Tygři se pokusí navázat na předchozí úspěch, v cestě jim stojí deváté Vítkovice

Date of publication Author Kryštof Rossmann

L i b e r e c - Nelehký úkol čeká na severočeské šelmy v rámci 46. kola Tipsport extraligy, do Home Credit Arény totiž zavítají Vítkovice. Celek z Moravskoslezského kraje na Tygry již jednou v letošním roce vyzrál, nicméně v severočeské metropoli prozatím úspěšný nebyl. Jestli hokejisté z města pod Ještědem naváží na svůj předchozí úspěch či jestli si svěřenci Ladislava Svozila odvezou body domů se dozvíme již brzy, duel startuje s úderem 18 hodiny.

HC Vítkovice Steel

Ostravané prozatím dokázali ukořistit 64 bodů, za což jim po právu patří devátá příčka ligové tabulky, jistý postup do předkola však v žádném případě nemají, liberečtí hokejisté jsou jim totiž v patách. Svěřencům Ladislava Svozila nepomůže ani skutečnost, že na hřištích soupeřů se jim příliš nedaří, vybojovali pouhých dvacet bodů a patří v tomto ohledu vůbec k nejhorším týmům v lize, horší statistiky má jen Olomouc, Slavia a karlovarská Energie.

Nejproduktivnější vítkovický hráč - Vladimír Svačina nasbíral již 39 bodů

Vítkovičtí poměrně pravidelně střídají výhry s prohrami, poslední utkání ale zvládli na jedničku, když v divoké přestřelce porazili pražskou Slavii 7:5, v prvním únorovém utkání však naopak nestačili na zlínské Ševce a museli se smířit s nulovým bodovým ziskem za prohru 2:5.

Produktivitě Vítkovic velí forward Vladimír Svačina, který se ve 45 duelech šestnáctkrát prosadil a u třiadvaceti akcí sekundoval. Po pomyslném trůnu klubového bodování se ale poohlíží také Ondřej Roman, který přesně zacílil třináctkrát a gólovou akci založil ve čtyřiadvaceti případech, trojici uzavírá Rudolf Huna, jehož bodový účet se zastavil na čísle 21.

Na brankářském postu se střídá převážně dvojice Daniel Dolejš - Filip Šindelář, první jmenovaný nastoupil k čtyřiatřiceti duelům, zatímco jeho protějšek zasáhl pouze do dvanácti. Dvacetiletý brankář prozatím dosáhl úspěšnosti 91,1 % a průměru 2,55 inkasovaných za zápas.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1928
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-vitkovice.cz
Stadion: ČEZ Aréna (12 500 diváků)

Hlavní trenér: Ladislav Svozil a Jakub Petr
Trenér brankářů: Martin Prusek

Útočníci:

Vladimír Svačina  39 (16+23)
Ondřej Roman      37 (13+24)
Rudolf Huna       21 (15+6)

Obránci:

Lukáš Zíb         17 (2+15)
Richard Stehlík   12 (3+9)

Brankáři:

Daniel Dolejš   (1929 minut) 2,55 branky na zápas/úspěšnost 91,14 %
Filip Šindelář  (612 minut) 3,24 branky na zápas/úspěšnost 88,34 %
Brandon Maxwell (193 minut) 3,73 branky na zápas/úspěšnost 85,37 %

Tygři si pod novým trenérem připsali ve středu první výhru, když porazili olomoucké Kohouty vysoko 5:1, přerušili tím tak nepříznivou sérii šesti proher v řadě, k postupu do předkola však bude potřeba sbírat co nejvíce bodů, zápas s Vítkovicemi bude ještě zajímavější o to, že Ostravané působí momentálně na lukrativní deváté pozici.

Jánko Lašák se se svojí téměř 93% úspěšností zásahů řadí k nejlepším brankářům ligy

Ofenzivu Severočechů táhne mladíček Tomáš Filippi, na svém kontě má již 31 bodů za 12 gólů a 19 nahrávek. Druhé místo v klubovém bodování obsadil zkušený Petr Vampola s 26 body a trojici doplňuje Branko Radivojevič, který se prosadil šestkrát a šestnáctkrát svým soupeřům přesně přihrál.

V brankovišti mají Liberečtí velkou jistotu, Ján Lašák patří k nejlepším extraligovým brankářům, což dokazuje i procentuální úspěšností zásahů, která přesahuje 92,5 %. Záda mu kryje mladičký Vít Vaněček, ten v dosavadních dvou startech podal velmi vyvážený výkon a dosahuje úspěšnosti zákroků blížící se k 94 %.

Do konce základní části zbývá pouhých sedm duelů, Tygři se v nich utkají s týmy z okolních pozic tabulky: Plzní, Karlovými Vary i Mladou Boleslaví, důležitá mise však začíná již v pátek, hráči z města pod Ještědem prozatím dvakrát Vítkovice přehráli, v souboji dvacátého kola na domácím ledě dokonce otočili ve třetí periodě nepříznivý stav a v prodloužení dokonali obrat. O stejný bodový zisk se pokusí Liberečtí i v následujícím střetnutí, jestli se šelmám podaří urvat body, zjistíme již brzy, úvodní vhazování je naplánováno na 18:00.

Útočníci:

Tomáš Filippi           31 (12+19)
Petr Vampola            26 (13+13)
Branko Radivojevič      22 (6+16)

Obránci:

Radim Šimek             16 (8+8)
Ondřej Vitásek           7 (3+4)

Brankáři:

Ján Lašák       (2308 minut) 2,26 branky na zápas/úspěšnost 92,52 %
Marek Schwarz   (312 minut) 3,27 branky na zápas/úspěšnost 87,31 %
Vítek Vaněček   (120 minut) 1,50 branky na zápas/úspěšnost 94,34 %

Historická bilance v základní části ELH