Radek Duda: Obrat v zápase zvedl naše sebevědomí do posledního utkání

Date of publication Author Petr Horčička, Tomáš Dolejš

Chomutov/Liberec - Bílí Tygři odehráli poslední venkovní klání letošní sezóny, hostitelem jim byli chomutovští Piráti. Duel byl gólově bohatý, na obou stranách v normální hrací době padlo po čtyřech brankách. Muselo se tedy prodlužovat a v nastaveném čase byli úspěšnější hosté. Postaral se o to Radek Duda, jenž se v zápase prosadil hned dvakrát. I díky jeho přesným zásahům si tak Liberec veze pod Ještěd důležité dva body.

Radku, jak bys zhodnotil dnešní zápas? Nezačali jste moc dobře, ale dokázali jste skóre obrátit.
Začali jsme špatně a dostali dva góly. Na druhou stranu jsem dlouho nezažil, že bychom takový zápas obrátili ve svůj prospěch. Zlepšili jsme bruslení, dařilo se nám lépe kombinovat a dohrávat hráče. Tím jsme domácí dostali pod tlak a z toho vznikaly šance, které jsme využili. Tohle pomůže naší psychice a našemu sebevědomí do posledního zápasu, ve kterém se bude hrát o všechno.

Nabudil vás druhý inkasovaný gól ze začátku druhé třetiny?
To si ani nemyslím. Už v kabině jsme si řekli, co chceme hrát a konečně naše hra nějak vypadala. Odrazili jsme se od pomyslného dna a začali jsme předvádět hokej, který je účelný a úspěšný. Hráli jsme tak, abychom tenhle zápas zvládli a připravili se na ten poslední, který bude klíčový pro všechny tři mančafty. Kdo vyhraje za tři body, zahraje si příští rok extraligu.

Po vyrovnání jste se dvakrát dostali do vedení, ale Piráti vždy dokázali srovnat. Na 4:4 dokonce několik vteřin před koncem normální hrací doby. Jak si to vysvětluješ?
Poprvé jsme dostali gól v oslabení, pak jsme inkasovali čtyřicet dva vteřin před koncem. Těžko říct, co za tím vyrovnávacím gólem bylo. Nedostali jsme puk z pásma a před brankou zůstal nepokrytý hráč, který šťastnou tečí vyrovnal v poslední minutě.

Definitivní rozhodnutí přišlo v prodloužení. A postaral jsi se o to ty, nutno říci, že trochu se štěstím. Mohl by jsi popsat, jak se ta gólová situace seběhla?
Viděl jsem, že Adam Jánošík získal puk a všechno hrnul před sebou, jak to od beků potřebujeme. Hodil mi to do strany a já viděl, že s Petrem Nedvědem jedou do brány. Tak jsem před ni tak nějak fotbalově centroval s tím, že gólman může být ve stresu z dojíždějících hráčů anebo puk někde zůstane. Šťastný gól, takové k hokeji patří. Škoda, že jsme ještě ve třetí třetině dostali takový víceméně náhodný vyrovnávací gól. Ale v prodloužení nám to "ten nahoře" vrátil.

První tři týmy mají stejný počet bodů a o účastnících extraligy pro příští rok tak bude rozhodovat poslední kolo barážových bojů. Vás doma čeká Mladá Boleslav...
Osobně to vnímám jako něco nádherného. Všechno je otevřené. U nás i v Olomouci to budou velké zápasy. My soustředíme na sebe a já osobně se na ten zápas těším. Věřím, že přijde plný barák a fanoušci nás poženou dopředu. Doma hrajeme dobře a dneska jsme si ukázali, že hokej umíme hrát. Když budeme dělat co dneska, nemůžeme prohrát. Myslím, že se můžeme porazit jen sami.