Zlomovým momentem pro mě byl přestup do Znojma, vzpomíná Jareš

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - I když se poprvé v Liberci neprosadil, pod Ještěd se vrátil znovu. Tentokrát ovšem již ne s nálepkou hráče liberecké juniorky, Richard Jareš přišel do týmu Bílých Tygrů jako jeden z nejproduktivnějších beků extraligy, který by měl patřit k pilířům obrany. Dnes vám představíme jeho profil.

Richard Jareš se narodil 23. února 1981 v Hradci Králové. A právě tam vykročil pod patronátem rodičů do hokejového světa. Přes mládežnické celky se probojoval až do juniorského týmu, kde však jeho hradecké působení skončilo. „Je sice víc trenérů, kteří mě ovlivnili, ale nejvíc to byl asi právě pan Frégl v Hradci. Nebýt jeho, tak si myslím, že bych možná ani nehrál hokej. Určitě bych ale nebyl tam, kde jsem,“ vzpomíná na svá mládežnická léta.

Ještě jako junior tedy Richard přesídlil do Vítkovic. Avšak v Ostravě vydržel jen rok, další sezonu si už oblékal dres libereckých Bílých Tygrů. V Liberci zažil v roce 2002 postup do extraligy, ale stabilní místo v kádru si nevybojoval. „První možnosti mi dával trenér Jandač, ale příliš jsem toho v Liberci neodehrál, hodně jsem jezdil po hostováních.“

Až do roku 2005, kdy ze severočeského města odešel, odehrál v tygřím dresu pouze 45 zápasů, ve kterých si připsal 6 bodů. Většinu času strávil na hostování v Jablonci, Písku, Berouně či Mladé Boleslavi. Neúspěšné roky v tygřím dresu si vysvětluje takto: „Byl jsem tady jako junior, a tak se na mě nahlíželo trochu jinak. Dostával jsem málo šancí, byl jsem v takové škatulce. Myslím si, že to byl jeden z důvodů...“

Na jednom z posledních hostováních byl v Mladé Boleslavi, kde zaujal trenéra Hořavu. Ten si ho poté další sezonu vytáhl s sebou do Znojma. „Tento přestup byl asi jeden z klíčových momentů mojí kariéry,“ popisuje událost, po níž na něj změnila hokejová veřejnost názor. Richard totiž na jihu Moravy hokejově pookřál a během tří sezon si zde vybudoval pozici klíčového beka.

Dařilo se mu jak v defenzivě, tak i v produktivitě. V sezóně 2007/2008 dokonce nasbíral neuvěřitelných 22 bodů (11+11) a stal se třetím neproduktivnějším obráncem extraligy. Celkově za tři roky odehrál v dresu Orlů včetně play-off 177 zápasů, ve kterých získal 32 bodů.

I přes takovouto produktivitu, za níž by se nemusel stydět ani leckterý útočník, se Jareš nepovažuje za útočného beka. „Já jsem teď měl výjimečnou sezonu, kdy jsem nasbíral hodně bodů a doufám, že to bude pokračovat. Nemyslím si ale, že jsem nějaký jednoznačně útočný obránce. Vždycky jsem spíš byl defenzivní, takže teď nevím. Kéž by moje přednost byla ve vyvážené hře,“ dodává se smíchem.

Před sezónou 2008/2009 se vrátil do Liberce, kde podepsal smlouvu na dva roky s roční opci. A i zde by chtěl opět předvádět hru, se kterou se mu podařilo prorazit ve Znojmě. „Jestli mi to dovolí ten způsob hry, jaký tady hrajou kluci v Liberci, tak bych chtěl hrát stejně jako doposud.“

Hokejový vzor královehradeckého odchovance bychom měli najít mezi beky s útočnými sklony. „Vzor jako takový nemám. Libí se mi samozřejmě asi jako každému útoční obránci. Mezi defenzivními jsou také samozřejmě velmi kvaltiní hráči, ti to v naší době mají ale těžké, jsou nedoceněni.“

Jako většina sportovců relaxuje Richard opět u nějaké fyzické aktivity. “Já si rád zahraju všechny sporty. Fotbal, tenis,... Často také jezdím na kole, doma pak jsem například hodně na internetu,“ popisuje svůj volný čas.

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu