To je škoda! Tygři v souboji o první místo dlouho vedli, avšak nakonec slaví Sparta

Date of publication Author Ondřej Belák

Liberec - Zaplněná Home Credit Arena sledovala v sobotu odpoledne zápas, jehož vítěz měl zaručeno první místo v tabulce. Naši hokejisté do něj vstoupili ohromujícím způsobem, vedli už 3:0, avšak Sparta v závěru zabrala a v prodloužení dotáhla velký obrat.

13. kolo, sobota 27. října 2018
4:5p
(3:2, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Redenbach (Valský), 12. Lenc (M. Kvapil), 13. Valský (Redenbach, L. Krenželok), 22. M. Kvapil (L. Hudáček, Lenc) – 15. Říčka (Jarůšek), 18. Tomáš Dvořák (Pech, Říčka), 53. Pech (Kumstát, Forman), 57. Říčka, 62. Forman (T. Pavelka). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 119. Střely na branku: 26:31. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:5. Rozhodčí: Kova, Hejduk – Ondráček, Špůr.

Will – Doherty, Šmíd (A), T. Hanousek, Derner, Havlín, Ševc, Maier – Valský, Redenbach, Ordoš – Lenc, L. Hudáček, M. Kvapil – Teplý, P. Jelínek (C), L. Krenželok – D. Špaček, Lakatoš, M. Zachar.

HC Sparta Praha

Machovský – Delisle, Gregorc, Kalina, Blain, Tomáš Dvořák, Košťálek, T. Pavelka – Kudrna, P. Vrána (C), Buchtele – Jarůšek, Sill, Říčka – Forman (A), Pech (A), Kumstát – Beran, Černoch, Smejkal.

Kdo se při cestě na své místo trošku opozdil, mohl litovat. Utkání totiž odstartovalo ve velké parádě! Hned v první minutě hry se přihrávky od Jakuba Valského chopil mezi kruhy Tyler Redenbach, který se rychle otočil čelem k Machovskému a prostřelil jej po ledě - 1:0. Domácí tým dominoval. V přečíslení dvou proti jednomu to střelec prvního gólu vzal opět na sebe, leč vyprášil pouze brankářovu rukavici. V parádní pozici mezi kruhy se zanedlouho objevil Libor Hudáček, jehož parádně našel Marek Kvapil. Slovenský útočník si dlouho chystal kotouč, následnou střelu však Machovský vytěsnil nad břevno.

Pražané si pomáhali fauly, což se jim vymstilo. Dvěma nedovolenými zákroky v řadě totiž nabídli šelmám dlouhou přesilovku pěti proti třem. I když hosté dlouho odolávali, dorážkou u pravé tyčky přeci jen rozjásal ochozy Radan Lenc - 2:0. A to stále nebylo všechno. O dvacet sekund později Jakub Valský šikovně tečoval Redenbachovu přihrávku z mezikruží a zvýšil už na 3:0! Poté už se slova chopila doposud opařená Sparta. Nejprve se po nedorazu v modrobílé obraně nemýlil Robert Říčka, který zblízka nedal svižnou střelou Romanu Willovi šanci - 3:1.

Hráči v rudých dresech se tím dostali trošku na koně, a po zbytek první části byli velice aktivní. Andrej Kudrna nejprve dělovkou z kruhu netrefil branku, načež se k němu puk rychle vrátil, avšak slovenský forvard zblízka Romana Willa nepřetlačil. Přeci jen se ale snížení dočkali. Postaral se o to Tomáš Dvořák, jenž si od modré čáry vyjel až na levý kruh a zápěstím našel skulinu ve výstroji domácího gólmana - 3:2. Parádní třetina nabídla pět branek!

Ladislav Šmíd uniká soupeři

Prostřední dvacetiminutovka započala pro naše hokejisty podobně příznivě, jako ta předchozí. Parádní práce Libora Hudáčka, který vybojoval touš za bránou, využil k povedené střele bez přípravy Marek Kvapil - 4:2! Stejní útočníci rozebrali sparťanskou defenzivu také o chvíli později. Po vydařené výměně kotouče chvátal Hudáček sám na branku, a byla škoda, že svůj bekhendový blafák nedotáhl přes nataženého Machovského do úspěšného konce.

Druhá polovina třetiny už poté patřila znovu spíše hostům. Po přímočaré akci stanul před Romanem Willem Miroslav Forman, jenže zamířil vysoko nad břevno. Poté, co si Ladislav Šmíd šel odsedět menší trest, si Sparta v přesilové hře vytvořila zajímavý tlak. Žádná střela se ale za modrobílého brankáře nedostala! Roman Will těsně před odchodem do kabin musel řešit hlouček sparťanů, který se na něj sesypal, když mu vypadl pokus Černocha. Naštěstí nekapituloval, za což si po právu vysloužil ovace z tribun.

V úvodu poslední třetiny dostali Tygři k dispozici přesilovou hru, vůbec první od doby, co využili pět na tři. V početní výhodě vyslal Lukáš Krenželok do akce Jana Ordoše, který se protáhl až před Machovského, avšak ve finále ztroskotal na jeho vyrážečce. Zanedlouho se naši hokejisté museli bránit, a to rovnou ve dvojnásobném oslabení! Tlak Sparty byl chvílemi drtivý, kotouče svištěly brankovištěm, ovšem Roman Will přiváděl její střelce k šílenství.

Pražané ale přeji jen korigovali. Po trošku náhodném odrazu od Kumstátovy brusle se puk šoural přes brankoviště. Ačkoliv se Roman Will málem přetrhl, na dorážku Lukáše Pecha dosáhnout nemohl - 4:3. Bylo tedy zaděláno na pořádné drama! A to bohužel přineslo vyrovnání. Tygři nedokázali dostat puk ze svého obranného pásma, Robert Říčka si tedy najel až před branku a poslal zápas do prodloužení - 4:4.

Hned v jeho úvodu to za Romanem Willem neskutečně zvonilo, hosté dvakrát trefili tyčku. Hned vzápětí nicméně Miroslav Forman zamířil přesně pod břevno a završil tak sparťanský obrat - 4:5.

Filip Pešán
„Vstup do zápasu výborný, dobrá atmosféra, dobrý pohyb, góly z přesilových her... Za stavu 3:0 jsme ještě měli dvě nebo tři tutové šance, které Machovský vychytal, tam se ten zápas možná lámal. Bohužel jsme inkasovali naprosto zbytečný gól na 1:3. Stejně jako při trefě na 4:4 jsme soupeři kotouč prakticky odevzdali, takže Říčka má oba góly z našich asistencí. V prodloužení přišly po naší šanci dvě tyčky hostů a rozhodující gól.“

Jaroslav Nedvěd
„Vůbec jsme do zápasu nevstoupili dobře. Už jsem to říkal do televize, jako by snad už kluci v hlavě oslavovali sto let republiky. Byli jsme ve velkých problémech. V tu chvíli jde sebevědomí pryč a odskakovaly nám puky. Ale přesto zachovali kluci klid. Věřili jsme, že máme dostatek času. Máme důvěru v tu naši hru a naši sílu. Postupně jsme se vrátili zpátky do zápasu. Trošku nás srazil zas ten čtvrtý gól, ale měli jsme i trošku štěstí, a také díky tlaku do brány se to otočilo k nám. Prodloužení už je vabank.“