Semkli jsme se jako tým, vysvětluje úspěch juniorů Adam Chlapík

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Do druhé části sezony se nedávno přehoupla NOEN extraliga juniorů, kde měli liberečtí zástupci ještě nedávno namále, ale nyní jsou na skvělém prvním místě. Velký kus zásluhy na tom má i Adam Chlapík, který sbírá okolo bodu za zápas a kromě pár utkání v Benátkách už hrál také za áčko Tygrů v European Trophy. S talentovaným forvardem jsme mluvili po parádním vítězství proti Chomutovu.

Loňská sezona se libereckým juniorů vůbec nepovedla. Se Znojmem a Mladou Boleslaví byli na úplném chvostu tabulky a letos to dlouho vypadalo, že se situace bude opakovat. Jenže tým do dvaceti let na to v lednu pořádně šlápl a začal se vrhat vzhůru pořadím. Nakonec si vybojoval postup do nadstavbové části, kde momentálně bojuje o play-off. Mezi šesti týmy ve skupině B je celkem nečekaně na prvním místě poté, co v sobotu porazil Chomutov. "Je to super. Na to, že jsme se málem nedostali do bojů o play-off, to je úžasné," reaguje nadšeně Adam Chlapík, jeden z tahounů a nejzkušenějších hráčů mužstva.

Devatenáctiletý rodák z Prahy viní z neúspěchů na začátku sezony typické hokejové problémy - nemoci a zranění. Kromě něj tým vedou také Josef Mikyska nebo Matěj Psota, kteří oba na podzim a v zimě museli vynechat několik zápasů. Pak ovšem přišel zvrat. "Myslím, že jsme se semkli. Ze začátku jsme měli pár nových kluků ze staršího dorostu, pak nás potkaly nemoci a zranění," vysvětluje útočník s mnoha prvoligovými zkušenostmi, které často sbírá v dresu Benátek nad Jizerou.

Úřadujícím mistrem a stále jedním z nejsilnějších týmů ligy je Chomutov. Právě s tím se mladí Tygři o víkendu utkali, a to ne poprvé v týdnu. V úterý jim stejně staří Piráti uštědřili porážku, kterou chtěly liberecké šelmy splatit. To se jim ovšem málem nepovedlo. "Ve druhé třetině jsme byli často vylučovaní a přišli jsme o vedení," komentuje vývoj utkání Chlapík. Jenže díky brankám Adama Jandejska a již zmiňovaného Psoty ve třetím dějství nakonec domácí urvali tři body. "Ve třetím dějství jsme začali více bruslit a střílet, pomohlo nám i pár přesilovek."

Sám Chlapík je pak pořádným hokejovým světoběžníkem. Vyrostl v dresu Slavie, ale už v patnácti letech odcestoval do Los Angeles, kde bojoval rok za dorostenecké družstvo slavných Kings. Mezi juniory pak hrál dva roky renomovanou USHL za Omahu, Tri-City a Muskegon. Ačkoli se nejedná o elitní soutěž kategorie dvacetiletých, prošlo přes ní až do NHL mnoho známých hokejistů. Jenže Evropané mívají po návratu z Ameriky na širších kluzištích často problémy. To ovšem nejspíš není úplně Chlapíkův problém. "Je to jiný hokej, v Americe se hraje více do těla. Tady ale do toho jdou kluci se stejnou bojovností, takže to je podobné," říká forvard, který si dokonce zahrál za Čechy na MS do 18 let minulý rok v Brně.

Adam možná příští rok natrvalo odejde mezi profesionály, na extraligové dveře dokonce už párkrát zaklepal letos. Za něj je ovšem připraven naskočit mezi juniory další Chlapík. Adamův teprve patnáctiletý bratr Filip je pod Ještědem už druhou sezonu, v dresu staršího dorostu, tedy v kategorii do osmnácti let, navíc patří mezi tahouny. "Celé tři roky, co jsem byl za mořem, jsem ho neviděl. On udělal od svého přestupu sem ze Slavie obrovský pokrok a já jen doufám, že mu to půjde takhle dál," chválí Adam svého mladšího bratra. A není jediným. Oba mohou jednou znamenat hodně i pro A-tým Bílých Tygrů.

Slavná trojice aneb selská jízda