Pod Ještěd míří Sparta, očekává se velice kvalitní souboj

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Hned na začátek letošního ročníku Tipsport extraligy míří na sever Čech speciální soupeř. Tím je pražská Sparta, která, pokud je tak silná jako loni, bude atraktivní překážkou kamkoli v rámci soutěže přijede. Liberec by neměl být výjimkou a nedělní zápas jistě přiláká mnoho fanoušků do ochozů Tipsport areny. Pokud patříte mezi ně, neváhejte v 17 hodin přijít!

HC Sparta Praha

Loni patřila pražská Sparta v základní části sezony mezi nejobávanější celky Tipsport extraligy a její příjezd vždy přilákal do ochozů aren po celé zemi více fanoušků než obvykle. Oproti minulému roku však nemá ve svých řadách několik opor. Brankář Tomáš Pöpperle a ofenzivní bek Michal Sersen odešli do Lva. Jejich ztráta ale bude méně citelná s příchodem brankáře Marka Schwarze a týmu jistě pomůže i návrat veterána Jaroslava Hlinky.

Přípravu klubu z hlavního města nelze ohodnotit jedním slovem. Někdy to vypadalo, že Spartu čeká krušný rok, jiná utkání však připomínala vydařenou poslední sezonu. Pravdou ale je, že selhání s Litoměřicemi a Mladou Boleslaví nebo sedmibrankový debakl v Chomutově si nedělní hosté za rámeček nedají. Na druhou stranu dvě výhry proti Pardubicím a jedna proti Slovanu Bratislava z KHL jsou cenné. Navíc se vyvedl i začátek extraligy, výhra 2:1 na nájezdy proti Karlovým Varům by měla dodat týmu sebevědomí.

V loňské sezoně si Sparta s Bílými Tygry rozdělila vzájemné zápasy: oba týmy měly po jedné tříbodové výhře a jedné výhře v prodloužení. Stejně jako letos se potkaly už ve druhém kole, tehdy Liberečtí zvítězili na ledě pražské tehdy ještě Tesla Areny. Zato druhý zápas byl fenomenální. V hokejovém stánku pod Ještědem bylo plno a krásný výkon Petra Nedvěda a jeho svěřenců zavinil nádhernou výhru 5:4 pro domácí.

Jak lze poznat ze začátku preview, post brankářské jedničky převzal po Tomáši Pöpperlem Marek Schwarz, který se bude liberecké ofenzivě překonávat těžce. Mezi nejlepší beky Sparty patří Američan Troy Milam, bývalý Bílý Tygr Angel Krstev nebo tvrdý chlapík David Kočí. Vepředu se Pražané spoléhají na Petry Tona, Tenkráta a Jánského, Ivana Rachůnka nebo Alexe Fostera.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1903
Tituly: 8x
Klubové barvy: rudá, bílá
Webové stránky: hcsparta.cz
Stadión: Tipsport Arena (kapacita 14 144 diváků)

Hlavní trenér: Richard Žemlička
Asistent trenéra: Jan Votruba
Trenér brankářů: Radek Tóth
Vedoucí mužstva: Jaroslav Velechovský

Změny v kádru

Přišli
Marek Schwarz    – brankář – TPS (Fin.)
Travis Gawryletz - obránce - Karlovy Vary
Ari Vallin       - obránce - Espoo (Fin.)
Jaroslav Hlinka  - útočník - Linköping (Švéd.)
Zdeněk Bahenský  - útočník - Mladá Boleslav

Odešli
Tomáš Pöpperle   - brankář - Lev Praha (KHL)
Michal Sersen    - obránce - Lev Praha (KHL)
Tomáš Rachůnek   - útočník - Lev Praha (KHL)
Mário Bližňák    - útočník - Slovan Bratislava (KHL)

Posledních pět zápasů Sparty:

ET 4: Sparta vs. Linköping        5:2
ET 6: Chomutov vs. Sparta         7:0
ET 5: Sparta vs. Chomutov         1:3
přát.: Pardubice vs. Sparta       3:5
1. kolo: Sparta vs. Karlovy Vary  2:1sn

Po celkem vydařených přípravných zápasech jsou Bílí Tygři teprve na začátku extraligové sezony. Za sebou mají jediné utkání a ačkoli bylo vítězné, vědí, že jich bude daleko více a některá budou daleko těžší. A jedno z takových je možná čeká už nyní v neděli.

V prvním kole bojovali Liberečtí na ledě kladenských Rytířů, kde dlouho díky gólu Petera Galamboše drželi jednobrankové vedení, ale v poslední minutě základní hrací doby jej při hře proti prázdné brance ztratili. Vyrovnával veterán Pavel Patera a po nerozhodném prodloužení se pokračovalo do samostatných nájezdů. Ty také trvaly poměrně dlouho až je rozhodl jeden z nejnovějších Tygrů, Tomáš Netík.

Netík tu bude pravděpodobně pouze do listopadu, do té doby by však měl být jedním z tahounů ofenzivy severočeského celku. Také to vypadá, že jedničkou bude celkem jasně Marek Pinc. Tomu se sice příprava nepovedla zrovna na jedničku, na Kladně však byl, jako obvykle, velice pevný.

Avšak proti Spartě budou modrobílí muset těžit spíše z reflexů Marka Pince než z dovedností Tomáše Netíka. Ten totiž proti pražskému celku nenastoupí. Kluby se tak dohodly při podpisu smlouvy, jelikož Netík je odchovancem a bývalým dlouholetým hráčem Sparty.

Posledních pět zápasů:

5. kolo ET: Liberec vs. Brynäs IF        1:2
6. kolo ET: Pardubice vs. Liberec        0:3
7. kolo ET: Liberec vs. Pardubice        4:3
přát.: Weisswasser vs. Liberec           2:5
1. kolo ELH: Kladno vs. Liberec          1:2sn

Bilance vzájemných zápasů v ELH

Liberec vs. Sparta
Počet zápasů: 40
Skoré: 103:100
Bilance: 14 – 5 – 0 – 6 - 15
Divácký průměr: 5 696