Příběh Michaela Klingera: Od malička miluji Bílé Tygry, byl by sen nastoupit v dresu Áčka

Date of publication Author Jonáš Jech, Kryštof Rossmann

Liberec - Tvrdého beka vychoval liberecký hokej. V modrobílém dresu nastupuje už od druhé třídy. Prošel všemi mládežnickými kategoriemi, přičemž nakoukl i do reprezentace. Navíc je podepsaný pod největším úspěchem staršího dorostu v posledních letech. „Před dvěma roky nám nikdo nevěřil, ale my jsme fantastickou jízdou ovládli play-off a vyhráli titul," prozrazuje Michael Klinger na začátek.

Ke sportu ho přivedl tatínek ve čtyřech letech. "Většina kluků začíná s hokejem takhle brzo. Jednoduše mě vzali na led a dali mi do ruky hokejku. Od té doby mě to ani na malý moment neomrzelo." Úplně první krůčky ovšem nezažil urostlý obránce ve městě pod Ještědem, nýbrž v nedalekém Frýdlantu. Tam si ho také všimli skauti Bílých Tygrů. „Do Liberce je to téměř půl hodiny cesty a rodiče mě skoro každý den vozili na tréninky. Za to jsem jim velmi vděčný."

Michal je oporou defenzivních řad, ale jen souhrou náhod ho nevidíme válet na druhé straně kluziště. „Až do osmé třídy jsem hrál útočníka. V té době se zranilo pár obránců. Trenéři se rozhodli, že mě tam zkusí a už mi to tak zůstalo," usmívá se Klinger. Rok na to byl navíc pozván do reprezentace. Národní výběr do šestnácti let se chystal na Turnaj Čtyř, který se hrál v Rusku. Mladý bek nechyběl v závěrečné nominaci. „Dostali jsme se do finále, ve kterém to byl urputný boj. Je to můj neoblíbenější zápas na který hrozně rád vzpomínám. Odehráli jsme celý turnaj ve velkém stylu. Na euforii z vítězství snad nikdy nezapomenu."

Michael Klinger a Radek Šír přebírají cenu pro nejúspěšnější mládežnický kolektiv Liberecka (2015)

V letošní sezóně pravidelně nastupuje za nejstarší výběr liberecké mládeže. „Co se týče juniorky, příliš se nám nedaří. Začátek byl celkem vyrovnaný. Teď se spíše trápíme. Nemám ani stálého parťáka v obraně. Jak nejsou příznivé výsledky, tak se hodně mění sestava. Posledních pár zápasů nastupuji s mladším Vratislavem Kunstem. Hraje se mi s ním dobře, ale jak už jsem říkal, často se točí složení obranných dvojic i útoků. Je čím dál těžší jít tabulkou nahoru.

V nejbližší době nás navíc čekají důležité zápasy, které rozhodnou o tom, jestli se dostaneme do play-off. Tam už je to jiná soutěž a můžeme překvapit. Tým na to máme. Extraliga je vyrovnaná. Když půjdeme zápas od zápasu, budeme v plné síle, jelikož přijde hodně kluků z Benátek, určitě máme na nejvyšší příčky."

Tento devatenáctiletý hokejista je znám především svou tvrdostí, obětavostí a týmovým duchem. Tyto vlastnosti mu vynesly na dres kapitánské céčko, i když je v juniorech nastálo prvním rokem. Nicméně před několika týdny ho postihly zdravotní problémy a tíhu zodpovědnosti za něj musel přebrat Jakub Kalfiřt.

„Nejdříve je zajímavé zmínit, jak jsem se vůbec k té hodnosti vůbec dostal. Náš kapitán se zranil už v přípravných zápasech. Trenéři mi dali důvěru, za níž jsem byl rád. Snažil jsem se týmu dát všechno, bohužel se nedařilo. Sám jsem to těžce nesl a nezvládal psychicky. Přiživil to i můj krátkodobý problém s břišním svalstvem. Nemohl jsem se pořádně hýbat, hrát na 100%, takže bylo lepší si dát jeden zápas pauzu. Dohodl jsem se, aby to převzal někdo jiný a dal týmu nový impulz."

Co se reprezentace týče, zažil Klinger své největší úspěchy v kategorii U16. „Byla to obrovská zkušenost. Poznal jsem nové kluky, skvělé hokejisty. Pokaždé jsem se naučil věcem, které jsme tady v Liberci třeba nedělali. Moc jsem si to užil, proto se hokej dělá." Momentálně je Michael Klinger na seznamu náhradníků pro Turnaj Pěti Zemí, kterého se zúčastní tým do devatenácti let. „Je obrovská čest vidět svoje jméno na stejném seznamu, kde figuruje třeba David Kaše nebo liberecký Dominik Lakatoš. Vždy reprezentaci beru jako odměnu a cením si toho. K té roli náhradníka... Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Když bude forma, tak bych mohl uspět, ale teď, když se nedaří týmu ani mě, to bude hodně těžké."

Michael Klinger v reprezentačním dresu

Plánovat budoucnost je pro každého hokejistu téměř nadlidský úkol. Výkony se mění zápas od zápasu stejně jako umístění sezónu od sezóny. Michal má přesto jisté představy. „Příští rok bych chtěl určitě zůstat v Liberci. Pomoci juniorce natolik, aby sezóna byla lepší než ta současná. Kdyby se dařilo, také bych určitě rád nakoukl do Benátek. Zatím jsem s nimi pouze trénoval. Nicméně nedávno byla farma spojena se Spartou a Mladou Boleslaví, takže je velmi těžké se do týmu probojovat. Mým vzorem je bývalý švédský obránce Nicklas Lidström. A kdybych se měl svěřit se svými sny, tak od malička miluji Bílé Tygry. Jeden bych si splnil tím, že bych nastoupil v jejich modro-bílém dresu A-týmu," uzavřel mladý hokejista.

Slavná trojice aneb selská jízda