Pětice Bílých Tygrů si prodlouží sezonu v reprezentačním dresu

Date of publication Author Martin Zíta

Všem hráčům A-týmu Bílých Tygrů sezona ještě nekončí, hned pět z nich si totiž začátkem dubna obleče reprezentační trikoty. Za Českou republiku to budou útočníci Jakub Valský s Tomášem Filippim a obránce Ondřej Vitásek, do slovenského hledáčku se dostali parťáci z jedné formace Tomáš Bulík a Martin Bartek.

Z osobního pohledu vydařený závěr sezony u české trojky nezůstal bez odezvy nového reprezentačního kouče Vladimíra Růžičky, jehož čeká obnovená premiéra 10. dubna, kdy se se svými svěřenci představí proti proti Dánsku. Právě v souboji v rámci Euro Hockey Challenge by si měli, pokud se nestane něco nepředpokládaného, všichni tři liberečtí zástupci odbýt své debuty.

Ondřej Vitásek se za sezonu dostal z Benátek až do reprezentace.

Ondřeje Vitáska čeká vůbec první kontakt s národním týmem, jelikož na rozdíl od svých kolegů nemá zkušenosti s mládežnickými reprezentacemi. „Je to super. Abych řekl pravdu, tak jsem to vůbec nečekal,“ komentoval svou nominaci do širšího reprezentačního kádru. „Letošní sezonu jsem začínal v Benátkách, pak jsem se dostal do áčka a teď reprezentace,“ připomněl svou cestu a poměrně velký výkonnostní skok během pár měsíců. „Snad neudělám ostudu,“ doplnil ještě s úsměvem.

“Byl jsem hodně překvapený. Rozhodně jsem to nečekal,“ reagoval obdobně Jakub Valský. Ten byl ve své reprezentační minulosti blízko největšímu juniorskému šampionátu. „S dvacítkou jsem tehdy objel celou sezonu, ale do nominace na mistrovství světa jsem se bohužel nedostal,“ zavzpomínal.

Sám pětadvacetiletý útočník nečeká, že by úroveň mezinárodních zápasů měla nováčky zaskočit. „Nemyslím, že to bude velký skok. S Libercem za sebou máme European Trophy nebo zápas s Admiralem, který hraje KHL, takže nějakou tu zkušenost s evropským hokejem máme.“

„Určitě je lepší, že nás tam bude víc,“ pozastavil se Valský ještě u přítomnosti hned tří Bílých Tygrů. „Ale to nebude jen náš případ, i z ostatních týmů tam určitě bude po dvou třech hráčích. Snad jen kluci z Ruska budou sami, ale myslím, že hned budeme jedna parta.“

Za Slováky útočníci Bartek a Bulík

Své zastoupení budou mít Bílí Tygři i v národním týmu východního souseda. Trenér Vladimír Vůjtek si do kempu totiž pozval útočníky Martina Barteka a Tomáše Bulíka. Parťáky z jedné formace, kteří po osobní stránce taktéž zažili hodně povedený ročník.

Martin Bartek a Tomáš Bulík zabojují o účast na MS.

“Nominace mě samozřejmě potěšila,“ řekl osmadvacetiletý Bulík. „Je to možnost, jak si trochu vylepšit závěr sezony, který nám s Libercem moc nevyšel,“ vzpomněl ještě krátce na rychlý konec v předkole play-off. Radost má nejen z nominace, ale i z pokračování spolupráce se svým o pět let starším krajanem.

„Určitě nám může pomoct, že jedeme oba. Dobře se známe, hráli jsme spolu celou sezonu a už jsme se potkali i v reprezentaci, takže na sebe jsme zvyklí,“ vypočítával výhody dvojice, jež v letošní sezoně nasbírala dohromady přes 70 kanadských bodů. „Věřím, že to i tentokrát potvrdíme.“

První šanci by měli dostat 11. dubna, kdy na slovenský nároďák čeká souboj s Ruskem, taktéž v rámci Euro Hockey Challenge. „Bude to hodně těžký zápas, ale věřím, že ho odehrajeme dobře,“ řekl k ostrému startu přípravy na květnové mistrovství světa.

Ostatně zatímco český trojlístek může svou reprezentační štaci brát hlavně jako zisk dalších zkušeností, oba slovenští útočníci už mají ve slovenském týmu něco odehráno a budou se snažit zabojovat o svůj lístek do Běloruska. „Dostat se na mistrovství světa je snem každého hráče. Budu se maximálně snažit, abych se do konečné nominace dostal,“ potvrdil Bulík.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR