Se Slavií míří do Liberce i hvězdy z NHL Červenka a Sobotka

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Po dvou ofenzivou nabitých zápasech se liberečtí Bílí Tygři vrací na sever Čech a hned na vlastním ledě uvítají pražskou Slavii, která má nabitý kádr s Romanem Červenkou a Vladimírem Sobotkou, jenž patří dvěma týmům ze zámořské NHL. I proto by měl souboj přilákat do Tipsport areny mnoho fanoušků, kteří chtějí vidět další reprezentační hvězdy v akci. Přijďte Tygry podpořit v úterý od 18:30.

HC Slavia Praha

V minulém ročníku Tipsport extraligy připomínala pražská Slavia s koučem Vladimírem Růžičkou pomalu se potápějící loď, která se však nakonec vyhnula zkáze v podobě posledního místa tabulky. Už ale příprava na sezonu letošní naznačila, že si budou chtít svou pochroumanou pověst sešívaní rychle napravit. Z osmi předsezonních utkání prohrála jen jednou, a to s ruským Jekatěrinburgem. To například jiný tým KHL, Nižněkamsk, na domácím ledě zdolala.

Jenže vstup do základní části se nepovedl tak, jak by Růžičkova kocábka očekávala, a tudíž se zatím slávisté plaví na devátém místě. První vítězství přišlo až poté, co dres Pražanů oblékly již zmiňované hvězdy Červenka se Sobotkou, z dalších pěti utkání ale úterní soupeři Tygrů vyhráli jen dvakrát. Mizerná forma Slavie by mohla být hlavní zbraní pro Liberec, jehož forma naopak stoupá.

Z loňských vzájemných zápasů mají liberečtí fanoušci nejspíš smíšené pocity. Dobré budou především z druhého domácího utkání, kdy Petr Nedvěd sestřelil Středočechy hattrickem. Naopak zapomenout chtějí na zatím poslední vzájemné střetnutí, to únorové v pražské O2 Areně. Tam Tygři vedli už 4:0, nakonec ale ztratili dva body v prohře po samostatných nájezdech.

V brance se Slavie spoléhá na Miroslava Kopřivu, který vůbec nepodává špatné výkony. Z obránců nejvíce potrápí liberecké forvardy Petr Kuboš, zatímco na modré bude strašit Petr Kadlec. Útočné statistiky podle očekávání vedou hvězdy Roman Červenka a Vladimír Sobotka, za nimi je veterán Jaroslav Kalla.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1900 jako SK Slavia
Tituly: 2x
Klubové barvy: červená, bílá
Webové stránky: hc-slavia.cz
Stadión: O2 Arena (kapacita 17 360 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Asistenti trenéra: Ondřej Weissmann a Josef Beránek
Trenéři brankářů: Jiří Hájek a František Pomahač
Vedoucí mužstva: Josef Hronek

Změny v kádru

Přišli
Jan Dresler      – obránce – Plzeň
Michal Kempný    - obránce - Brno (hostování)
Jiří Kučný       - obránce - Vsetín
Vladimír Sobotka - útočník - St. Louis Blues (stávka v NHL)
Roman Červenka   - útočník - Calgary Flames (stávka v NHL)
Jaroslav Kalla   - útočník - Kladno
Tomáš Pospíšil   - útočník - Brno
Jan Alinč        - útočník - Ústí nad Labem (hostování)
Jan Stránský     - útočník - Plzeň

Odešli
Robert Slipčenko - brankář - Bánská Bystrica (Svk.)
Vladimír Roth    - obránce - Třinec
Jiří Vašíček     - obránce - Pardubice
Jan Soldán       - obránce - Havlíčkův Brod (hostování)
Michal Vondrka   - útočník - Slovan Bratislava (KHL)
Tomáš Svoboda    - útočník - Brno
Dmitrij Jaškin   - útočník - Moncton Wildcats (QMJHL)
Miloslav Čermák  - útočník - Ústí nad Labem (hostování)
Jiří Doležal     - útočník - Karlovy Vary (hostování)
David Švagrovský - útočník - Hradec Králové
Martin Ondráček  - útočník - Havlíčkův Brod (hostování)

Útočníci:
Červenka Roman    8 (3+5)
Sobotka Vladimír  8 (2+6)
Kalla Jaroslav    4 (3+1)

Obránci:

Kadlec Petr  4 (1+3)
Kuboš Petr   1 (0+1)
Brankáři:
Kopřiva Miroslav (357 minut) 1,80 branky na zápas/úspěšnost 93,5%
Furch Dominik    (117 minut) 2,10 branky na zápas/úspěšnost 92,6%

Posledních pět zápasů Slavie:

3. kolo: Slavia vs. Litvínov     1:2
4. kolo: Brno vs. Slavia         3:1
5. kolo: Slavia vs. Karlovy Vary 3:1
6. kolo: Pardubice vs. Slavia    2:5
7. kolo: Vítkovice vs. Slavia    3:0

Hlavní otázkou libereckých fanoušků nejspíš bude, kdo se proti Slavii postaví mezi tři tyče. Novináři odpověď sice neznají, přesto nemají problém se tímto problémem zabývat. Rozhodnutí je čistě na trenérech, ale nedá se říci, že by Ondřej Pavelec předváděl horší výkony než Marek Pinc. V posledních dvou zápasech oba pustili stejný počet branek, přesto ve světě známější Pavelec zatím Liberci vybojoval jen dva body.

Co zůstává skutečností, je fakt, že Tygři mají statisticky nejhorší defenzivu v celé extralize. V sedmi zápasech pustili hned osmadvacet branek, což dává průměr čtyř na utkání. Pokud se podíváme na "tabulku pravdy", tedy sloupek se statistikou +/-, vidíme na jejím dně paradoxně obětavého beka Jana Výtiska, kapitána Petra Nedvěda a obrovitého Tomáše Urbana.

Fanoušky by ale neměla tolik zajímat obrana jako útok. Dokud padají góly na obou stranách, hokej bývá větší zábava, než když se jde za bezbrankového stavu do samostatných nájezdů. A právě ofenziva je to, v čem se poslední dobou Severočechům daří. V posledních třech utkáních vstřelili Liberečtí hned čtrnáct branek, což je téměř pět na zápas. Dalších alespoň pět bude, doufejme, lovit v úterý ze své branky Kopřiva.

Další dobrou zprávou je výtečná forma Petra Nedvěda, který bleskově zvýšil svůj počet bodů na devět. Mnozí jistě nečekali, že na pěti bodech bude nyní stát mladík Michal Bulíř, který se proměnil ve snipera. Svůj podíl na ofenzivních úspěších mají také posily Ladislav Šmíd, Tomáš Netík a Peter Galamboš. Chválu si jistě zaslouží také obránce Martin Čakajík a zkušený střelec Jaroslav Kudrna.

Útočníci:

Skoré: 108:112
Bilance: 18 – 3 – 1 – 5 – 13
Divácký průměr: 5 173

Slavná trojice aneb selská jízda