Tygry čeká důležitý souboj s Energií, budou doma znovu úspěšní?

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Předposlední domácí zápas letošní základní části. Tak přesně to čeká Tygry v pátek, kdy ve svém stánku přivítají hokejisty Karlových Varů. Půjde o velmi důležitý souboj tabulkových sousedů, který napoví hodně o tom, jak bude vypadat skupina o umístění. Kotouč bude mezi Tygry a Energetiky poprvé vhozen v pátek v 18:30.

HC Energie Karlovy Vary

Základní část sezony 2012/2013 už je víceméně minulosít, avšak na Karlovarské ten nejdůležitější boj ještě čeká a není zcela ztracený. Se třemi zápasy do konce si stále drží šanci na účast v předkole play off, což by znamenalo úplně jiné hodnocení sezony, než pokud se nevymaní ze záchranářských vod.

Lukáš Pech zažívá životní sezonu
O postupové místo, na které si dělají nárok také Pardubice, Vítkovice a Brno tak můžeme ještě čekat hodně tvrdý boj. Energetici jsou v nejnevýhodnější pozici, přesto svou šanci stále mají a proti Tygrům ji budou chtít přiživit. Na to si ale nevybrali ideálního soupeře, Liberec letos ani jednou o body neobrali. Všechny tři duely skončily výhrou 3:1 libereckých šelem.

Lukáš Pech se v posledních letech zařadil mezi karlovarské tahouny a letos se pasoval do role toho nejzásadnějšího. Přestože týmu se nedaří, on sbírá body s železnou pravidelností. Na svém kontě už jich má 55, což je jeho nejlepší výkon v kariéře. Bodově vydařený ročník prožívá také obránce David Nosek. Neztratí se ani střelecký příspěvek Martina Zaťoviče.

Co se týče aktuální formy západočeského celku, tak ta je velmi kolísavá. V posledním kole sice přehrál poslední Chomutov, avšak o kolo dříve nestačil na Kometu. A obdobný scénář panuje několik kol nazpět. Pokud chtějí svěřenci Richarda Žemličky skutečně dosáhnout na boje o play off, potřebují, ideálně, zvítězit ve všech zbývajících zápasech.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1932
Klubové barvy: zelená, bílá, černá
Webové stránky: hokejkv.cz
Stadion: KV Arena (6 000 diváků)

Hlavní trenér: Richard Žemlička
Asistent trenéra: Jaromír Kverka, Pavel Kněžický
Vedoucí mužstva: Ivo Doležel

Statistiky:

Útočníci:

Lukáš Pech     55 (21+34)
Martin Zaťovič 32 (19+13)
Petr Kumstát   27 (12+17)

Obránci:

David Nosek    34 (13+21)
Jiří Drtina    12  (1+11)

Brankáři:

Tomáš Závorka    (1 896 minut) 2,31 branky na zápas/úspěšnost 92,85%
Lukáš Mensator   (1 061 minut) 3,45 branky na zápas/úspěšnost 89,55%

Posledních pět zápasů:

45. kolo ELH: Litvínov – Karlovy Vary   4:1
46. kolo ELH: Pardubice – Karlovy Vary  4:1
47. kolo ELH: Karlovy Vary – Vítkovice  8:3
48. kolo ELH: Kometa – Karlovy Vary     4:0
49. kolo ELH: Karlovy Vary – Chomutov   4:3

To Tygři už bohužel o svou naději přišli, a to přes rapidní zlepšení výkonů. Nevydařenou sezonu zkrátka dva dobré měsíce nezachrání. Liberec si do pátečního zápasu nese sérii čtyř zápasů v řadě, ve kterých bodoval – pro většinu sezony nepředstavitelné. Je ale třeba pamatovat na fakt, že získané body se budou hodit do zápasů o umístění. V nich je cíl jasný, co nejdříve dostihnout Karlovy Vary a vyhnout se baráži. Zítřejší zápas je tak skutečně klíčový, jak i sami hokejisté rádi říkají, hrát se bude o šest bodů.

Tomáš Bulík se v novém týmu uvedl skvěle
Pro Liberecké je účast v play-out smutnou premiérou. Naposledy se takto nízko nacházeli v roce 2004, kdy se ale ještě play-out nehrálo a Tygři stále čekali na svou první účast v play-off. Ta se stala na dlouhé roky snad až samozřejmostí, letošní ročník je tak velmi specifický.

Nutno říci, že přibližně od přelomu roku vídáme na ledě jiné Tygry, než předchozí čtyři měsíce, minimálně jejich herní projev je zcela jinde. Od ledna nasbírali 22 bodů, což je velmi podstatná část z celkových 59, které sbírají už od září. Po příchodu trenéra Hynka se tato změna posunula znovu na další úroveň, ovšem realita je taková, jaká je.

Do předkola nepomohly Liberci ani dva velmi vydařené obchody. Slovenský útočník Tomáš Bulík se okamžitě po příchodu zařadil mezi nejnebezpečnější hráče Tygrů, snad i extraligy. Z osmi zápasů bodoval v šesti a na svém kontě má celkem osm kanadských bodů za pět branek a tři asistence. Na druhé straně hřiště ovládl Marek Schwarz, který přišel z pražské Sparty. Ten, ač o tom třeba statistiky příliš nesvědčí, podává nadstandardní výkony s skvělými zákroky dává Tygrům šanci na body.

Útočníci:

Petr Nedvěd      50 (19+31)
Tomáš Filippi    24  (9+15)
Jan Víšek        22 (12+10)

Obránci:

Martin Čakajík   21 (4+17)
Jakub Čutta       9  (2+7)

Brankáři:

Marek Schwarz (651 minut) 3,59 branky na zápas/úspěšnost 89,40 %
Tomáš Vošvrda (337 minut) 3,56 branky na zápas/úspěšnost 88,02 %

Posledních pět zápasů

45. kolo ELH: Zlín – Liberec      6:3