Už jenom jeden krok! Tygři v dramatickém duelu porazili Spartu 4:3

Liberec - Pravý finálový souboj! Tygři dokázali ve veledůležitém pátém střetnutí série přehrát pražskou Spartu 4:3 a k celkovému prvenství jim zbývá pouhé jedno vítězství, a to i přestože infarktový závěr přinesl trestné střílení. To ale fantastickým zákrokem zneškodnil Ján Lašák a oslavy mohly propuknout.

F5, pátek 22. dubna 2016
4:3
(1:2, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 18. Řepík (Birner), 35. Radivojevič (Mojžíš), 43. Vlach (Mojžíš), 56. Řepík (Radivojevič) – 17. Pech (Sabolič, Polášek), 20. Sabolič (Pech), 44. Forman (Piskáček, Hlaváč). Rozhodčí: Hradil, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 33:23. Diváci: 7 500 (vyprodáno).

Schwarz (21. Lašák) – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Výtisk "C", Vitásek, Havlín – Radivojevič, Bulíř, Bakoš – Řepík, Birner, Stránský – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Jonák, Špaček – Ordoš

Pöpperle (Taylor) – Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, Mikuš, Piskáček, Kalina – Hlaváč, Hlinka "C", Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Hamilton, Dragoun, Sabolič – Netík, Černoch, Kudrna

Blízko úvodní branky duelu byli Tygři pouhých několik vteřin od úvodního vhazování. Pöpperle neudržel projektil Radivojeviče, Bulíř sebral kotouč, obkroužil zařízení a snažil se zasunout puk podél tyče, sparťanský gólman ale dokázal svoje zaváhání napravit a pokus šikovného útočníka vykopl mimo nebezpečné území.

V osmé minutě dostalo naše mužstvo po faulech Formana a Netíka příležitost přesilové hry 5 na 3. Při dvouminutovém tlaku vypálil Ševc, Řepík i Radivojevič, nicméně na úvodní gól duelu si diváci museli ještě počkat. Konkrétně do závěru první části. Poláškovu střelu od mantinelu vyrazil Schwarz pouze k Lukáši Pechovi. Ten se pohotově zorientoval a bekhendem kotouč dopravil do odkrytého zařízení.

Tygři na vyrovnání potřebovali pouhých 44 vteřin. Birnerovu ránu z levého kruhu Pöpperle vytěsnil pouze k Michalu Řepíkovi, jenž z první poslal kotouč na bránu, maskovaný muž sice ještě puk stihl lehce tečovat, ale gólu nezabránil.

Divoký závěr první periody zvládli přeci jen lépe Pražané. Robert Sabolič totiž využil početní výhodu po vyloučení Jelínka, když střelou z velkého úhlu prostřelil Marka Schwarze. Od druhé periody se do liberecké svatyně postavil Ján Lašák a ihned musel čelit několika ostrým ranám. Nejnebezpečněji vypadala Piskáčkova dělovka od modré čáry i s ní si však liberecký brankář dokázal poradit.

O několik chvil později nalezl Krenželok přesným pasem na druhé straně brankoviště osamoceného Řepíka, jeho střelu ale nakonec zastavila pouze boční síť. Neproměněná příležitost nakonec šelmy mrzet nemusela. V pětatřicáté minutě Mojžíš zpoza klece naservíroval puk přesně na hokejku Branka Radivojeviče. Ten se odpoutal od obránce a svižnou střelou nalezl mezeru ve výstroji Pöpperleho.

Vyrovnané skóre po dvou třetinách bylo předzvěstí finální tuhé bitvy. Do té lépe vkročili Tygři. V třiačtyřicáté minutě ujel na pravé straně ve vlastním oslabení Jaroslav Vlach a střelou k bližší tyči propálil gólmana. V hale propukla naprostá euforie, nicméně ne na dlouho, neboť záhy vyrovnal Miroslav Forman, jenž si počínal v předbrankovém prostoru velmi důrazně a při pokračující početní výhodě nakonec dotlačil puk až za brankovou čáru.

Vzápětí navíc pálil z dobré pozice Lukáš Pech. Ján Lašák proti projektilu máchl lapačkou a kotouč v ní uschoval až do přerušení hry. Netrvalo dlouho a gólovou šanci si vytvořili také modro-bílí Bulíř zachránil útočné pásmo, vyměnil si kotouč s Vlachem a vypálil. Pöpperle nakonec vynikajícím zákrokem ránu vyrazil, puk sice z výstroje brankáře Pražanů vypadl, nicméně jeden z obránců ho včas usměrnil mimo zařízení.

Liberečané pokračovali v obrovském tlaku a svého soupeře přehrávali. Další velkou šancí se prezentoval Šimek, který po přesné přihrávce Bakoše mezi kruhy pálil jen těsně nad. Zanedlouho se navíc zcela nehlídaný ocitl před Pöpperlem Radivojevič, avšak vyrovnaný stav trval i nadále.

Tygři na bojovnosti a aktivitě neubrali a čtyři minuty před koncem se přeci jen dočkali. Po sérii střel dokázal maskovaný muž s písmenem S na hrudi kotouč vytěsnit pouze na hokejku Michala Řepíka, který si s šancí poradil a převážil misky vah na stranu svěřenců trenéra Filipa Pešána. I to ale nebylo definitivní rozuzlení výsledku.

Pouhou vteřinu před koncem fauloval unikajícího Hlinku Mojžíš a rozhodčí po krátké poradě nařídil trestné střílení. Sám faulovaný vyzkoušel propasírovat kotouč mezi Lašákovými betony, jenže ten fantastickým zásahem gólu zamezil a následné oslavy mohly propuknout.

Svěřencům trenéra Filipa Pešána zbývá k titulu pouhé jedno vítězství. Rozhodnuto může být již v neděli, modro-bílí vyjedou k šestému utkání do Prahy.

Ohlasy hráčů naleznete v tomto videu:

„Utkání bylo z naší strany velmi nervózní, obzvláště poté první třetina, v níž jsme měli k dispozici dlouhou přesilovku 5 na 3, ale kotouče nám odskakovaly od hokejek, několikrát jsme se dokonce sami připravili o útočné pásmo. Ve druhé periodě jsme se trochu uklidnili a vrátili jsme se zpět k naší hře. Bylo to velmi bojovné střetnutí, po většinu času se nehrálo nahoru-dolu, což byl prvek, který nám příliš nevyhovoval. V závěru duelu jsme měli hodně štěstí. Musím poděkovat Jánkovi. Ten zvládl jak výraznou část utkání, tak celé série.“

Josef Jandač
„Myslím si, že jsme nesehráli vůbec špatné utkání. V první třetině jsme měli možnost odskočit na dvoubrankové vedení. To se bohužel nepodařilo. Celkově se zápas velmi výsledkově tahal - 1:1, 2:1, 2:2, 3:3. Poslední inkasovaná branka přišla příliš pozdě, sice jsme měli příležitost srovnat vteřinu před koncem, ale nájezd nebyl proměněn. Věřím, že zmobilizujeme síly, na domácím ledě zvítězíme a vrátíme sérii zpět do Liberce.“