Bílí Tygři porazili Slavii a zajistili si účast v předkole play-off

Date of publication Author Tomáš Vrábel, Petr Schultz

Praha/Liberec – Stejně jako loni, tak i letos si Bílí Tygři zahrají předkolo play-off. O své účastí mezi deseti nejlepšími celky extraligy rozhodli Severočeši v padesátém kole O2 extraligy na ledě pražské Slávie, kterou porazili 4:2. Vítěznou trefu si stejně jako proti Kladnu připsal liberecký patriot Jan Plodek. Další zápas čeká na Podještědské až v březnu, kde na svém ledě přivítají Kometu.

50. kolo, úterý 09. února 2010
2:4
(0:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky:38. Červenka (Havel), 55. Vašíček (Vondrka, Havel) - 20. Jareš (Kašpařík), 37. Blatný (Moravec, Bartovič), 43, Plodek (Nedvěd, Jareš), 60. Bartovič (Leinonen). Rozhodčí: Minář, Šíř – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:2. Diváci: 5681. Střely na branku: 28:23. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4.

HC Slavia Praha

Slipčenko – Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Campbell, Kolařík, Sloboda – Havel, Červenka, Tomica – Kůrka, Clarke, Vondrka – Svoboda, Imbeault, Doležal – Holec, Růžička, Sklenář.

Leinonen - Jareš, Rýgl, Derner, Výtisk, Moravec, Čakajík - Bartovič, Nedvěd, Podkonický - Klimenta, Kašpařík, Víšek - Vantuch, Plodek, Dušek - Matějovský, Blatný, Ondřej - Špaček.

V 50. kole O2 extraligy se proti sobě postavily týmy, které od sebe dělí pouhý bod. Roman Červenka měl poslední možnost se ukázat v dresu Slavie před olympiádou ve Vancouveru a Marek Tomica nastoupil s celoobličejovým krytem, kvůli zranění čelisti z nedělního utkání v Pardubicích. Poslední souboj mezi Slavií a Libercem vyhráli v O2 areně Bílý Tygři 4:2.

Utkání začala Slavia aktivněji, ale hosté využívali nepozorností domácí obrany. Právě liberecký Jan Plodek se ocitl osamocený mezi kruhy, ale Slipčenko jeho pokus bez problémů chytil. Na druhé straně po Červenkově pasu najížděli Tomica s Havlem na jediného obránce, ale přihrávka na Havla byla nepřesná.

Jak Slavie, tak Liberec si uvědomovaly důležitost utkání, a tak se hrálo především ve středním pásmu. Útočníci se přes obránce prosazovali spíše sporadicky a střely z dálky si oba gólmani pohlídali.

V poslední minutě první části se ale děly velké věci. Nejprve zvedl diváky ze sedadel Roman Červenka, jenž ve velké rychlosti přejel modrou čáru, ale ranou přes obránce branku přestřelil. Hosté už byli o něco přesnější. Pavel Kašpařík vyhrál buly před Slipčenkem a Richard Jareš střelou zápěstím přesně trefil horní růžek - 0:1.

V úvodu druhého dějství měla Slavia možnost přes minutu dlouhou početní výhodu dvou mužů, kterou ale trestuhodně promrhala. Leinonen zakročil pouze při střele Rotha od modré čáry, na kterou měl dobrý výhled a s přehledem si s ní poradil.

Větší šance přišla až v přesilovce Liberce a nečekaně v ní byli domácí. Červenka získal puk ve vlastním pásmu a ujížděl s Markem Tomicou před Leinonena. Slávistická desítka vybídla ke skórovaní Tomicu, ale jeho tečovaný puk skončil na klíně hostujícího brankáře. Následovala další početní výhoda Liberce, se kterou už ale naložili podle představ trenéra Kalouse. Střelu od modré čáry efektivně tečoval před bezmocným Slipčenkem Zdeněk Blatný – 0:2. To nenechalo klidným Romana Červenku, který po minutě a sedmi vteřinách snížil - 1:2.

Slavia dostala možnost vyrovnání v přesilové hře, ale proti byl Vantuch, jenž zachytil přihrávku mezi slávistickými obránci a najížděl na Slipčenka. Za záchranou brzdu musel zatáhnout Petr Kadlec, za což vyfasoval dvě minuty a po druhé třetině na tabuly svítil výsledek 1:2.

Tlak Liberce podpořilo další přísné vyloučení Kadlece za podražení, které potrestal Jan Plodek, jenž se nejlépe zorientoval před Slipčenkem a vrátil Bílým Tygrům dvoubrankový náskok - 1:3. Důležitost zápasu připomněla potyčka mezi kapitány obou týmu. Červenka a Bartovič si vyřizovali spory z předešlého střídaní, které včas ukončili čároví rozhodčí.

Slávistům se přesilovky v zápase nedařily, ale přece jen si nějaké šance vytvořili. V největší příležitosti zívala na Sklenáře odkrytá branka, ale Leinonen střelu po zemi vykopl betonem.

V 54. minutě byl blízko ke gólu Miroslav Holec. Na hranici brankoviště dorážel kotouč za Leinonena do té doby, než zvedl ruce nad hlavu. Rozhodčí Minář ihned gestem ukázal, že se poradí s videorozhodčím, ale ten branku nedoporučil uznat. O minutu později se už skóre měnilo. Jiří Vašíček dostal od obránců prostor na brankovišti a z dorážky překonal Leinonena – 2:3.

Při slávistické power – play mohl vyrovnat Roman Červenka, ale puk mu přeskočil hokejku. Následně ve vlastním pásmu chyboval a fauloval Lukáš Havel a Milanu Bartovičovi byl připsán technický gól - 2:4.

Díky tomuto výsledku se Slavia propadla až na desáté místo a Liberec si upevnil příčku sedmou.