Zpátky doma. Tygři vyzvou karlovarskou Energii

Date of publication Author Tomáš Dolejš, Dominik Jakubec

L i b e r e c - V předehrávce 12. kola hokejové extraligy zavítají pod Ještěd Karlovy Vary. V souboji dvou sousedů v tabulce půjde o hodně, oba týmy jistě budou chtít zvítězit a vytvořit si tak na svého soupeře náskok. Kterému výběru se to podaří, můžete sledovat v úterý od 18:20, utkání vysílá ČT Sport.

HC Energie Karlovy Vary

Karlovarští hokejisté si zatím v extralize nevedou špatně. Po sedmi kolech mají bilanci totožnou s libereckým týmem, a sice tři výhry a čtyři prohry. Devět získaných bodů je tak posílá na osmé místo, pod sedmými Tygry se umisťují jen kvůli horšímu skóre. V předehrávce dvanáctého kola se tak rozhodne o tom, kdo se udrží ve vyšších vodách.

Radek Duda hájil i liberecké barvy, nyní působí ve Varech

Energie nechytla vstup do sezóny, když podlehla Litvínovu, Vítkovicím a Plzni. Už to vypadalo, že se Vary zabydlí na tradičních play-outových pozicích, ale poté přišlo překvapení. Západočeši dokázali vyklepnout silnou Spartu i Mountfield a rázem poskočili z dolních příček. Posledním skalpem Karlovarských je Slavia, kterou na svém ledě porazili 4:2.

Tým ze západních Čech prošel před sezónou výraznou obměnou kádru. Opustila ho výrazná jména jako Martin Zaťovič, Radim Bičánek, Michal Gulaši či Roman Vlach. Pro Energii to byly nemalé ztráty, ale vedení přivedlo jako kompenzaci jiné zajímavé persony. Jedná se především o Radka Dudu, jenž přestoupil z Plzně. Mezi další přicházející hráče se zařadili například Tomáš Harant či Vladislav Sičák. Vary tak jistě budou chtít po letech dosáhnout alespoň na play-off.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1932
Klubové barvy: zelená, bíla a černá
Webové stránky: hokejkv.cz
Stadion: KV Arena (6 000 diváků)

Hlavní trenér: Karel Mlejnek
Asistent trenéra: Jaromír Kverka st.
Trenér brankářů: Pavel Kněžický

Brankáři:

Vladislav Habal (264 minut) 1,59 branky na zápas/úspěšnost 95,10%
Tomáš Závorka   (157 minut) 4,20 branky na zápas/úspěšnost 89,52%

Bílí Tygři se vrátili z několikadenního tripu s poloviční úspěšností. V pátek sice těsně nestačili na olomoucké Kohouty, když po sedmnácti minutách hry prohrávali už o tři branky a bylo téměř rozhodnuto. Reputaci si ale vylepšili hned v neděli, když přehráli Vítkovice díky skvělému obratu ve třetí třetině 3:2.

Dostane v brance opět šanci Marek Schwarz?

Ten způsobil, že se Liberec posunul tabulkou na současné sedmé místo s devíti body. V úterní předehrávce 12. kola navíc mohou svěřenci kouče Pavla Hynka poskočit ještě výše, k čemuž ale musejí své sousedy v tabulce bezpodmínečně porazit.

Ani nyní není stále vyřešen problém s širokou marodkou týmu. Na té se stále nachází také kapitán Jan Výtisk, který by ale již proti Energii teoreticky mohl nastoupit. Uvidíme, zda se jeho problémy se zády již natolik uklidnily, aby do duelu zasáhl. S jistotou naopak nenastoupí někteří dlouhodobě zranění hráči, jako například Jan Víšek nebo Lukáš Derner.

Zajímavá je také situace v brankovišti. Od úvodu sezony naskakoval jako jednička Ján Lašák, v Olomouci byl ale po třetině vystřídán a jeho náhradník Marek Schwarz podal jak ve zbytku duelu, tak následně ve Vítkovicích velmi dobrý výkon. Na koho padne volba realizačního týmu, o tom se můžete přesvědčit v úterý od 18:20 v liberecké Tipsport areně.

Historická bilance v základní části ELH

Bílí Tygři Liberec vs. HC Energie Karlovy Vary
Počet zápasů: 48
Bilance: 20 – 7 – 2 – 4 – 14