Statistické ohlédnutí za základní částí sezony 2013/14 – Brankáři

Date of publication Author Dominik Jakubec

V brance Bílých Tygrů se během sezony objevily hned tři gólmani. V úvodu soutěže se jako strážci liberecké svatyně střídali Marek Schwarz a Marcel Melicherčík, v boji o play-off je pak devět utkání před koncem základní části doplnil ještě Ján Lašák. Jak si tito brankáři vedli ve statistikách?

Marek Schwarz

Sezonu 2013/2014 zahájil v brankovišti Marek Schwarz. V úvodních deseti kolech pravidelně nastupoval jako jednička, přestože v utkání 7. kola v Karlových Varech přepustil své místo již v 10. minutě kolegovi Marcelu Melicherčíkovi. Doplatil ovšem na špatnou formu celého mužstva a postupně se začal o čas v brance čím dál více dělit s Melicherčíkem, když začali trenéři oba gólmany pravidelně střídat.

Postupně se nakonec na pozici prvního brankáře probojoval právě Melicherčík. Celkem tak Schwarz nastoupil v sezoně do 19 extraligových duelů, z toho k osmnácti od úvodního buly. Jeho úspěšnost zákroků se zastavila těsně pod hranicí 90 %, průměrně obdržel 3,7 branek na zápas. Po příchodu zkušeného Jána Lašáka se přesunul do Benátek, kde pomohl týmu k postupu do play-off a v něm svádět vyrovnanou partii s Mladou Boleslaví.

Marcel Melicherčík

Nejvíce minut v liberecké brance strávil Marcel Melicherčík, který se v průběhu soutěže vypracoval až na pozici jedničky. Do povědomí fanoušků se nejvíce zapsal svou dlouhou sérií bez obdržené branky, když vynuloval postupně Brno, Kladno a Karlovy Vary. Teprve ve 29. minutě utkání s Pardubicemi prostřelil slovenského gólmana Jiří Cetkovský. Nakonec tak bez inkasování vydržel 224 minut a 20 sekund, čímž se zařadil na třetí místo historické extraligové tabulky a suverénně pak do čela klubových statistik.

I přes zranění, které ho v průběhu sezony nepustilo do několika zápasů, se v brance představil celkem třicetkrát. Dohromady si v duelech, do nichž nastoupil, připsal čtyři čistá konta. Jeho úspěšnost zákroků atakovala 91 % a držel si také solidní průměr 2,59 inkasovaných branek na zápas. Po utkání se Spartou však Bílé Tygry posílil Ján Lašák, který Melicherčíka odsunul zpět na pozici dvojky.

Ján Lašák

Gólman se zkušenostmi z NHL a KHL přestoupil do Liberce 30. ledna a hned další den nastoupil jako jednička do zápasu s brněnskou Kometou. Vedení si od jeho příchodu slibovalo impuls, který by měl mužstvu dopomoci k postupu do play-off, a to nejen na ledě, ale také v kabině. Nutno dodat, že tuto roli Lašák zvládl, s ním v brance tým v základní části prohrál pouze jednou, hned v jeho prvním střetu s Kometou, od té doby sedmkrát v řadě dotáhl tým k vítězství a tím také do předkola play-off. V něm bohužel Liberečtí vypadli s Vítkovicemi a sezona pro ně skončila.

V osmi zápasech základní části, do nichž Lašák zasáhl, jasně dokazoval své kvality. Inkasoval celkem pouze 12 branek, což je důvodem skvělého průměru 1,48 gólů na zápas, hned dvakrát pak udržel čisté konto a s úspěšností téměř 95 % v té době vládl extraligovým statistikám. V play-off se sice jeho forma zadrhla, když jeho průměr vystoupal na 3,37 a úspěšnost zákroků naopak klesla na 87,5 %, i tak však přesvědčil o svých kvalitách a na konci ročníku podepsal v dresu Bílých Tygrů novou dvouletou smlouvu.

Vít Vaněček

Na střídačce se v průběhu sezony poněkud překvapivě objevil také osmnáctiletý Vít Vaněček, brankářská jednička liberecké juniorky. Důvodem byly zdravotní problémy Marcela Melicherčíka a fakt, že klub před utkáním s Třincem nestíhal povolat nikoho z farmy v Benátkách. Pozici dvojky si ještě jednou zopakoval ve Zlíně a přestože ani jednou do utkání nezasáhl, jistě se pro tohoto mladíka jednalo o cenné zkušenosti.

Jinak nastupoval za juniorský tým. Svou úspěšnost zákroků držel těsně nad 92 % s průměrem 2,64 obdržených branek na zápas. Svého náhradníka Josefa Sobotku do branky téměř nepouštěl a svými výkony si zasloužil nominaci na mistrovství světa hráčů do 18 let, přestože junioři nakonec vypadli již v prvním kole play-off.

JménoZáp.Min.StřelyInk.ZásahyPrůměrÚspěšnost
Marcel Melicherčík301689808737352,5990,97 %