Ve čtvrtek se o výhru porveme, zní z liberecké kabiny

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - Utkání pravdy se Bílým Tygrům nad míru povedlo. Základ k vítězství položil Václav Novák, který vstřelil první branku zápasu. Těsné vedení ještě v první třetině pojistil Igor Rataj, který střelou od mantinelu přes bránícího hráče Slavie zaskočil Fraňka, kterému puk proklouzl mezi betony. Pojistku přidal ve třetí třetině opět Novák. Bílí Tygři si tak vynutili sedmý rozhodující zápas této série, který se bude hrát ve čtvrtek na ledě Sazka Areny. "Přišel čas to zlomit a v Sazka Areně vyhrát," burcuje liberecký kapitán.

Malý velký muž libereckého útoku stanul v tomto utkání po boku Andreje Podkonického a Václava Nováka. Ľubomír Vaic odehrál další povedené utkání, sám měl několik šancí skórovat, ale v utkání mu gól nebyl přán, a tak si připsal "alespoň" dvě asistence. "Důležité je, že jsme vyhráli. Já osobně nejsem s utkáním moc spokojený, dělal jsem hodně chyb v obraně. Samozřejmě, že mě ty asistence potěšily, ale jak už jsem řekl, nejdůležitější je to, že jsme vyhráli. Pevně věřím, že to konečně na Slavii prolomíme a podaří se nám vyhrát."

V této sérii zatím platí pravidlo "můj dům, můj hrad" - co na Slavii vymyslet, aby se Tygrům podařilo uspět? Recept na to je těžké nalézt. "Musíme prostě dát víc gólů než oni nám a postoupíme. Myslím si, že se nám konečně podaří vyhrát. Ještě nechceme končit sezónu. Pak už je nám jedno, jestli se potkáme s Kladnem nebo Pardubicemi, nejdřív musíme vyhrát čtvrteční zápas," uzavírá Ľubomír.

Nad pravidlem "kdo je doma, vyhraje" dumá i liberecká opora v brance Milan Hnilička. "Těžko říct čím to je - my nad tím také dumáme jak je možné, že jsou ty zápasy tak rozdílné. Stejný problém má i Slavie, vypadá to, že v téhle sérii se potkaly dva týmy, které hrají výtečně doma a nedobře venku. Nás venkovní zápasy trápí téměř celou sezónu a doufáme, že se nám ten poslední zápas podaří venku vyhrát a postoupit."

Milan několikrát v zápase tým podržel výbornými zákroky, když vychytal hvězdy týmu hostí. "Nejhůř mi asi bylo ve druhé třetině, když to bylo 2:0, to se na mě několikrát Slavisti řítili. Kdyby se jim podařilo dát v tu chvíli gól, bylo by to pro nás hodně těžké. Naštěstí se jim to nepovedlo a nám se ve třetí třetině podařilo vstřelit uklidňující třetí branku."

Pro Valdemara Jiruše, který se stal základním kamenem liberecké obrany již v loňské sezóně, to bylo další těžké utkání. Ubránit hvězdy světového hokeje jako jsou Pálffy nebo Stümpel je pro obránce vždy pořádný kus práce. "Dnes to bylo hodně těžké, o to těžší, že jsme měli nůž na krku, ale podařilo se nám hrát zodpovědně do obrany a to byl základ dnešního úspěchu. Po celý zápas jsme plnili to, co jsme si před utkáním řekli, a Slavia se dnes do šancí moc nedostala."

I Valdemar se pozastavuje nad tím, jak je možné, že utkání doma a venku jsou tak diametrálně jiná. "My nedokážeme zahrát tak zodpovědně do obrany a nejsme tak disciplinovaní, a pak na to doplácíme. Věřím, že v posledním zápase to zlomíme a uspějeme, na postup do dalších bojů si totiž strašně věříme."

Dva góly, které byly nesmírně důležité, si připsal v úterním souboji se Slavií kapitán domácích Václav Novák. "Důležitější pro mě teď je to, že se nám podařilo srovnat sérii na 3:3, než ty mé dva góly, i když nám pomohly k vítězství," podotkl skromě hrdina zápasu.

Rozhodl utkání ve třetí třetině krásným gólem k tyči Fraňkovy branky, když se k němu puk dostal po několika náhodných odrazech. "To byl podle mě rozhodující okamžik utkání. Pro nás to byla pojistka, kdyby se totiž Slavii podařilo dát gól za stavu 2:0, stálo by nás to mnohem víc sil. Lidi nás hnali k vítězství. Doma se nám hraje zkrátka líp než v Praze. Hrajeme tu zodpovědně, jsme více trpěliví a neděláme tolik chyb. Sám si to nedokážu vysvětlit, proč se nám nedaří hrát v Praze naši hru, ale pevně věřím, že teď přišel čas to zlomit a dobýt Sazka Arenu."

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR