Karta hráče

Fotografie není přiložena4 Taylor Doherty
Valdemar Jiruš
Valdemar Jiruš
obránce
Narozen9. 9. 1973
Výška190 cm
Váha100 kg
Hůllevá

Statistiky

Aktuální statistiky

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Posledních 5 zápasů

nenalezeny žádné aktuální statistiky

Profil hráče

Valdemar Jiruš se narodil v Kolíně, kde také začínal z hokejem. Postupem času mu středočeské město začalo být malé, a tak se vydal na zkušenou. Povinnou vojenskou službu strávil v Mělníku, poté ho do svých řad získal druholigový Děčín a posléze i prvoligová Kadaň, ve které prožil dva roky. V roce 2000 ho odtud získal ambiciózní Liberec. Zde přišel zlom v jeho kariéře, jelikož prožil fantastickou sezónu, ve které ve 40 zápasech vstřelil 12 branek a přidal 25 asistencí! Měl tak, jako obránce, průměr téměř jeden bod na zápas! Nastupoval v obranné dvojici s Milanem Beránkem a spolu s Bílými Tygry se dokázal probít až do finále play-off, kde však již nestačili na rozjetý Chomutov. Play-off mu sice bodově tolik nevyšlo, to už ovšem měl za sebou zkušenost v dresu pražské Sparty!

V Holešovicích si všimli jeho nevšední produktivity, a proto ho pozvali o vánočních svátcích na Spengler Cup do Davosu. To však nebyla jeho poslední zkušenost s dresem s velkým „S“ na prsou, jelikož netrvalo dlouho a vedení Sparty si ho opět vytáhlo do tehdejší Paegas Arény, tentokráte rovnou na play-off. V něm odehrál za Spartu devět utkání. S mužstvem vybojoval titul a vedení pražského klubu s ním podepsalo tříletou smlouvu. "Podařilo se nám získat titul, čehož si moc vážím. Na druhou stranu, kdybych zůstal v Liberci, byl bych u postupu do extraligy, který musel být taky skvělý," uvedl tehdy v rozhovoru pro hokej.cz.

Ve jeho druhé sezóně ve Spartě se mu velmi dařilo, výborně pozičně bránil, dobře rozehrával a při přesilovkách odstřeloval branku soupeře, jako pouze několik obránců ELH. I díky tomu se stal nejproduktivnějším obráncem svého týmu, mezi všemi extraligovými beky mu patřilo s 25 body páté místo. V osmačtyřiceti zápasech navíc posbíral jen 26 trestných minut, což je pro obránce vizitka zodpovědné a čisté hry. Jeden z nejlepších zápasů odehrál 6. října, kdy se na výhře Sparty nad Libercem 4:3 podílel čtyřmi gólovými asistencemi. V průběhu sezóny však přišel do Sparty trenér Alois Hadamczik a na Valdemara Jiruše tak v jejím dresu nezbylo místo. Proto se ho vedení Sparty rozhodlo předčasně uvolnit ze smlouvy a Valdemar Jiruš se mohl vrátit tam, kde prožil svou nejlepší část kariéry, do Liberce.

A pod Ještědem se představil ve staré dobré formě. Stal ze základním stavebním pilířem obrany Bílých Tygrů a po svém boku navíc začal vychovávat talentovaného Ladislava Šmída. Robustní liberecký obránce, působí na ledě s obrovským přehledem a jeho obranné zákroky jsou cítit jistotou a přehledem. Trenér Paleček ho staví do speciálních přesilovkových formací i do oslabení. V předminulé sezóně se Valdemar mohl pyšnit titulem obránce s nejtvrdší střelou v extralize. Jeho rány od modré, kdy se hokejkou napřahuje až ke stropu, jsou téměř vždy hodně nebezpečné. O jeho výsostném postavení v týmu svědčí i to, že v případě absence stabilního kapitána Václava Nováka, je jeho zástupcem.

/LR"15"/ , aktualizace Jan Rachota – říjen 2005

Fotogalerie

Naši partneři

Generální partner
Generální partner