Bitva severu proti jihu vyzněla jasně pro Bílé Tygry

Date of publication Author Michal Špírek, Petr Schultz

Č. Budějovic/Liberec - V osmém kole extraligy staršího dorostu si Liberečtí hráči zajeli pro vysokou výhru 9:3 na jih Čech. Bílí Tygři od první minuty diktovali tempo hry a hráli si se soupeřem jako kočka s myší. Hattrickem se v duelu blýskl Vojtěch Havlas a hned na pěti gólech se podílel asistencemi obránce Jakub Kalfiřt.

8. kolo, sobota 29. září 2012
3:9
(1:3, 2:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. Samohejl (Břečka), 36. Břečka (Smejkal), 40. Samohejl (Vácha, Smejkal) - 1. Škoda (Kalfiřt), 4. Štáva (Havlas), 15. Havlas (Kalfiřt), 21. Belovič (F. Chlapík), Kalfiřt), 24. F. Chlapík (Belovič, Hrníčko), 41. Havlas (Škoda, Kalfiřt), 45. Belovič, 55. Gecko (Lakatoš, Král). Rozhodčí: Talpa - Němec, Brůha. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 117. Střely na branku: 25:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 3:5, 3:9.

Banes Motor Č. Budějovice

Sova (4. - 44. Trelc) - Malovec, Kadlec, Matoušek, Břečka, Kutiš, Piegl, Žáček - Brož, Prokeš, Panáček, Smejkal, Michálek, Samohejl, Krátoška, Vácha, Suchánek, Šafář, Koupal.

Stezka - Štáva, Šír, Klinger, Havlín, Kupčík, Zedek, Divila - Babec, Kalfiřt, Hrníčko, Belovič, Chlapík, Král, Gecko, Lakatoš, Škoda, Havlas, Heřmánek, Račický.

Liberečtí dorostenci vstoupili do zápasu tak, že na to domácí brankář Aleš Sova nebude rád vzpomínat. Hned po čtyřiceti vteřinách totiž za jeho zády skončil puk po střele Robina Škody a když v čase 3:31 mířil přesně z pravého křídla Ondřej Šťáva, opouštěl Sova klec, aniž by si pořádně sáhl na puk, za stavu 2:0 pro hostující celek. A Liberec byl i nadále aktivnější, střídající gólman Trelc likvidoval střelu Krále. Havlas mířil nad. A tak se domácí chytili ve své první přesilovce. Pavel Samohejl se po zmatcích kolem libereckého brankoviště dostal ke kotouči a zasunul ho za nic netušícího Stezku - 1:2. Další přesilovka už ale domácím tak nevyšla. Vojtěch Havlas při ní dokonce načal svůj povedený zápas a zvýšil při oslabení svého celku na 3:1! Dostal se díky své rychlosti přes obránce a z pravé strany měl spoustu času na to si rozmyslet, kam puk Trelcovi pošle. Rozhodl se pro to správné řešení a rozvlnil síť trefou pod vyrážečku.

Druhá třetina začala tutovkou domácího Prokeše, jenomže ten bekhendem jen přestřelil. A tak se ještě během 21. minuty prosadil na druhé straně Matúš Belovič - 1:3. A Liberec vzápětí dostal možnost výhody přesilovky pěti proti třem. Využil toho maximálním možným způsobem - v čas 22:46 se nejprve trefil Vojtěch Havlas a v pokračující výhodě se prosadil úspěšnou bekhendovou dorážkou Filip Chlapík, když přehodil ležícího Trelce - 1:6. Během tří minut tak nasázeli hosté tři branky a domácí trenér Trummer na tento stav zareagoval time-outem. Jediný pokyn v něm mohl znít asi takto: "Jestli takhle budeme pokračovat, Liberec nám nadělí desítku." Českým Budějovicím chvíli trvalo, než se oklepaly a Trelc musel řešit spoustu situací. Druhá desetiminutovka třetiny už ale domácím vyšla. Prokeš nejprve trefil tyč, ale Stezka v bráně přeci jen inkasoval. V 36. minutě Liberec neodolal přesilovce a po spolupráci se Smejkalem se prosadil Milan Břečka. A na rozdíl tří branek se domácí dostali sedmnáct vteřin před sirénou - Pavel Samohejl pálil přesně mezi betony gólmana. Liberec ale odpověděl hned na začátku závěrečného dějství rázně a utnul domácí naděje na bodový zisk. Domácí byli myšlenkami ještě v šatně, když Liberečtí nádherně vykombinovali svůj útok. Škoda poslal žabičku na Vojtěcha Havlase a ten bez přípravy ztečoval puk mezi betony Trelce. Havlas tak docílil hattricku a celkem měl prsty ve čtyřech ze sedmi branek svého týmu. Na 8:3 zvýšili hosté při svém oslabení, Matúš Belovič potrestal zaváhání Trelce a domácí obrany a poslal puk do opuštěné brány. Do domácí branky se od 45. minuty znovu postavil Sova. Liberec již v poklidu zápas dohrál, Stezka si poradil s ojedinělou šancí soupeře, když střílel Prokeš. V čase 54:01 dal skóre definitivní podobu Michal Gecko, který po přihrávce od Lakatoše nedal Sovovi žádnou šanci. Liberec si z Budějovic odváží jasné vítězství 9:3, hrdinou zápasu byl Vojtěch Havlas, pět bodů za asistence nasbíral Kalfiřt.