Olympiádu střídá extraliga! Bílí Tygři vyzvou houževnaté Pardubice

Date of publication Author

L i b e r e c – Nejslavnější oheň pohasl, ruch pod pěti kruhy ustál a na náročnou šichtu se znovu připravují extraligoví bojovníci. Osmačtyřicáté kolo už klepe na dveře, v úterý přijedou do Tipsport areny Pardubice. První kotouč padne na středový kruh úderem 18:00.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice

Během olympijské přestávky potrénovali na Vysočině, v přípravném duelu smetli Znojmo 5:1 a teď znovu vstoupí do ostrých bitev. Pardubický úkol zní jasně: za každou cenu projít do play-off. A pokud možno z první šestky, aby se mužstvo vyhnulo zápolení v předkole.

Nekompromisní obrana! Pardubice chtějí do první šestky.

Cíl mají zatím Východočeši na dosah – s třiasedmdesáti body jsou osmí. Trenér Zdeněk Venera navíc své svěřence v nejdůležitější části sezony povzbudil vítězným elixírem. Pardubice z posledních šesti soutěžních zápasů prohrály pouze jednou (v Kladně 3:4 po nájezdech), jinak si parta vedená produktivním mladíkem Tomášem Noskem počíná sebevědomě.

Po výsledkových výkyvech se pozměňovaný kádr stabilizoval. S Dušanem Salfickým utvořil spolehlivou brankářskou dvojici Július Hudáček, v útoku zase šestinásobný mistr vsadil na posily z KHL. Jevgenij Mozer a Valentin Pianov se na východ Čech přesunuli po doporučení slavného stratéga Miloše Říhy. V Pardubicích si mimochodem trenérské povinnosti plní v roli asistenta jeho syn.

Skvělou formou se zase může pyšnit další z cizinců – Slovinec Blaž Gregorc. Čtyřiadvacetiletý obránce si odbyl svoji reprezentační štaci na olympiádě v Soči, kde s národním týmem dosáhl historického úspěchu: Slovinci prošli až do čtvrtfinále, kde podlehli budoucím finalistům ze Švédska.

Hráči z tradiční hokejové bašty teď každopádně stojí, podobně jako Liberec, před výšlapem na vysokou horu. A cesta může být pořádně klikatá. Na cizích hřištích má však mužstvo sílu, venku jsou dokonce Pardubice nejlépe bránícím týmem soutěže při hře v oslabení.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1923
Klubové barvy: červená a bílá
Webové stránky: hcpce.cz
Stadion: ČEZ Arena (10 194 diváků)

Hlavní trenér: Zdeněk Venera
Asistent trenéra: Miloš Říha mladší
Trenér brankářů: Jaroslav Landsman
Vedoucí mužstva: Bohuslav Šťastný

Útočníci:

Tomáš Nosek       39 (17+22)
Tomáš Zohorna     33 (16+17)
Lukáš Radil       28 (14+14)

Obránci:

Václav Benák      21  (7+14)
Marek Ďaloga      16  (3+13)

Brankáři:

Július Hudáček  (1 441 minut) 2,29 branky na zápas/úspěšnost 92,26 %
Dušan Salfický    (721 minut) 2,33 branky na zápas/úspěšnost 92,45 %

Posledních pět zápasů

43. kolo: Kladno – Pardubice          4:3sn
44. kolo: Zlín – Pardubice            1:4
45. kolo: Pardubice – Vítkovice       4:2
46. kolo: Hradec Králové – Pardubice  0:1p
47. kolo: Pardubice – Chomutov        4:2

Zatnout zuby a makat! Jedenáctá příčka rozhodně není tím, co by kouče Pavla Hynka pět zápasů před koncem základní části uspokojovalo. Nyní už se může stát cokoliv, Bílí Tygři ovšem musí kromě vlastních výsledků hledět i na soupeře. Před desátou Slavií jsou pozadu pouze o skóre, na hranici postupu se pohupuje také Litvínov. Ten vyzve Karlovy Vary, Pražané zase v úterý jedou do Plzně...

Spasitel? Ján Lašák čekal na první čisté konto v novém působišti jen krátce.

Nezbývá než doufat v sílu tygří smečky a potřebnou porci štěstí. Podruhé za sebou do skupiny nejhorších? To si Severočeši ani nechtějí připustit. Ve svých řadách už přivítají dva navrátilce ze Soči, kapitána Petra Nedvěda a lotyšského šťírka Kobu Jasse. Prvně jmenovaný si na turnaji připsal jednu asistenci, Jass mezi mantinely tolik prostoru nedostal a nebodoval.

Během dlouhé přestávky nabíral liberecký celek fyzické i psychické síly. Stihl odehrát také dva přátelské zápasy. A v obou případech obstál. Nejprve těsně prohrál s ruským Vladivostokem a o týden později rovněž na domácí půdě přehrál Kladno.

Šelmy ale před duelem s Pardubicemi děsí bilance vzájemných zápasů. Letos se oba týmy potkaly celkem třikrát a Liberec vždy odcházel do kabin jako poražený. V listopadovém střetnutí na půdě Tipsport areny dokonce domácí ani jednou neskórovali a padli 0:2. Chystá se pomsta?

Tajným trumfem v liberecké sestavě by mohl být Ján Lašák. Slovenský gólman vychytal v posledním střetnutí čisté konto, celkově pak za tři duely inkasoval jen čtyřikrát. Teď se navíc postaví proti týmu, v němž prožil několik let své kariéry.

Útočníci:

Martin Bartek  45 (27+18)
Petr Nedvěd    44 (18+26)
Petr Vampola   26 (10+16)

Obránci:

Jiří Hunkes    15  (2+13)
Jan Výtisk     10  (4+6)

Brankáři: