Liberečtí míří na Spartu, připíší si první body?

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c - Bílým Tygrům se vstup do nového extraligového ročníku nevydařil zrovna podle představ. Severočeši totiž nestačili na Pardubice, další klání však čeká modrobílé již v úterý. Liberečtí zavítají na led pražské Sparty, kde se pokusí ukořistit první body. Zápas startuje v Tesla areně úderem 18:30.

HC Sparta Praha

Kádrem pražského celku se přes letní přestávku prohnal skutečný hurikán. A nebylo divu, ambiciózní Sparta se loni místo ataku na přední příčky tabulky tísnila zejména na jejím konci a sezónu zakončovala v nepopulárním play-out. Pražané proto do nového ročníku viditelně obměnili své řady, klub opustily významné ikony holešovických hokejistů - Ondřej Kratěna, David Výborný a mnoho dalších již rudý dres v letošním extraligovém ročníku neoblékne.

Bílí Tygři poměřili síly s pražským protivníkem také v posledním přípravném utkání.

Nový trenér Jandač naopak ve svém družstvu přivítal Petera Jánského, Petra Tenkráta, bratry Rachůnkovi či několik neznámých bojovníků ze zámoří. Cílem Sparty pro letošní extraligový ročník je účast ve vyřazovacích bojích, fanoušci chtějí svůj klub opět hnát až k vrcholu.

Pražané, stejně jako Bílí Tygři, odehráli letní přípravný turnaj European Trophy. Sparta bojovala v severní divizi, ovšem do rakouského finále se nepodívá. V konkurenci se zahraničními celky skončil pražský celek ve své tabulce předposlední. Na své konto si Jandačovi svěřenci připsali tři výhry a pět porážek, což na postupové příčky nestačilo. Nejproduktivnějším hráčem Sparty se v turnaji stal Petr Tenkrát, jenž zaznamenal pět branek a tři přihrávky.

Holešovickému celku se vstup do nového ročníku příliš nevydařil, na kladenském ledě Sparta nebodovala. Hokejisté z hlavního města sice sehráli s Rytíři vyrovnanou partii, ovšem nakonec prohráli těsně 3:2. Obě branky hostujícího týmu vstřelil zadák Jan Hanzlík. Mezi třemi tyčemi operoval Tomáš Pöpperle, jenž by měl být v sezóně jedničkou. Záda mu kryje Martin Falter.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1903
Klubové barvy: modrá, žlutá a červená v kombinaci s černou a stříbrnou
Webové stránky: hcsparta.cz
Stadion: Tesla Arena (Kapacita 10 350)

Hlavní trenér:     Josef Jandač
Asistent trenéra:  Richard Žemlička, Patrik Martinec
Vedoucí mužstva:   Jaroslav Velechovský

Změny v kádru před sezónou

Přišli:
Martin Falter   - brankář - Kladno
Peter Jánský    - útočník - Litvínov
Adam Lapšanský  - útočník - Poprad
Petr Tenkrát    - útočník - Oulu (FIN)
Ivan Rachůnek   - útočník - Zlín
Tomáš Rachůnek  - útočník - Znojmo
Alex Foster     - útočník - Toronto Marlies (AHL)
Mario Bližňák   - útočník - Manitoba (AHL)
Troy Milam      - obránce - Norfolk (AHL)
Angel Krstev    - obránce - Jekatěrinburg (KHL)
Michal Sersen   - obránce - Jekatěrinburg (KHL)
Jaroslav Kasík  - obránce - Poprad (KHL)
Odešli:
David Výborný   - útočník - Mladá Boleslav
Ondřej Kratěna  - útočník - Plzeň
Marek Bartánus  - útočník - Karlovy Vary - hostování
Karel Hromas    - útočník - Chomutov
Radek Smoleňák  - útočník - Ässät Pori (FIN)
Michal Zacpálek - obránce - Šumperk - hostování
Michal Gulaši   - obránce - Karlovy Vary
Doug O´Brien    - obránce - ?
Petr Macholda   - obránce - Augsburger Panther (Německo)
Jiří Kučný      - obránce - Ústí nad Labem - hostování

Posledních pět zápasů Sparty

ET: Sparta - Jokerit          2:4
ET: Sparta - Eisbären         2:1
ET: České Budějovice - Sparta 4:3sn
přát.: Liberec - Sparta       4:0
2.kolo Kladno - Sparta        3:2

Jak již bylo řečeno, Severočechům se vstup do jubilejní desáté extraligové sezóny nepovedl. Liberečtí nestačili na Pardubice a na první body si musí počkat. Na východě Čech dostal v modrém půlkruhu prostor Tomáš Vošvrda, který pětkrát kapituloval. Ovšem nebýt některých pohotových zákroků, mohlo být skóre z libereckého pohledu ještě hrozivější. Vošvrda si po zápase vyzvedl cenu za nejlepšího hostujícího hráče. Střelecky se prosadil Bárta a Kudrna, víc ovšem Severočeši nestihli.

Michal Bárta vstřelil v Pardubicích první libereckou branku sezóny.

Šanci na reparát mají Kalousovi svěřenci v úterý, kdy se jím do cesty postaví Sparta. Liberec se s pražským protivníkem utkal v přípravě hned dvakrát a v obou případech se Bílí Tygři po skončení duelu radovali. Jak si povede liberecká mašina ve druhém ostrém klání extraligového ročníku je zatím otázkou. Jiří Kalous má k dispozici takřka kompletní tým, chybět bude pouze obránce Marek Trončinský. Nejistý je start Davida Šticha.

V loňské sezóně přivezli Bílí Tygři z Tesla areny v součtu dva body, a to vždy za prohru 3:2 po samostatných nájezdech. Domácí prostředí již modrobílým svědčilo více, Spartu před vlastními fanoušky dvakrát porazili v základní hrací době.

Posledních pět zápasů Liberce

ET: Liberec - Manheim        1:3
ET: Liberec - Luleå          2:3
ET: Liberec - Eisbären       4:5