Před Libercem je další těžký úkol, pokusit se bodovat proti rozjeté Spartě

Date of publication Author Ondřej Flanderka

L i b e r e c - Hokejová extraliga se rychlým tempem blíží ke konci své základní části. Pozice Bílých Tygrů v tabulce se ale nelepší, a k tomu aby Severočeši udrželi naději na předkolo play-off, potřebují bodovat. V úterý ale pod Ještěd přijede soupeř z nejtěžších – pražská Sparta. Ta má navíc v poslední době velmi dobrou formu. Souboj jedenáctého se třetím uvidí Tisport arena v úterý od 18:30.

HC Sparta Praha

Pražané se po ne úplně přesvědčivých výkonech z října probrali a od začátku prosince mají velmi dobrou formu. Z posledních dvanácti zápasu získali Holešovičtí slušných osmadvacet bodů a tabulkou se prokousali až na třetí místo. Výborného svěřenci navíc mají k dobru ještě zápas s karlovarskou Energií, který byl odložen kvůli účasti Západočechů na Spengler Cupu.

Za zlepšením Pražanů stojí i návrat formy střelce Petra Tona, který v posledních šesti utkáních rozšířil svou sbírku o jedenáct kanadských bodů, když zaznamenal sedm gólů a čtyři asistence. Daří se i Davidu Výbornému a tradiční dvojici Broš – Kratěna. Svou pozici prvního brankáře a jedné z velkých letních posil navíc začal potvrzovat i Tomáš Pöpperle, díky němuž se hokejisté z hlavního města mohou pyšnit jasně nejlepší extraligovou defenzivou. Sparta zkrátka v posledním období šlape jako dobře namazaný stroj.

A i když hráčům s „S“ na prsou nevyšel první zápas roku 2009, který prohráli hladce 0:3 na ledě Vítkovic, dokázali na nevydařené utkání rychle zapomenout a následné dvě domácí střetnutí zvládnout. Nejprve si poradili se Zlínem, v rámci čtyřicátého kola pak po velké přestřelce udolali Litvínov 5:4. Výhru režíroval především Petr Ton, o vítězný zásah se postaral junior Petr Kafka. Pro devatenáctiletého talentovaného útočníka to byla vůbec první branka v extralize.

Trenéři Výborný s Jelínkem budou v Liberci postrádat Martina Ručinského, který nehraje od konce října kvůli prasklému kloubnímu pouzdru kyčle, a i když už začal trénovat, do úterního utkání by ještě zasáhnout neměl. Nejistý je i start Ondřeje Kratěny, který kvůli problémům s kolenem chyběl v nedělním utkání s Litvínovem.

Informace o klubu:

Rok založení: 1903 jako klub bandy hokeje
Klubové barvy: modrá, žlutá, červená a rudá
Stadion: TESLA ARENA
Web: hcsparta.cz

Realizační tým:

Hlavní trenér: František Výborný
Asistent trenéra: Marian Jelínek
Trenér Brankářů: Josef Bruk
Vedoucí mužstva: Jaroslav Velechovský

Poslední tři utkání:

38. kolo: HC Vítkovice Steel – HC Sparta Praha 3:0
39. kolo: HC Sparta Praha – RI OKNA Zlín 4:2
40. kolo: HC Sparta Praha – HC Litvínov 5:4

Statistiky:

Útočníci:
Kratěna Ondřej  34 (17+17)
Výborný David   34 (13+21)
Ton Petr        29 (15+14)

Obránci:

Vykoukal Jiří   17 (4+13)
Hanzlík Jan     11 (0+11)

Pöpperle Tomáš  2,47 branky na zápas/úspěšnost zásahů 92,42%

Liberečtí v neděli na Kladně sahali po třech bodech, nakonec se ale museli spokojit s jedním, když prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Penalty Severočechům letos zatím vůbec nejdou, z šesti pokusů totiž všech šest utkání, které rozhodovaly až nájezdy, prohráli a jsou v této disciplíně vůbec nejhorším týmem v extralize.

Kouč Pešán se v posledním období může spolehnout na útočnou řadu Šachl – Blatný – Bartovič, která v posledních dnech tým z Šaldova města táhne. Během předcházejících pěti zápasů se tato lajna postarala o sedm libereckých gólů. Proti Spartě budou domácím scházet obránci Harant s Kajínkem a pravděpodobně i další bek Jiruš. Nejistý je i start útočníka Plodka.

Vzájemná střetnutí Tygrů se Spartou jsou vždy velmi zajímavá a táhnou diváky do ochozů. Pouze jednou v historii dorazilo do Tisport areny na zápas těchto dvou celků méně jak šest tisíc diváků (11.9.2005 přišlo „jen“ 5972 fandů), často jsou navíc tato střetnutí vyprodána. Ve třech předchozích duelech v této sezóně se z výhry vždy radovali domácí. První utkání na Spartě vyhráli Pražané v nájezdech, druhé ovládli Tygři v Liberci díky skvělé třetí části jasně 5:2 a dosud poslední zápas hraný 30. listopadu 2008 v hlavním městě zvládli díky bezchybné defenzivě lépe Výborného svěřenci a po výhře 2:0 si připsali tři body.

Poslední tři utkání:

38. kolo: Bílí Tygři Liberec – HC Znojemští Orli 3:5
39. kolo: Bílí Tygři Liberec – HC MOUNTFIELD 3:2
40. kolo: HC GEUS OKNA Kladno – Bílí Tygři Liberec 3:2 sn

Statistiky:

Útočníci:
Kašpařík Pavel     30 (11+19)
Podkonický Andrej  27 (10+17)
Nedorost Václav    25 (8+17)

Obránci:

Jiruš Valdemar      20 (1+19)
Zíb Lukáš           15 (6+9)