ten si ale s jeho zakončením poradil. Poté putovali do čtyř Pražané a Severočeši svou početní výhodu využili. Ladislav Šmíd přihrál od modré číhajícímu Marku Kvapilovi a ten ranou z levého kruhu poslal puk za záda marně se přesouvajícího Machovského.

Hostující celek mohl jít i do dvoubrankového vedení, když gólman Sparty rozehrál přímo na hůl Libora Hudáčka. Slovenský forvard ovšem kotouč do opuštěné klece neusměrnil. V závěru úvodního dějství byl vyloučen Tomáš Hanousek a Sparta tentokrát přesilovkou nepohrdla. Po zaváhání liberecké obrany stanul sám před Romanem Willem Roberts Bukart, který ještě přihrál lépe postavenému Jaroslavu Hlinkovi, jenž už měl snadnou práci.

Začátek prostřední dvacetiminutovky vyšel lépe hráčům s „S“ na dresech. Po dalším vyloučení Liberce se Jaroslav Hlinka dostal na vrcholu kruhu k puku a přesně umístěnou střelou poslal svůj tým do vedení.

Hra se poté začala přiostřovat, z čehož plynuly i častější tresty. Velkou šanci ke skórování měl Jaroslav Vlach, jenž po Havlínově pasu nastřelil tyč Machovského svatyně. Na druhé straně poté rozezněl brankovou konstrukci Kevin Klíma. Žádná branka ale do konce druhé periody nepadla, a tak si svěřenci trenéra Filipa Pešána odnesli do kabiny jednobrankovou ztrátu.

Úvod poslední části byl pořádně divoký. Nejdříve totiž Roman Will vyrazil pokus Lukáše Pecha přímo k Andreji Kudrnovi, jenž dorazil puk za brankovou čáru. Vzápětí už to bylo o tři góly, neboť se Jeremie Blain napřáhl v kruhu pro vhazování a propálil vše, co mu stálo v cestě. Šelmy se ovšem o několik okamžiků později dočkaly snížení, když se parádní střelou od modré potřetí v sezóně prosadil obránce Lukáš Derner.

Tým z města pod Ještědem měl poté k dispozici dvouminutovou přesilovku pět na tři, tu ovšem i přes slibné šance nevyužil a ve zbytku duelu už si Sparta své vedení pohlídala. Vteřinu před koncem navíc pečetil vítězství domácích trefou do opuštěné klece Lukáš Pech.

Svěřenci trenéra Filipa Pešána ale i přes bodovou ztrátu nemuseli smutnit, neboť se ziskem sto jedna bodů ovládli základní část a po skončení utkání převzali již popáté v historii Prezidentskou trofej. Hráči se navíc dohodli, že fotografii s pohárem absolvují v růžových dresech, aby tak ještě více podpořili jejich aukci, ze které půjdou peníze na dobročinné účely.

Filip Pešán
„Měli jsme výborný vstup do utkání. Půl zápasu jsme podle mě byli lepším týmem. Paradoxně jsme však dvakrát inkasovali v našem oslabení, kterých jsme za celý zápas sehráli požehnaně. Sparta hrála jednoduchý hokej a my jsme hráli podobně, i když tomu výsledek moc neodpovídá. Jsem spokojen s tím, že jsme zakončili základní část na prvním místě a myslím si, že to ukazuje sílu naší organizace.“

Uwe Krupp
„K zisku bodů jsme potřebovali přesilové hry, nakonec jsme jich proti silnému Liberci měli osm. Soupeř byl skvěle technicky vybaven a jeho přesilovky jsou výborné. Utkání jsme začali poněkud nervózně, což bylo vzhledem k naší situaci očekávané. Věděli jsme, že když budeme po celých šedesát minut dodržovat náš systém, tak máme šanci uspět. To se nám podařilo a vyhráli jsme.“

52. kolo, pátek 08. března 2019
(1:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky

HC Sparta Praha