Rozhovory

Příprava s Tygry? Tradice! Chtěl bych se tu připravovat každý rok, přiznává Vítek Vaněček

Liberec - Mezi Bílými Tygry se na startu ledové přípravy objevila jedna milá návštěva. Brankář Vítek Vaněček, který v Liberci působil před svým odchodem do zámoří, se na severu Čech ve společnosti šelem připravuje na další sezónu za mořem, kde se bude prát o NHL. „Ještě to chvíli potrvá, než mě povolají,“ tuší nadějný brankář.

Po roce se znovu připravuješ s Bílými Tygry. Je to už taková tradice?
Pro mě se z toho tradice stala a jsem moc rád, že mě sem vezmou. Můžu si tu zatrénovat na ledě a nikde jinde tu možnost nemám. V Havlíčkově Brodě se ještě nezačalo a navíc je tam 2. liga. Tady se hraje extraliga, takže bych se tu chtěl připravovat každý rok.

Brankářský tým Liberce je teď hodně mladý. Jak se na to díváš?
Myslím, že pro kluky je to dobré, protože jsou mladí. Dostávají tu šanci, za což jsou určitě rádi. Doufám, že se jim bude dařit.

Aleše Stezku koneckonců znáš z mládežnických let. Sledoval jsi ho v zámoří?
Koukal jsem vždycky jen na výsledky na livesportu. Potkali jsme se jak na mistrovství světa, tak v Liberci. Určitě mu moc gratuluji k vítězství v USHL.

Vítek Vaněček

Jaké to je sejít se s ním, byť jen na tréninku, v A-týmu Bílých Tygrů?
Je to super, protože já taky nejsem zas až tak starý. Jsem tu jeden z nejmladších. Pro mě to je určitě lepší.

Když se ohlédneš za tvoji sezónou, jaká byla?
Byl to pro mě první rok v AHL. Řekl bych, že jsem začal dobře. Tři měsíce byly super, pak přišla šestizápasová krize. Nechci to nijak házet na spoluhráče, ale myslím, že to nešlo celému týmu. Potom to bylo jako na houpačce do doby, než k nám vytrejdovali dalšího brankáře. Ten odchytal zbytek sezóny. V play-off se ale zranil, já jsem dochytal poslední tři zápasy vyřazovacích bojů, po kterých jsme bohužel vypadli.

Jak to hodnotíš po osobní stránce? Je AHL zase o trochu blíž NHL?
Myslím si, že je to pro mě dobré. Začal jsem v ECHL, kde jsem se naučil anglicky. Teď jsem popošel nahoru, určitě je to kvalitnější liga a tím pádem je to blíž NHL. Doufám, že se tam jednou dostanu.

brankář Vítek Vaněček (uprostřed) byl oceněn mezi mládežnickými jednotlivci

Je pro brankáře cizince těžší se prosadit?
Určitě. Gólman se tam musí vychytat, nejvíc asi v té AHL. Pak, až bude připravený, může teprve nastoupit v NHL. Myslím, že v mém případě to bude ještě chvíli trvat.

Cítíš to tak, že se sezónu po sezóně měníš a hokejově dospíváš?
Tak určitě. Učí mě tam novým a odlišným věcem než tady.

Je zajímavé, že v zámoří si do svých juniorských soutěží nepouštějí zahraniční gólmany. Myslíš, že to něčemu prospívá?
To se zrovna stalo v mém ročníku. Hodně jde o angličtinu. Evropští gólmani musí chodit do školy a učit se anglicky a až pak jdou do nějaké soutěže jako ECHL nebo AHL. Ale už přicházejí připravení. Já jsem musel jít do profihokeje bez angličtiny a naučit se to tam. Myslím, že je to škoda.

A po sportovní stránce? Aleš Stezka říkal, že například v USHL jsou trochu divočejší výsledky...
To nedokážu posoudit, protože jsem tam nikdy nebyl.

Jak vidíš svou budoucnost? Amerika, nebo myslíš na návrat domů?
Určitě se budu snažit co nejdéle vydržet v Americe, abych se popral o NHL. To je můj sen už od malička. Zkusím tam zůstat a postupem času se prosadit.

Vaněček v typickém brankářském postoji

Jak blízko aktuálně jsi?
Myslím, že to určitě bude ještě chvíli trvat. Minimálně dva až tři roky. Napřed se musím vychytat a pak mě možná povolají. NHL je nejlepší liga na světě a nepustí mě tam nepřipraveného.

Tvojí mateřskou organizací jsou Capitals. Jaké je učit se od Holtbyho nebo Grubauera?
Je tam fantastický trenér brankářů a Braden Holtby, který vloni vyhrál Vezinovu trofej. Jsou to všichni dobří kluci, tak se od nich snažím načerpat co nejvíce zkušeností.

Jak často se s nimi potkáváš?
Na zářijovém kempu jsem s nimi pořád, ale pak jedu na sezónu do Hershey a už je nevidím. Ale určitě se dá od nich pochytit spousta věcí, v tom týdnu jsme na ledě spolu každý den.

Související

Naši partneři

Generální partner
Generální partner