Statistické ohlédnutí za sezónou 2014/15 – Defenziva

Date of publication Author Martina Válková

L i b e r e c – Že bez gólů se vyhrávat nedá, o tom Tygři vědí své. Vedle ofenzivy ale nedílným pilířem úspěšné herní strategie je i defenziva. Jak si v této kategorii během sezóny, v níž se na pozici lodivoda vystřídalo celkem trio koučů, hráči vedli, se dozvíte v následujícím článku.

Inkasované góly

Kvalitní gólman a dobře fungující obrana je základ, pokud má tým co nejméně inkasovat. V uplynulé sezóně měli Bílí Tygři obojí, a tak se po základní části se 131 obdrženými brankami zařadili spolu s Mountfieldem HK na třetí příčku za Litvínov a Třinec, který se 117 obdrženými góly stal nejméně propustným celkem základní části.

Radegast index

Nedoceněná. Tak mohla mnohým ještě nedávno připadat "černá práce" hráčů, kteří sice nepatří ke střelcům a produktivním tahounům svých týmů, zato se ale řadí k nefalšovaným hokejovým bojovníkům. Aby se i těmto dříčům, kteří nekralují klasickým statistikám, dostalo uznání, byla od začátku sezóny 2013/14 zavedena nová oficiální hokejová statistika - Radegast index.

Ta se skládá z +/- bodů, blokování střel a blokování hráče (hit), což je fyzický kontakt s výjimkou faulu, který vede k zastavení nebo „dohrání“ soupeře.

Z tygří smečky byl v této dovednostní disciplíně nejvíce vidět kapitán Jan Výtisk, který si svou obětavou hrou po základní části mezi všemi extraligovými bojovníky vysloužil třetí pozici a v listopadu tuto kategorii ziskem 56 bodů navíc ovládl. Dobře měl našlápnuto i Martin Škoula, který tabulku Radegast indexu opanoval v měsíci září. Vinou následných komplikací v jeho osobním životě ale další body nejen do této statistiky již nepřidal.

V týmovém hodnocení ve shodné kategorii severočeský celek po základní části skončil na osmé příčce, když celkově nasbíral 1676 bodů. Nejlépe si s 2322 body vedl nynější finálový účastník Třinec, a to před druhou Plzní a třetím Brnem.

PořadíJménoZápasyRI
1Jan Výtisk49223
2Lukáš Derner41159
3Radim Šimek51159
4Ondřej Vitásek45134
5Tomáš Voráček44100

Pozitivní/negativní účast na ledě

V této disciplíně si Tygři celkově vedli podprůměrně a ani jeden z jeho frekventantů nezabloudil do vyšších příček celkového hodnocení v Extralize. Nejlepšího výsledku dosáhl s osmi plusovými body objev letošní sezóny Radim Šimek.

PořadíJménoZápasy+/-
1Radim Šimek51+8
2David Kajínek29+7
3Ondřej Vitásek45+7
4Martin Bakoš51+5
5Martin Škoula10+4

Zblokované střely

Stejně jako celkovou statistiku Radegast index, i tuto disciplínu s přehledem ovládl liberecký kapitán Jan Výtisk. Druhým největším tygřím "blokátorem" byl v uplynulé sezóně Radim Šimek.

PořadíJménoZápasyZS
1Jan Výtisk4983
2Radim Šimek5154
3Lukáš Derner4145
4Ondřej Vitásek4539
5Tomáš Voráček4428

Hity

Nejvíce hitů si v ročníku 2014/15 připsala liberecká stálice Lukáš Derner, který se 72 hity předčil tentokrát druhého Jana Výtiska.

PořadíJménoZápasyHityHit/Z
1Lukáš Derner41721.76