Startuje druhá čtvrtina extraligy, pod Ještěd míří Pardubice

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c - Bílí Tygři se po třech duelech na cizích kluzištích představí znovu také před vlastním publikem. V rámci patnáctého kola české nejvyšší hokejové soutěže zavítá na sever Čech celek Pardubic. Zápas startuje v liberecké Tipsport aréně úderem 17h.

Pardubický celek se před startem nového extraligového ročníku netajil vysokými ambicemi, rovněž hokejoví experti tipovali východočeské družstvo na jednoho z favoritů na vyšší umístění. Hokejisté ČSOB Pojišťovny strašili své soupeře již v přípravě, svěřencům trenéra Hynka se na jedničku vydařil letní přípravný turnaj European Trophy, v jižní divizi obsadily Pardubice první místo a podívají se na finálový turnaj do Salzburgu.

Duel s Pardubicemi nabízí vždy divácky atraktivní podívanou.

Pardubičtí přenesli svoji formu také do úvodu extraligy, kdy se po dvou jasných výhrách slunilili na první příčce. Poté ovšem začal červenobílý rychlík klopýtat. Východočeši si v následujících kolech museli připadat jako na houpačce, když body sbírali hodně nepravidelně. Momentálně patří týmu vedeným kapitánem Koukalem v tabulce sedmá příčka. Hokejisté z města perníků se mohou chlubit pevnou defenzivou, když v dosud odehraných duelech inkasovali pouze sedmadvacet branek. Lepší číslo má ve svých statistikách pouze pražská Sparta.

Kanadské bodování pardubické družiny vede se třinácti zářezy útočník Martin Bartek. Střelecky se daří také Janu Starému, který napnul síťku v soupeřově svatyni podobně jako jeho produktivnější spoluhráč již sedmkrát. Na rozdíl od slovenského forvarda si však připsal zatím pouze dvě asistence. V brankovišti nalezneme Martina Růžičku, který v letošní sezóně dostává mezi třemi tyčemi více prostoru. Pardubice totiž před sezónou opustil gólman Svoboda, jenž loni se svým kolegou vytvářel silnou brankářskou dvojici. Růžičkovi nyní kryje záda Vladislav Koutský.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1923 jako LTC Pardubice
Mistr své země: 5 krát
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: www.hcpce.cz
Stadion: ČEZ Aréna (kapacita 10 300 diváků)

Hlavní trenér: Pavel Hynek
Asistent trenéra: Ladislav Lubina
Trenér brankářů: Jaroslav Landsman
Vedoucí mužstva: Bohumil Šťastný

Útočníci:
Martin Bartek       13 (7+6)
Jan Starý            9 (7+2)
Petr Koukal          9 (3+6)
Obránci:
Jakub Nakládal       5 (2+3)
Vladimír Sičák       4 (0+4)
Aleš Píša            2 (1+1)
Brankáři:
Martin Růžička  (681 minut) - 2,11 branky na zápas/úspěšnost 92,81%
Vladislav Koutský (47 minut) - 3,83 branky na zápas/úspěšnost 88,46%

Posledních pět zápasů:

9.kolo: Slavia - Pardubice     1:2
11.kolo: Třinec - Pardubice    3:2
12.kolo: Pardubice - Plzeň     4:1
13.kolo: Litvínov - Pardubice  3:2sn
14.kolo: Pardubice - Vítkovice 2:1sn

Severočeši mají za sebou sérii tří duelů na cizích kluzištích, ze kterých přivezli modrobílí zpět pod Ještěd šest bodů. Nyní je čeká stejně dlouhá šňůra zápasů v domácím prostředí, do Tipsport areny se vrací po dvanácti dnech. Bílí Tygři okupují v tabulce čtvrtou příčku, čelo extraligy je však nesmírně vyrovnané. Liberečtí ztrácí na vedoucí Mountfield pouze dva body.

Marek Pinc odchytal poslední dva duely, dostane příležitost také v nedělním klání?

V posledních zápasech se může pyšnit výbornou formou liberecký kapitán Petr Nedvěd. Takřka čtyřicetiletý útočník s bohatými zkušenostmi ze zámoří vede kanadské bodování celé extraligy, ostřílený centr si za třináct odehraných zápasů připsal osmnáct bodů. Za devět branek a stejný počet asistencí.

V minulém duelu na třineckém ledě zazářil také mladík Lukáš Krejčík, jenž nastoupil po boku zkušených spoluhráčů v první formaci a trenérům se odvděčil dvěma trefami. Liberecké ovšem trápí v posledních zápasech marodka, mimo hru je Víšek a Bartovič. V zadních řadách chybí Štich s Moravcem.

Bílí Tygři se s Pardubicemi střetli také na úvod extraligy, kdy po odloženém prvním kole cestovali na východ Čech. Liberci se ale vstup do nové sezóny nevydařil, v ČEZ Aréně prohráli 2:5. Gólově se prosadil Bárta a Kudrna.

Útočníci:
Nedvěd Petr      18 (9+9)
Bárta Michal      9 (8+1)
Klimenta Tomáš    7 (4+3)

Obránci:

Čakajík Martin    5 (0+5)
Trončinský Marek  4 (0+4)

Brankáři:

Pinc Marek    (447 minut) 2,01 branky na zápas/úspěšnost 93,18%