Promění Bílí Tygři první mečbol série?

Date of publication Author Petr Schultz

Už jen jeden krůček stačí Bílým Tygrům k postupu do semifinále letošního play-off. Jenže ten poslední bývá obvykle také ten nejtěžší. Liberečtí v něm ale budou mít v zádech plné hlediště se sílou Whiteoutu. Úvodní buly je naplánováno na pátečních 18:10.

HC Mountfield

České Budějovice v domácím prostředí dvakrát zaváhaly a smazaly si tak výhodu z druhého utkání čtvrtfinále, kdy dokázaliÿ dobýt liberecký led. Aktuálně prohrávají v sérii 1:3 a při dalším klopýtnutí už mohou objednávat letenky na dovolenou.

Jiří Šimánek je nejproduktivnějším hráčem Mountfieldu v sérii.

Oproti minulým dvěma zápasům pod Ještědem vázla Jihočechům koncovka. Ve dvou utkáních po sobě v Budvar areně dokázali skórovat jen jednou. Přitom v úvodních duelech série na ledě Bílých Tygrů pálili přesně svěřenci trenéra Výborného hned devětkrát do černého. „Dali jsme jeden gól za dva domácí zápasy a to je pak těžké vyhrát,“ smutnil Jan Kovář po dvou domácích duelech.

Mountfield měl navíc ke zlomení domácí nemohoucnosti hned několik přesilových her, ale na jihu Čech nevyužil ani jednu jedinou. „Tam se lámal chléb. Kdybychom dvě využili, tak ten zápas byl zcela jiný. Ale to jsou kdyby,“ vyjádřila se po čtvrtém klání brankářská jednička Českých Budějovic Jakub Kovář.

Pro utkání s Libercem nebude trenéru Františku Výbornému k dispozici stále obránce René Vydarený, který si odpykává třízápasový distanc po faulu na Tomáše Klimentu.

Statistiky v play-off

Útočníci
Šimánek Jiří   3 (2+1)
Kotalík Aleš   3 (1+2)
Kašpařík Pavel 3 (2+1)
Obránci
Mikuš Peter    2 (1+1)
Novák Jan      2 (0+2)
Kovář Jakub  (210 minut) 3,14 branky na zápas/úspěšnost 91,41%
Kantor Pavel (28 minut) 0,00 branky na zápas/úspěšnost 100,00%

Libereckým Bílým Tygrům zatím českobudějovické maso pořádně šmakuje. Na jihu Čech vyhráli oba své zápasy a dostali se do vedení v sérii 3:1. Dali navíc zapomenout na nevydařené druhé utkání pod vrcholky Jizerských hor, které nezvládli v poměru 4:6.

Tomáš Urban nasbíral v sérii už pět kanadských bodů.

Severočeši se mohou v pátek stát prvním semifinalistou letošního play-off, jenže poslední krok bývá obvykle ten nejtěžší. Sami Liberečtí to moc dobře ví poté, co smazali náskok Slavie ve čtvrtfinále 2011. O postupujícím pak musel rozhodnout až nevyzpytatelný sedmý zápas.

Modrobílým se na jihu Čech dařilo především v obranné činnosti. Oproti minulým dvěma zápasům, v nichž inkasovali hned devět branek, lovili puk v Budvar aréně jen v jednom případě podještědští gólmani ze své klece. Trenérům se navíc vyplatit tah s rotací brankářů. Zatímco Marek Pinc vychytal v prvním duelu v Budvar areně nulu, jeho mladší kolega pak podržel ve druhém nervydrásajícím utkání svůj tým několika důležitými zákroky. Lodivodu liberecké střídačky Jiřímu Kalousovi tak vyšel bravurní tah, kdy má oba brankáře připravené do zápasu. Před pátečním duelem má ale navíc pěkně zamotanou hlavu z toho, koho vlastně pošle mezi tři tyče.

V play-off zatím září liberecké mládí. Nejproduktivnějším hráčem týmu tak není Petr Nedvěd, ale nejvyšší muž v extralize Tomáš Urban. Urostlý forvard má na kontě už pět kanadských bodů a o bod vede klubové hodnocení před Lukášem Vantuchem, Michalem Bulířem a Petrem Nedvědem.

Do utkání proti Mountfieldu s největší pravděpodobností nezasáhnou Tomáš Vak, Tomáš Klimenta a Lukáš Krejčík. U Michala Bulíře stále visí otazník a není tak jasné, zda týmu pomůže.

Pátý zápas čtvrtfinále startuje od 18:10!

Statistiky v play-off

Bilance: 7:7
Skoré: 44:47
Střely: 461:473

Špetka statistik z play-off:

Jak si vedli Bílí Tygři v pátých zápasech play-off?

Celkem: 10 zápasů
Bilance: 5:5
Skoré: 34:35

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR