Tygři přehráli medvědy

Date of publication Author Radek Šenk

Liberecké obrození pokračuje i po sedmém zápase. Na ledě Svijanské arény vyučovali Tygři zlínské "medvědy", kteří odešli z ledu poraženi, aniž by vstřelili jedinou branku. Řada potyček jakoby vzpomněla poslední duel na Valašsku, kde Liberec dostal rozhodující branku z trestného střílení. „Určitá odplata v tom byla. Ve Zlíně přifilmoval pád Leška a my prohráli. Myslím ale, že k hokeji podobné souboje patří,“ vrátil se k poslednímu vzájemnému duelu jeden z hrdinů pátečního zápasu Oldřich Svoboda (viz. foto).

Od samého začátku bylo vidět, že se zápas nebude hrát právě v rukavičkách. Zlín již čtyřikrát po sobě nedokázal uhrát vítězství v normální hrací době, a v Liberci chtěl šňůru neúspěchů přerušit. První potyčka vznikla ve 4. minutě a pod sprchy putoval kapitán Novák, na druhé straně Mokrejš, který vše vyprovokoval. „My jsme v posledních utkáních inkasovali hlavně z prostoru brankoviště, kde soupeř častokrát různě píchal do našeho brankáře. Hráči měli proto jasné pokyny situace před brankovištěm dohrávat a nenechat soupeře dorážet. To také plnili, žádná ze šatrvátek nevznikla mimo tento prostor,“ řekl na obranu vlastních svěřenců trenér Zlína Bokroš.

Domácí trenéři na vyloučení kapitána zareagovali, a v útoku s Kašpaříkem a Procházkou se střídal Korhoň s Plodkem. Tato improvizace se nakonec ukázala jako velmi dobrý tah. Korhoň po ideálním Procházkově naservírování od levého mantinelu překonal Murína ještě v první třetině, druhá branka padla v šesté minutě druhé části, střelcem byl druhý jmenovaný. Ten ještě v nedávné době laboroval se zraněním zad a musel proto vynechat osm utkání.

„Už se cítím dobře, hraju sice čtvrtou pětku, trenér dává ale šanci všem, což je pro mě důležité. Nakonec je vidět, že i ze čtvrté lajny se dá vstřelit branka. Dnes tomu ale bylo jinak, na ledě jsem byl s Kašpaříkem a Procházkou,“ připomněl Plodek, jenž se dokázal prosadit i v předcházejícím utkání ve Znojmě. Liberec nepolevil, naopak ještě v téže minutě se prosadila první pětka a Murín rezignoval.

„Vždy je důležitá druhá branka. Do týmu to vnese potřebný klid, my jsme navíc přidali hned z další akce třetí gól. Dál už se utkání více méně dohrávalo, snažili jsme se hru kontrolovat, nedělat zbytečné chyby,“ dodal k rozhodujícím momentům utkání. Liberec ale mohl vést již o čtyři branky, před Korhoněm zývala prázdná branka, nejlepší liberecký střelec však trefil pouze tyč!!! Po tříbrankovém vedení hráli Bílí Tygři uvolněně, Zlín se naopak v koncovce trápil.

„Myslím, že rozhodla naše první branka. Pokud je ve vedení Zlín a ještě k tomu na soupeřově ledě, pak je velmi těžké se prosadit. Oni to zabetonují a spoléhají na brejky. Měli jsme utkání pod kontrolou,“ přidal se Oldřich Svoboda. Ten se podobně jako celý tým velmi zvedl a stává se Tygrům oporou přesně tak, jak očekával liberecký management, když zkušeného gólmana získával z ruského Permu. Na konci druhé třetiny se pak Svoboda vytáhl při šanci Tesaříka, jenž se dostal mezi kruhy. „Nejdříve jsem jeho střelu vykopl betonem, a pak ji vyškrábl lapačkou. To byla asi největší šance Zlína v celém utkání. Těžko říct, kdyby dal Zlín branku, zda-li by byl průběh stejný. Po vstřeleném gólu tým většinou ožije. My jsme si ale na ně dávali velký pozor, k žádné větší šanci se nedostali,“ doplnil k situaci.

Liberec šel cílevědomě za dalším tříbodovým korálkem, což Valaši nesli velmi nelibě. Šarvátky vyvrcholily při Vampolově důrazu před vlastním brankářem... Rozhodčí ve snaze hru uklidnit, povalil na zem Lešku, což hosté „zřejmě“ nepostřehli a oheň byl na střeše. Hamrlík, Leška a Blaťák se zapojili do strkanice, a to se libereckému kliďasovi v brance už přestalo líbit. „Myslím, že to od Lešky bylo naprosto zbytečné. Přijel, povalil našeho hráče, tak jsem se snažil říct, ať toho nechá a on mi dal hlavičku. Dal jsem mu takovej výchovnej pohlaveček, aby věděl, že se má chovat slušně,“ zlobil se již v kabině brankář na zlínského útočníka. „Za stavu 3:0 bylo vidět, že je Zlín podrážděnější. Snažili se vyprovokovat nějakou šarvátku a zkoušeli to hrát na vyloučení. Mají dobré přesilovky, proto se nebylo čemu divit,“ doplnil Svoboda.

Liberec se ale k dalším výzvám otočil zády a kráčel za druhým vítězstvím bez inkasované branky. Již proti Litvínovu se Tygrům podařilo vyhrát bez ztráty kytičky, navíc stejným poměrem 3:0. „Zlín je kvalitnější mužstvo než Litvínov. Bylo to těžší. Musím říct, že celé mužstvo výborně bránilo a za nulu vděčím právě klukům. Hráli dobře dozadu, podařilo se nám eliminovat útočnou sílu soupeře, plnili jsme taktické pokyny,“ uzavřel průběh utkání liberecký brankář.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR