Podruhé v sezoně doma. Pod Ještěd se valí královéhradečtí bojovníci

Date of publication Author

L i b e r e c – Zatím to není, jak se říká, zcela to pravé ořechové. Bílí Tygři ve dvou dosavadních případech ztratili své vedení a duel s Brnem i na ledě pražské Slavie prohráli. V neděli se přesunou znovu do domácí Tipsport areny, kde se od 18:00 v rámci třetího extraligového kola postaví Hradci Králové.

Mountfield HK

Dva zápasy, plný počet bodů. "Začátek sezony je náš," vzkazují hokejisté Hradce Králové. Jistě, po dvou kolech jsou jakékoliv úvahy směrem do budoucna předčasné. Přesto Východočeši začínají budit respekt: ve Vítkovicích vyhráli 5:3 a dva dny nato porazili doma sebevědomou Spartu.

V přípravě přitom neměl soubor vedený trenérem Peterem Draisaitlem kdovíjaké úspěchy. Hradečtí z deseti zápasů zvítězili jen třikrát, zuby si vylámali třeba na Mladé Boleslavi, Znojmu nebo Liberci. Teď se ale drží vinou horšího skóre na druhém místě extraligové tabulky za Třincem.

V přípravě dokázali Liberečtí hradeckého soupeře zdolat. Zopakují nedávný skalp?

Po loňské sezoně, kdy tým vypadl ve čtvrtfinále play-off s pozdějším mistrem, doznal kádr řady změn. Vedení si pojistilo služby Jaroslavy Kudrny nebo kapitána Jiřího Šimánka, hradecký dres už naopak neobléká František Ptáček, Lukáš Květon či Jakub Langhammer. A posily? Mezi nejzvučnější jména na soupisce Mountfieldu se řadí bek Jiří Vašíček a perspektivní Kanaďan Collin Valcourt.

Hradec se pustil i do rekonstrukce stadionu a před sezonou si stanovil vysoké cíle. Aby ne, nováčkovi se loni příliš nevěřilo a v základní části překvapil pátým místem. Letos touží dosavadnímu maximu konkurovat!

Liberecká obrana musí každopádně eliminovat sílu elitní útočné trojky ve složení Kudrna – Mertl – Šimánek, jež režírovala úspěch ve Vítkovicích a do statistik se vryla také proti Spartě. Jaroslav Kudrna, bývalý forvard Bílých Tygrů, dokonce s pěti body vede kanadské bodování celé soutěže.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 2013
Klubové barvy: černá, bílá, červená
Webové stránky: mountfieldhk.cz
Stadion: Zimní stadion v Hradci Králové (7 700 diváků)

Hlavní trenér: Peter Draisaitl
Asistent trenéra: Jiří Kučera
Trenéři brankářů: Robert Horyna
Vedoucí mužstva: Ladislav Souček

Změny v kádru před sezónou 2014/15

Odešli:

Ondřej Kacetl        - brankář - Jihlava (hostování)
František Ptáček     – obránce – Kometa Brno
Michael Kolarz       - obránce - Riessersee (Německo)
Tomáš Harant         - obránce - Karlovy Vary
Karel Plášil         - obránce - Litoměřice

Přišli:

Tomáš Slovák        - obránce - Plzeň
Jiří Vašíček        - obránce - Pardubice
René Piegl          - obránce - České Budějovice
Dávid Skokan        - útočník - Slavia Praha
Ondřej Kopta        - útočník - Plzeň
Roman Kukumberg     - útočník - Slovan Bratislava
Collin Valcourt     - útočník - Prince Albert Raiders (Kanada)
Tomáš Troliga       - útočník - Trenčín (Slovensko)
Petr Beránek        - útočník - Znojmo

Útočníci:
Jaroslav Kudrna 5 (2+3)
Tomáš Mertl 4 (3+1)
Rudolf Červený 3 (3+0)
Obránci:
Tomáš Slovák 1 (0+1)
Brankáři:
Pavel Kantor 120 minut/2 branky na zápas – úspěšnost 91,11%

Ani v jednom ze dvou duelů dosavadního ročníku extraligy výrazně nestrádali, i tak však svítí Bílým Tygrům v bodové kolonce strašidelná nula. Modrobílí nejprve prohráli na domácí půdě s Brnem 3:5, přestože měli slušně našlápnuto k vítězství. A zatím poslední bitva na Slavii rozesmutnila liberecké tváře znovu. "Neodehráli jsme špatný zápas. Ale rozhodly přesilovky. To je pro nás důvod k zamyšlení," hodnotil nepříznivý výsledek 2:3 asistent trenéra Milan Černý.

Co zápas, to gól. Prosadí se Petr Vampola i proti Hradci?

Nejvyšší čas zabrat, pánové! Úvod sezony je v mnoha ohledech klíčový. Stačí si vzpomenout, jak minimální rozdíly jsou mnohdy po konci základní části mezi kluby "na hraně". Ať už předkola, nebo přímého čtvrtfinále. S bodovou jistotou v zádech se zkrátka hraje o mnoho lépe.

Liberec zatím stihl nastřílet za dvě utkání pět branek – nejlepší střelec Petr Vampola se radoval dvakrát. Přesto už vedení ulovilo novou akvizici do útoku: kontrakt do 30. dubna 2015 podepsal čtyřiadvacetiletý Martin Bakoš. "Je to mladý hráč se zkušeností z KHL, podobný typ (držení hole vpravo) nám chyběl v přesilovkách," vysvětloval generální manažer Bílých Tygrů Ctibor Jech.

Bakoš by mohl teoreticky zasáhnout už do duelu s Mountfieldem. Mimochodem, Tygři mají s východočeským sokem vyrovnanou bilanci. Loni ze čtyř vzájemných duelů slavil každý z týmů dvakrát. V přípravném utkání letos v srpnu pak mužstvo kouče Pavla Hynka vyhrálo 4:3 po nájezdech.

Útočníci:
Petr Vampola 3 (2+1)
Martin Škoula 2 (1+1)
Jaroslav Vlach 2 (0+2)
Obránci:
Radim Šimek 1 (1+0)
Brankáři:
Marek Schwarz 59 minut/3,05 branky na zápas – úspěšnost 91,11%
Ján Lašák 57 minut/5,26 branky na zápas – úspěšnost 78,26%

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR