Karta hráče

Fotografie není přiložena35 Tero Leinonen37 Michal Fikrt
36
Valdemar Jiruš
Valdemar Jiruš
obránce
Narozen9. 9. 1973
Výška190 cm
Váha100 kg
Hůllevá

Statistiky

Aktuální statistiky

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Posledních 5 zápasů

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Profil hráče

Valdemar Jiruš se narodil v Kolíně, kde také začínal z hokejem. Postupem času mu středočeské město začalo být malé, a tak se vydal na zkušenou. Povinnou vojenskou službu strávil v Mělníku, poté ho do svých řad získal druholigový Děčín a posléze i prvoligová Kadaň, ve které prožil dva roky. V roce 2000 ho odtud získal ambiciózní Liberec. Zde přišel zlom v jeho kariéře, jelikož prožil fantastickou sezónu, ve které ve 40 zápasech vstřelil 12 branek a přidal 25 asistencí! Měl tak, jako obránce, průměr téměř jeden bod na zápas! Nastupoval v obranné dvojici s Milanem Beránkem a spolu s Bílými Tygry se dokázal probít až do finále play-off, kde však již nestačili na rozjetý Chomutov. Play-off mu sice bodově tolik nevyšlo, to už ovšem měl za sebou zkušenost v dresu pražské Sparty!

V Holešovicích si všimli jeho nevšední produktivity, a proto ho pozvali o vánočních svátcích na Spengler Cup do Davosu. To však nebyla jeho poslední zkušenost s dresem s velkým „S“ na prsou, jelikož netrvalo dlouho a vedení Sparty si ho opět vytáhlo do tehdejší Paegas Arény, tentokráte rovnou na play-off. V něm odehrál za Spartu devět utkání. S mužstvem vybojoval titul a vedení pražského klubu s ním podepsalo tříletou smlouvu. "Podařilo se nám získat titul, čehož si moc vážím. Na druhou stranu, kdybych zůstal v Liberci, byl bych u postupu do extraligy, který musel být taky skvělý," uvedl tehdy v rozhovoru pro hokej.cz.

Ve jeho druhé sezóně ve Spartě se mu velmi dařilo, výborně pozičně bránil, dobře rozehrával a při přesilovkách odstřeloval branku soupeře, jako pouze několik obránců ELH. I díky tomu se stal nejproduktivnějším obráncem svého týmu, mezi všemi extraligovými beky mu patřilo s 25 body páté místo. V osmačtyřiceti zápasech navíc posbíral jen 26 trestných minut, což je pro obránce vizitka zodpovědné a čisté hry. Jeden z nejlepších zápasů odehrál 6. října, kdy se na výhře Sparty nad Libercem 4:3 podílel čtyřmi gólovými asistencemi. V průběhu sezóny však přišel do Sparty trenér Alois Hadamczik a na Valdemara Jiruše tak v jejím dresu nezbylo místo. Proto se ho vedení Sparty rozhodlo předčasně uvolnit ze smlouvy a Valdemar Jiruš se mohl vrátit tam, kde prožil svou nejlepší část kariéry, do Liberce.

A pod Ještědem se představil ve staré dobré formě. Stal ze základním stavebním pilířem obrany Bílých Tygrů a po svém boku navíc začal vychovávat talentovaného Ladislava Šmída. Robustní liberecký obránce, působí na ledě s obrovským přehledem a jeho obranné zákroky jsou cítit jistotou a přehledem. Trenér Paleček ho staví do speciálních přesilovkových formací i do oslabení. V předminulé sezóně se Valdemar mohl pyšnit titulem obránce s nejtvrdší střelou v extralize. Jeho rány od modré, kdy se hokejkou napřahuje až ke stropu, jsou téměř vždy hodně nebezpečné. O jeho výsostném postavení v týmu svědčí i to, že v případě absence stabilního kapitána Václava Nováka, je jeho zástupcem.

/LR"15"/ , aktualizace Jan Rachota – říjen 2005

Fotogalerie

Naši partneři

Generální partner
Generální partner