Suchou přípravu před sezonou potřebuje každý, říká junior Josef Mikyska

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Díky novému pravidlu, které od nadcházející sezony bude platit v Tipsport extralize, budou muset Bílí Tygři v každém zápase využívat své juniory. I proto se tedy suché přípravy s mužstvem účastní hned šest hokejistů této kategorie. Jedním z nich je osmnáctiletý Josef Mikyska, sedmý nejproduktivnější hráč minulého ročníku NOEN extraligy do 20 let.

Český mládežnický hokej v posledních letech zdánlivě začal ztrácet krok s jinými hokejovými velmocemi, a tak se letos Český svaz ledního hokeje rozhodl pozměnit pravidla Tipsport extraligy tak, aby zajišťovala mladíkům lepší prostředí pro rozvoj svých kvalit. I díky tomu má velice reálnou šanci na prosazení do A-týmu Bílých Tygrů v příští sezoně hned šest juniorů. Jsou jimi obránce Filip Pyrochta a forvardi Pavel Zacha, Adam Chlapík, Matěj Psota, Adam Dlouhý a Josef Mikyska. Právě poslední z nich patří k těm nejvážnějším kandidátům na místo v kádru, v posledním ročníku NOEN extraligy juniorů totiž zaznamenal skvělých 45 bodů ve 32 zápasech.

Mikyska pochází z Frýdlantu a je libereckým odchovancem, zatím strávil celou svou kariéru s výjimkou poloviny jedné sezony v ruské juniorské lize pod Ještědem. Dostává se i do reprezentačních výběrů, na rozdíl od spoluhráčů Zachy, Psoty a Chlapíka však ještě šanci mezi dospelými nedostal. Jedná se tedy i o jeho první přípravu s A-týmem. "Liší se to od juniorky skoro jen tím, co děláme v posilovně, kde se v áčku zvedají větší váhy," vysvětluje Mikyska. "Zatímco jako junioři jsme dělali pouze spinning, tady už kromě toho jezdíme i na normálním kole," dodává.

Nebylo by tedy divu, pokud je příprava pro všech šest mladých Tygrů zvláště obtížná. Na rozdíl od svých starších spoluhráčů však měli poměrně delší pauzu. Vítkovice libereckou juniorku vyřadili z play-off v semifinále 22. března a pro Mikysku to kvůli zdravotním komplikacím nebyly zrovna dobré vyřazovací boje. Zranění se mu nevyhlo ani na začátku přípravy. "Momentálně se léčím ze zranění, které mě trápilo dva týdny," říká Mikyska a dodává, že měl potíže s hamstringem. Suchá příprava je ale o námaze a tvrdé práci, takže ani mladého forvarda to nezastaví. "Ty dva měsíce suché přípravy jsou nepříjemné, ale každý je před sezonou potřebuje."

Příjemným faktem pro zabudování juniorů do kádru prvního mužstva je, že je starší hokejisté přivítali pozitivně. "V kabině je to super, v týmu je dobrá parta," pochvaluje si Mikyska. Záleží ale také na trenérovi Pavlu Hynkovi, koho si vybere. Talenti mohou dostat svou první šanci už při European Trophy, kde se loni objevili Chlapík se Zachou. "Zatím ale vůbec nic nevíme, kouč nám ještě nic neřekl," říká Mikyska. Doufejme však, že příležitost v sezoně dostane všech šest juniorů.

Rozsáhlejší rozhovor s Josefem Mikyskou z konce minulé sezony naleznete zde.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR