Tygři přišli o neporazitelnost. Vítězství si v závěru vybojovalo Kladno

Date of publication Author Kateřina Hamplová

Kladno - Liberec se v sobotní odpoledne po více jak pěti letech utkal se středočeským Kladnem. Až do druhé třetiny zůstalo skóre v poměru 1:2 po gólech Oldricha Kotvana a Rostislava Marosze. Ve třetí části se domácím podařilo převalit skóre na jejich stranu, ale Michal Birner individuální akcí srovnal. V posledních dvou minutách však Kladno předvedlo to, co nikdo nečekal! Jaromír Jágr podruhé skóroval z dorážky a definitivní vítězství si Rytíři potvrdili střelou do prázdné. Kladenský celek se tak stal v letošní sezóně prvním přemožitelem Bílých Tygrů.

7. kolo, sobota 05. října 2019
5:3
(1:2, 0:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 14. Jágr (Stach), 54. Austin (T. Kaut), 58. Austin (T. Kaut), 59. Jágr (Austin), 60. Valský (Zikmund) – 5. Kotvan (Marosz), 17. Marosz (Filippi, T. Hanousek), 59. Birner. Rozhodčí: Svoboda, Úlehla - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 416. Střely na branku: 38:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.

Rytíři Kladno

Godla (Cikánek) – Austin, Nash, Kehar, Lakos, Smetana, Barinka, Zelingr – Jágr, Stach, Zikmund – Redlich, Machač, J. Strnad – Valský, T. Kaut, O'Donnell – Hajný, Melka, Š. Bláha.

Peters (Schwarz) – Graborenko, Šmíd, Kotvan, Knot, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner, Bulíř, Ordoš – Marosz, Filippi, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek, M. Zachar – J. Vlach, A. Musil, Šír.

Hned v úvodu najel čerstvý kladenský útok přímo na tygří svatyni, kde se dvěma zákroky blýskl brankář Justin Peters. Nejdřív vytěsnil střelu u levé tyče od domácího Ladislava Zikmunda a následně pokryl pokus od Davida Stacha. V páté minutě však Severočeši dostali k dispozici první přesilovku, díky které otevřeli skóre! Jeden z kladenských obránců zablokoval střelu, ale kotouč se dostal přímo na hůl Rostislava Marosze. Ten nabil k modré čáře Oldrichu Kotvanovi, který mířil do pravého horního rohu, a kotouč se odrazil od pravé tyče přímo do sítě – 0:1.

V polovině třetiny padala na Justina Peterse smršť střel, nicméně liberecký gólman žádný gól za svá záda nepustil. Neustálý tlak na bránu se však Kladnu po chvíli vyplatil. Justin Peters zvládl vyrazit střelu z bezprostřední blízkosti, ale puk se dostal pouze k volnému Jaromíru Jágrovi, který na druhý střelecký pokus vyrovnal stav utkání – 1:1.

Následovalo krátké oťukávání od obou celků, ale netrvalo dlouho a Liberec si vzal své vedení po třech minutách zpět v rychlém protiútoku! Tomáš Filippi přihrál na rozjetého Rostislava Marosze, jenž u levého kruhu překvapil domácího beka změnou směru na střed kluziště. Jeho první pokus Denis Golda vyrazil, ale ke druhé střele se již nestihl nestihl přemístit – 1:2. Na konci periody zkoušel pálit ještě Radan Lenc, ale střelu mu zablokoval Ondřej Smetana svojí hokejkou.

V první minutě druhé periody nastal závar před libereckou bránou, jelikož zůstal kotouč po zakončení Ladislava Zikmunda jen pár centimetrů od brankové čáry. Nejlépe zareagovat ale dokázal Roman Graborenko, který osamocený puk rychle vypálil pryč. Domácí celek si vyžádal Coach Challenge, nicméně po zhlédnutí videozáznamu Kladno neuspělo. Za malý moment byl v útočné akci Jan Ordoš podražen a Liberec tak naskočil na led v početní výhodě. Téměř celé dvě minuty přetrvával v útočném pásmu, ale Denisu Godlovi u brakoviště výrazně pomohli také kladenští obránci. Kladno tak zvládlo ubránit i dvě přízemní střely od Tomáše Filippiho.

Následovalo oslabení Tygrů, které však dobře korigovali a kotouč drželi daleko od svého obranného pásma. V závěru přesilovky se stihl procpat k brankovišti Ladislav Zikmund, ale zakončení u pravé tyče mu překazili liberečtí beci. Tlak ze strany domácích se však znovu projevil, když se David Stach ocitl v dobré pozici u pravé tyče, ale odkrytou část brány minul. Kladenskému brankáři posléze na druhé straně zahrozil Jan Ordoš z pravého kruhu a také Tomáš Havlín od modré čáry, nicméně ke změně skóre nedošlo.

Na závěr zkoušel útočit Jaromír Jágr bekhendem, ale kotouč se za záda Justina Peterse nedostal ani po následujícím pokusu Michala Barinky. Žádná branka tedy ve druhé části nepadla a Liberec tak pokračoval ve svém vedení o jeden gól.

Začátek poslední dvacetiminutovky přinesl severočeskému týmu další přesilovou hru, tu ale nedokázali Liberečtí proměnit. Poté Tygři dobře kombinovali v útočné třetině, ale kvůli pečlivé obraně Rytířů se nedostali ke střele. Na druhé straně kluziště si následně objel bránu Antonín Melka, ale u tyče našel pouze pevné betony Justina Peterse. Domácí brankář musel být rovněž pozorný, a to u akce Marka Zachara s Radanem Lencem. Marek Zachar nakonec svému spoluhráči na osu nepřihrál a rozhodl se vzít útok na sebe, Denis Godla byl však na správném místě.

Ve 49. minutě chybělo Rytířům velmi málo k vyrovnání! Tomáš Redlich přihrál před brankoviště na nenápadného Patrika Machače, ale Justin Peters svůj tým podržel, když se předvedl vynikajícím zákrokem! Brady Austin posléze poslal tvrdou střelu od modré a puk zůstal ležet u pravé tyče. Tam čekal na dorážku Ladislav Zikmund, kterého na poslední chvíli zastavil Rostislav Marosz za cenu vyloučení. To Tygři sice ubránili, ale o několik vteřin později Brady Austin vystřelil znovu a na druhý pokus se mu podařilo kotouč dostat za brankovou čáru – 2:2!

Za vyrovnaného stavu šikovně u brány tečoval Jaroslav Vlach, ale Denis Godla si se zásahem i přes špatný výhled poradil. V 58. minutě se Brady Austin opět napřáhl a vyslal prudkou střelu od modré přímo do levého horního rohu! Rytíři si tak poprvé vzali vedení na svou stranu - 3:2. Neuběhla ale ani minuta a Tygři udeřili zpět! Po oddechovém čase Libereckých si vzal kotouč do režie Michal Birner, který z pravého kruhu vstřelil vyrovnávající gól - 3:3!

Ani na další branku diváci nečekali dlouho! Brady Austin zase prudce pálil a od tyče se kotouč odrazil přímo na hůl Jaromíra Jágra, který svojí dorážkou poslal Rytíře do vedení - 4:3! V poslední minutě si Kladno své vítězství potvrdilo ještě jedním zásahem do prázdné od Jakuba Valského. Liberec tak poprvé v letošní sezóně utrpěl porážku.

„Pogratuluji soupeři k výbornému výkonu. My jsme od prvního střídání byli horší, nepodali jsme výkon, který jsme si představovali. Soupeř hrál výborně a bruslivě, na malém hřišti nám dělal problémy při forčekingu. Nezvládali jsme hru v obranném pásmu a dostávali jsme se pod tlak. Díky brankáři jsme po dvou třetinách drželi slušný výsledek. Paradoxně když jsme hru trochu učesali ve třetí třetině, tak rozhodlo jedno oslabení.“

David Čermák
„V prvních dvou třetinách jsme byli lepší, bohužel jsme pohořeli na naší koncovce. Šancí jsme měli dost, ale neproměňovali jsme je. Liberec z minima vytěžil dva góly a po dvou třetinách vedl. Byli jsme rádi, že se nám to povedlo otočit, ale bohužel jsme dostali gól na 3:3. Naštěstí jsme znovu dokázali dát gól a vyhrát.“