Rozhodla vydařená přesilovka

Date of publication Author Jaroslav Sedlák

L i b e r e c - Jediný gól rozhodl o výsledku utkání 21. kola extraligy juniorů. O výhru Bílých Tygrů nad havířovskými Pantery se postaral už v první třetině v přesilové hře obránce Petr Hrach.

Brzy po zahájení urputného zápasu se museli domácí ubránit prvnímu oslabení, když na začátku 3. minuty byl vyloučen Špaček za hákování. Liberecký kapitán Daniel Špaček tím zahájil svou plejádu trestů - v tomto zápase totiž nakonec inkasoval celkem 18 trestných minut!

Další vyloučení Bílých Tygrů (Kajínek v 8. min. za vysokou hůl) nepřineslo Havířovu celou dvouminutovou přesilovku, neboť v 9. min. putoval na trestnou lavici Lukaštík za vražení na hrazení. O minutu později se opět provinil domácí hráč. Mrkvička dostal dvě minuty za faul loktem a verdikt sudího Kubeše rozlítil Špačka tak, že mu rozhodčí napařil osobní desetiminutový trest za nesportovní chování.

Poslední vyloučení první dvacetiminutovky bylo rozhodující pro výsledek celého duelu. V 17. min. si šel nedobrovolně odpočinout havířovský Bindač za sekání a Liberec využil přesilovku za 36 vteřin. Obránce Petr Hrach dostal ideální přihrávku mezi kruhy a přesně zakončil - 1:0.

Druhá třetina přinesla šance na obou stranách, ale bez gólu. Více byl v permanenci havířovský gólman Dušan Šafránek, jehož tým se mimo jiné ubránil třem přesilovkám Bílých Tygrů. Těm evidentně scházel v koncovce zraněný útočník Antonín Dušek, který v utkání v Karlových Varech utrpěl zlomeninu klíční kosti.

Třetí dějství naopak přineslo více práce pro domácího brankáře Michala Nedvídka. Havířov hrál tři přesilovky, v nichž hrozil zejména střelami od modré. Nejblíže gólu byli hosté v 48. min. při vyloučení Ropického (podražení), kdy Malík trefil tyč! Další velká šance Havířova přišla v 54. min. při vyloučení Lukáše Tondra (vražení na hrazení) - Bindač si najel na krásnou přihrávku na levé křídlo, vypálil, ale Nedvídkova lapačka byla úspěšná. Liberecký gólman udržel čisté konto i o minutu později, kdy se zničehonic octl sám mezi kruhy Csóka, avšak zakončil zbrkle.

Liberec odehrál třetí třetinu takřka bez vlastních gólových příležitostí. Nehrál v této části hry ani jednu přesilovku, protože Havířovští hráli až na situaci v poslední vteřině, o níž ještě bude řeč, disciplinovaně. Bílí Tygři se tak dostali blízko k pojištění náskoku až v závěru, kdy Havířov odvolal brankáře.

Power-play začala v čase 58:29 a trvala až do konce, tedy přes minutu a půl. Pokud jde ale o hrubý čas, táhla se skoro čtvrt hodiny, protože hra byla hodně rozkouskovaná, navíc se vybíraly time-outy. Liberečtí se často ubránili zakázaným uvolněním a třikrát přitom puk mířil velmi blízko od opuštěné klece.

Hosté se při hře bez brankáře do vyložené šance nedostali, až v poslední vteřině poměrně drsně najeli do Nedvídka, ale ten si vychytanou čtvrtou nulu v sezoně nenechal vzít. Tato situace vyprovokovala bitku současně se závěrečnou sirénou, po níž rozhodčí udělil čtyřem hráčům (Hrach, Špaček - L.Zientek, Malík) čtyřminutové tresty za hrubost.