Od kluků v obraně se mám ještě co učit, říká po svém druhém startu v extralize obránce Ján Niko

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e re c – Při lazaretu liberecké obrany se dostalo v závěru základní části i na hráče, kteří s tím před sezónou asi vůbec nepočítali. Své první krůčky mezi extraligovými mantinely udělali v posledních zápasech junioři Říha s Jánem Nikem, který stále nosí kapitánské „céčko“ v nejstarší mládežnické kategorii Severočechů. Talentovaného beka jsme v jeho prvním rozhovoru v extralize vyzpovídali.

Dostal jsi už podruhé za sebou možnost nastoupit za „áčko“. Určitě jsi tedy spokojený?
Jsem rád, že jsem dostal šanci si taky zahrát za áčko Tygrů. Budu se snažit nezklamat a odvést co nejlepší výkony.

Letos jsi začínal v juniorce, hrál jsi i za Benátky a teď vlastně za A-tým. Čekal jsi, že přijde tahle šance?
Abych pravdu řekl, tak nečekal. Vzhledem k tomu, že ale tým má nějaké zraněné hráče, tak jsem byl povolán. Je to obrovský rozdíl oproti juniorce a Benátkám. Hráči jsou tu daleko chytřejší a vše je ve velké rychlosti, trochu jiné tempo.

Jak hodnotíš sám své výkony?
Těžko se mi to hodnotí. Řekl bych ale, že to docela ušlo. (Dodává s malým úsměvem). Spíš se ale musíte zeptat trenérů, nerad bych se nějak hodně hodnotil.

Ján Niko: "Zápasové zatížení mi nevadí."

Máš už nějaké náznaky nebo plán, jak budeš v nejbližší době vytížen?
Zítra mě čeká další zápas v Benátkách, kde hrajeme s Třebíčí. Dál se uvidí podle toho, co mi řeknou trenéři.

Jak zvládáš takovou zátěž zápasů?
Jsem mladý, takže musím něco vydržet. Na únavu se určitě nemohu vymlouvat. Měli jsme dobrou přípravu, takže sil by mělo být dost. Za juniorku jsem teď dlouho nehrál, ale v Benátkách hrajeme středa – sobota a teď jsme vlastně nastoupil dvakrát za Liberec proti Kladnu a Mladé Boleslavi.

Stále jsi kapitánem juniorky. Sleduješ ještě své kamarády, jak se jim daří a jak bojují o play-off?
Určitě je sleduju. Včera hráli s Plzní a vyhráli za tři body. V Jihlavě získali taky jeden bod, takže zatím jsou na dobré cestě a snad se udělá play-off.

Myslíš, že si ještě zahraješ za juniorku letos?
Uvidíme podle situace. Bude záležet na tom, jak budou hrát Benátky …. Vše se určitě včas dozvím.

Jak Tě vnímají spoluhráči tady v A-týmu?
Snažím se s kluky hodně komunikovat během zápasu. Hodně mi pomáhají a snažím se od každého něco přiučit. Máme spoustu zkušených beků, od kterých se mám ještě hodně co učit.

Může být trochu výhoda pro Tebe, že s tebou nastupují kluci Tvé kategorie? Ať už to je Kajínek, Říha nebo i Urban s Bártou, se kterými hraješ v Benátkách.
Je to určitě lepší, když tam jsou kluci, se kterými jsem už někdy hrál. Je dobře, že mladý hráči v Liberci dostávají šanci a mohou se vyhrát do budoucna.

Kam Tě v kabině vůbec usadili?
Momentálně sedím místo Petra Kolmanna. Bylo to jediné volné místo, takže mě usadili tam.

Kdo si myslíš, že by mohl ještě z juniorky nakouknout do áčka?
Určitě tam je spousta kvalitních kluků, kteří se tady mohou objevit. Bude záležet na tom, jak budou makat a jak se ukážou trenérům z áčka, kteří mládež sledují. Určitě ale šanci mají.

V neděli vás čeká Třinec. To je asi trochu jiný soupeř než Mladá Boleslav.
S Třincem to bude těžký zápas. Má kvalitní mužstvo a zřejmě si to s nimi rozdáme v závěru sezóny o první místo.

Děkuji za rozhovor a hodně v závěru sezóny.

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu